"Każda ze stron jest przy tym stole potrzebna". Wicepremier o przyszłości polskiej edukacji

PGE Stadion Narodowy / TVP Info/print screen

  

„Rozmowa o przyszłości polskiej edukacji, o przyszłości polskiej szkoły to jest rozmowa o przyszłości naszej ojczyzny” – powiedziała podczas obrad edukacyjnego okrągłego stołu wicepremier ds. społecznych Beata Szydło.

Rozmowa, którą dziś rozpoczynamy ma wytyczyć kierunek na przyszłość. Ma pokazać, w tym szerokim gremium , kierunki w jakich powinna iść i wyzwania jakie powinna podejmować w kolejnych latach polska szkoła.
Wicepremier zaznaczyła, że „jesteśmy w trakcie dialogu ze stroną społeczną”. Te rozmowy nie były łatwe

– mówiła Beata Szydło.

Wicepremier oceniła, że mimo, że nie osiągnięto jeszcze całkowitego rozwiązania problemu, to zrobiono krok naprzód.

"Wczorajsza decyzja o zawieszeniu protestu jest dobrą decyzją. Wiem, że nie była łatwą dla organizatorów strajków. Dziękuję za tę decyzję" – mówiła.

Teraz przyszedł taki moment, kiedy trzeba ostudzić emocje, wyciszyć spory i wspólnie usiąść do stołu. Zastanowić się, w którym kierunku pójdziemy. Każda ze stron jest przy tym stole potrzebna

– powiedziała wicepremier.

Dodała, że o przyszłości oświaty, o przyszłości szkoły nie sposób rozmawiać bez nauczycieli, rodziców, nie mając przede wszystkim na myśli tego co jest istotą, czyli nauczania, czyli uczniów.

- Rozmawiamy o uczniach i pamiętamy, że to właśnie oni ze swoimi pedagogami, nauczycielami, rodzicami tworzą polską szkołę. Obowiązkiem państwa jest tworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju szkoły, edukacji - oceniła Beata Szydło.

Wicepremier podała, że podczas rozmów z partnerami społecznymi w CPS Dialog doszli wspólnie do wniosku, że system, który obecnie funkcjonuje wyczerpał już swoje możliwości.

Chcemy, by nauczyciele godnie zarabiali, żeby to był zawód, do którego będą aspirowali najlepsi absolwenci, który będzie dawał satysfakcję. Chcemy też, by szkoła doskonale przygotowywała naszą młodzież, by młodzi Polacy mieli równe szanse konkurowania ze swoimi rówieśnikami na całym świecie, żeby tworzyli dobrą przyszłość Polski. Jak się z tym zmierzyć, jakie podjąć wyzwania, w którym kierunku powinniśmy pójść? To są pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przy tym stole zapraszając do niego jeszcze tych, którzy dziś nie podjęli decyzji, aby tu wspólnie z nami być. Ja wierzę głęboko, że oni dołączą

- mówiła.

Oceniła, że nie ma takiej możliwości, by któraś ze stron nie miała swojego wkładu w przygotowanie dobrej perspektywy dla polskiej oświaty.


Udziału w okrągłym stole odmówił Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do FZZ, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (stowarzyszenie dyrektorów, wizytatorów i pracowników oświaty zajmujących się zarządzaniem oświatą)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

USA potępiają chińską przemoc

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji oświadczył dziś, że USA potępiają "nieuzasadnione użycie śmiercionośnej siły" przez policję podczas ostatnich starć w Hongkongu i wzywają policje oraz cywilów, by "deeskalowali sytuację".

Policja w Hongkongu i cywile są równie odpowiedzialni za deeskalację i unikanie gwałtownych konfrontacji

- powiedział rozmówca Reutera.

Agencja przypomina, że Hongkońska policja postrzeliła w poniedziałek uczestnika antyrządowej demonstracji ostrą amunicją podczas starć w dzielnicy Sai Wan Ho. 21-letni mężczyzna przeszedł operację i jest w stanie krytycznym.

Według źródeł medycznych dziennika "South China Morning Post" postrzelony 21-latek o nazwisku Chow przeszedł operację wątroby i nerki, ale jego stan wciąż jest krytyczny.

Napięcia wzrosły w piątek w związku z doniesieniami o śmierci 22-letniego studenta, który – jak wielu przypuszcza – w nocy z 3 na 4 listopada spadł z wysokości w pobliżu miejsca starć z policją, uciekając przed wystrzelonym przez nią gazem łzawiącym. Demonstrantów dodatkowo rozgniewało aresztowanie kilku prodemokratycznych posłów hongkońskiego parlamentu, którym zarzuca się utrudnianie pracy izby w maju.

Pod presją trwających od czerwca protestów rząd Hongkongu wycofał kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale nie przychylił się do żadnego z pozostałych postulatów zgłaszanych przez demonstrantów. Żądają oni m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają brutalność i używanie nadmiernej siły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl