Szef rządu, nawiązując do tego, że obrady odbywają się w centrum konferencyjnym mieszczącym się na stadionie PGE Narodowy powiedział, że dyskusja nad przyszłością systemu edukacji jest jak gra do jednej bramki.

Zachęcam do szczerego prezentowania opinii. Zachowajmy otwarte głowy. Jeszcze raz zapewniam, że rząd zostawi otwarte drzwi dla wszystkich, którzy zostali zaproszeni i dzisiaj się jeszcze tu nie zjawili. Zapraszam państwa do rozmów. O polskiej edukacji musimy rozmawiać szczerze, bo wyzwania, jakie się przed mami rysują, wymagają odwagi myślenia (…) i uczciwości w postawieniu wielu pytań. Od owoców tej dyskusji bardzo wiele zależy

 – powiedział.

Premier podkreślił, że prawdziwy dialog jest wtedy, kiedy "komunikujemy się ponad podziałami, a nie ponad głowami innych". Przyznał, że system edukacji boryka się z wieloma problemami.

Nie od dzisiaj i nie od trzech lat pensje nauczycieli nie są tak wysokie, jak wszyscy byśmy tego chcieli. Nie od dzisiaj system edukacji nie jest dostosowany do potrzeb uczniów. Nie od dzisiaj wiele rodzin inwestuje spore pieniądze w korepetycje i dodatkowe zajęcia, które mają przygotować uczniów do zdania publicznych egzaminów

- mówił.

Zaznaczył, że jeden miesiąc nie wystarczy, by te problemy naprawić.

Szef rządu poinformował, że bardziej szczegółowa i ekspercka dyskusja będzie miała miejsce w czterech stolikach tematycznych, które pierwszy raz zbiorą się w najbliższy wtorek. Zaznaczył jednocześnie, że podczas spotkania przy okrągłym stole rząd jest otwarty na inne propozycje.

Premier poinformował, że pierwszy stolik będzie koordynowany przez wiceminister edukacji Marzenę Machałek i będzie dotyczył jakości polskiej edukacji.

Proponujemy, żebyśmy przy pierwszym stoliku (...) odpowiedzieli na pytanie, kto to odpowiada za edukację, żebyśmy mieli wiedzę, jak zredefiniować prawa i obowiązki instytucji oświaty, państwa, samorządów, nauczycieli czy rodziców

 - tłumaczył.

Tematem stolika drugiego będzie "Nauczyciel w systemie edukacji". Jego koordynatorem ma być wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Zajmiemy się palącymi ostatnio kwestiami, jak warunki zatrudnienia, awansu, wynagrodzenia, rozwój zawodowy nauczycieli

- mówił.

Koordynatorem stolika trzeciego będzie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller. Zagadnieniem będzie "Uczeń w systemie edukacji".

Sprawdzimy, na ile nasze programy nauczania wymagają zmiany, w jakim kierunku ta zmiana powinna pójść

- wyjaśnił.

Tematem czwartego stolika będzie "Nowoczesna szkoła", którego moderatorem ma być wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak uaktualnić system polskiej oświaty, by odpowiadał na nowe wyzwania, jak wspierać innowacyjność i zmieniające się potrzeby naszej gospodarki

 - podkreślił premier.