Czym jest demokracja? Gersdorf zaproponowała własną definicję. Nie uwierzycie!

Małgorzata Gersdorf / Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

W Sądzie Najwyższym odbywa się konferencja o praworządności w krajach europejskich. Już na "dzień dobry" Małgorzata Gersdorf postanowiła krytycznie odnieść się do sytuacji w Polsce, mówiąc m.in. o demokratycznie wybranym rządzie. Co to znaczy demokratycznie? Tu Gersdorf ma własną definicję.

Dziś w Sądzie Najwyższym rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Przyszłość Europy opartej na rządach prawa". Jej tematem jest kwestia praworządności w demokracjach europejskich. Udział w niej biorą m.in. sędziowie sądów europejskich oraz naukowcy.

Konferencję otworzyła I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. W swoim przemówieniu oceniła, że w Polsce mamy do czynienia z kryzysem. Postanowiła wbić też "szpilkę" demokratycznie wybranej władzy.

"Polega w znacznej mierze na podporządkowaniu władzy sądowniczej rządowi, utworzonemu przez większość parlamentarną po wyborach w 2015 roku"

- wyjaśniła.

Okazuje się, że Małgorzata Gersdorf ma także własne pojęcie demokracji. Przytoczmy słownikową definicję:

"Ustrój polityczny, w którym władzę sprawuje społeczeństwo poprzez swych przedstawicieli"

Źródło władzy w demokracji stanowi więc wola większości obywateli. Ale... nie dla wszystkich.

W opinii Gersdorf, rozumienie demokracji, sprowadzające sens tego pojęcia do władzy większości to "przejaw interpretacji owego pojęcia, zawężającej jego znaczenie w sposób, który prowadzi do zatarcia granicy między demokracją a dyktaturą, między suwerennością narodu a suwerennością sprawującej faktyczną władzę polityczną jednostki".

Nie mogło zabraknąć też kluczowego słowa. Było o Konstytucji.

"Obowiązująca Konstytucja jest często nie tylko ignorowana, ale i obrażana przez jej przeciwników"

– powiedziała Gersdorf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł kolejny pasażer Diamond Princess

/ https://www.youtube.com/watch?v=lDj6xlpcvpA

  

- Zmarł trzeci pasażer z cumującego w Jokohamie wycieczkowca Diamond Princess - poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia. 80-letni Japończyk zmarł na zapalenie płuc; miał także inne schorzenia.

Japończyk został wcześniej z rozpoznaniem koronawirusa Covid-19 przewieziony do miejscowego szpitala.

W czwartek japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci w szpitalu dwóch osób zakażonych koronawirusem na statku Diamond Princess. Japończycy, którzy zmarli, mieli po ponad 80 lat. 87-letni mężczyzna, który cierpiał również na inne schorzenia, został zabrany do szpitala 11 lutego, a 84-letnia kobieta dzień później.

Z ponad 3700 osób na pokładzie wycieczkowca 630 osób zakaziło się koronawirusem.

Dzisiaj japońskie władze potwierdziły, że koronawirusa zdiagnozowano u byłej pasażerki statku, która wracała w środę do siebie pociągiem, gdy uznano ją za zdrową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts