Polskie książki na festiwalu w Budapeszcie

Festiwal potrwa do niedzieli 28 kwietnia / fot. Pixabay

  

Prezentacją Instytutu Książki dotyczącą programów wspierających promocję polskiej literatury i jej przekłady za granicą rozpoczął się w piątek polski udział w Budapeszteńskim Międzynarodowym Festiwalu Książki.

Instytut przeprowadził prezentację w związku z tym, że w 2021 roku Polska będzie gościem honorowym festiwalu. Główny specjalista ds. programowych Instytutu Książki Jakub Pacześniak przedstawił węgierskim tłumaczom i wydawcom programy Instytutu wspierające wydania polskiej literatury za granicą – dla tłumaczy, wydawców, a także szeroko rozumianego grona polskich ambasadorów literatury.

Próbujemy już teraz jeszcze bardziej zainteresować wydawców, tłumaczy polską literaturą, żeby powstały do tego czasu nowe przekłady i nowe wydawnictwa

– powiedziała dyrektorka Instytutu Polskiego na Węgrzech Joanna Urbańska.

Pacześniak zaprezentował też pozycje na rynku książki w Polsce, które mogłyby być najciekawsze dla odbiorców za granicą, w tym najnowszą powieść Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne" czy pierwszy zbiór opowiadań Pawła Sołtysa "Mikrotyki".

Na Węgrzech jest duże grono tłumaczy przekładających literaturę polską. Intensywnie przekładających jest co najmniej kilkunastu, a do tego dochodzi grupa łączących przekład z innymi zajęciami. Do naszego programu translatorskiego spłynęło od 2016 roku blisko 50 wniosków o dofinansowanie wydań polskiej literatury, co stawia Węgry na poziomie np. Niemiec, które są znacznie większym krajem. To liczba bardzo satysfakcjonująca, ale chcielibyśmy jeszcze więcej

 – powiedział Pacześniak.

Dodał, że Instytut wsparł wydanie na Węgrzech m.in. książek Józefa Mackiewicza, Ryszarda Legutki, Krzysztofa Szczerskiego czy Marcina Świetlickiego, ale także literatury dla dzieci. Urbańska zaznaczyła, że na tegorocznym festiwalu zaprezentowane zostanie węgierskie wydanie "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego. 

Fragmenty tekstu będzie czytał aktor Gergely Csizmadia, przy akompaniamencie harmonisty. Uznaliśmy, że ten instrument dobrze podkreśli specyficzny nastrój tej powieści. Chcielibyśmy przybliżyć twórczość Sergiusza Piaseckiego, co ma związek także z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Piasecki zasłużył się bardzo przed wybuchem wojny, kiedy to nie tylko parał się przewodnictwem, ale także była to przykrywka do działań wywiadowczych

- zaznaczyła. 

Ponadto w Festiwalu Europejskich Debiutantów weźmie udział autorka powieści "Nieczułość" Martyna Bunda, a w niedzielę na najmłodszych będzie czekać program "Cuda wianki" - warsztaty plastyczne, które poprowadzi ilustratorka Marianna Oklejak.  Gościem honorowym tegorocznego festiwalu, który potrwa do niedzieli, jest norweski pisarz Karl Ove Knausgard.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogromne zamieszanie wokół Jachiry! Dorota Kania pyta: Co będzie, gdy dostanie się do Sejmu?

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Umieszczenie skandalizującej blogerki i „artystki” Klaudii Jachiry na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej cały czas jest szeroko komentowane zarówno przez internautów, jak i publicystów. Tymczasem Dorota Kania w całym tym zamieszaniu stawia kluczowe pytanie. Co będzie, gdy ona dostanie się do Sejmu?” - pyta dziennikarka.

Nie milkną echa umieszczenia na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej Kaudii Jachiry. Prezentując zatwierdzone przez Radę Krajową PO listy Grzegorz Schetyna w sposób szczególny przedstawiał i dziękował niektórym kandydatom. Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znalazła się właśnie Jachira. Czym szczególnym zasłużyła się formacji Schetyny? Zasłynęła głównie dzięki serii nagrań, w których w prymitywny sposób atakuje  Prawo i Sprawiedliwość oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284276-kim-jest-skandalistka-klaudia-jachira-ktorej-osobiscie-dziekowal-grzegorz-schetyna ]
 
Kojarzona z Nowoczesną Klaudia Jachira otrzymała trzynaste miejsce na liście. To ona stoi za serią nagrań o prezesie Jarosławie Kaczyńskim, w których przestrzega Polaków przed jego rządami. Teraz będzie ona walczyć o miejsce w Polskim Sejmie.
[polecam:https://niezalezna.pl/213740-gwiazda-jachira-powraca-jak-zwykle-w-quotwielkimquot-stylu]

Dorota Kania na Twitterze zadała niezwykle istotne pytanie w tej sprawie:

No dobrze, TT śmieje się z p. Jachiry, ale co będzie, gdy ona dostanie się do parlamentu? Czym się będzie zajmować?
- pyta dziennikarka.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Trzeba przyznać, że niektóre sugestie były dość... pomysłowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl