Polskie książki na festiwalu w Budapeszcie

Festiwal potrwa do niedzieli 28 kwietnia / fot. Pixabay

  

Prezentacją Instytutu Książki dotyczącą programów wspierających promocję polskiej literatury i jej przekłady za granicą rozpoczął się w piątek polski udział w Budapeszteńskim Międzynarodowym Festiwalu Książki.

Instytut przeprowadził prezentację w związku z tym, że w 2021 roku Polska będzie gościem honorowym festiwalu. Główny specjalista ds. programowych Instytutu Książki Jakub Pacześniak przedstawił węgierskim tłumaczom i wydawcom programy Instytutu wspierające wydania polskiej literatury za granicą – dla tłumaczy, wydawców, a także szeroko rozumianego grona polskich ambasadorów literatury.

Próbujemy już teraz jeszcze bardziej zainteresować wydawców, tłumaczy polską literaturą, żeby powstały do tego czasu nowe przekłady i nowe wydawnictwa

– powiedziała dyrektorka Instytutu Polskiego na Węgrzech Joanna Urbańska.

Pacześniak zaprezentował też pozycje na rynku książki w Polsce, które mogłyby być najciekawsze dla odbiorców za granicą, w tym najnowszą powieść Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne" czy pierwszy zbiór opowiadań Pawła Sołtysa "Mikrotyki".

Na Węgrzech jest duże grono tłumaczy przekładających literaturę polską. Intensywnie przekładających jest co najmniej kilkunastu, a do tego dochodzi grupa łączących przekład z innymi zajęciami. Do naszego programu translatorskiego spłynęło od 2016 roku blisko 50 wniosków o dofinansowanie wydań polskiej literatury, co stawia Węgry na poziomie np. Niemiec, które są znacznie większym krajem. To liczba bardzo satysfakcjonująca, ale chcielibyśmy jeszcze więcej

 – powiedział Pacześniak.

Dodał, że Instytut wsparł wydanie na Węgrzech m.in. książek Józefa Mackiewicza, Ryszarda Legutki, Krzysztofa Szczerskiego czy Marcina Świetlickiego, ale także literatury dla dzieci. Urbańska zaznaczyła, że na tegorocznym festiwalu zaprezentowane zostanie węgierskie wydanie "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego. 

Fragmenty tekstu będzie czytał aktor Gergely Csizmadia, przy akompaniamencie harmonisty. Uznaliśmy, że ten instrument dobrze podkreśli specyficzny nastrój tej powieści. Chcielibyśmy przybliżyć twórczość Sergiusza Piaseckiego, co ma związek także z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Piasecki zasłużył się bardzo przed wybuchem wojny, kiedy to nie tylko parał się przewodnictwem, ale także była to przykrywka do działań wywiadowczych

- zaznaczyła. 

Ponadto w Festiwalu Europejskich Debiutantów weźmie udział autorka powieści "Nieczułość" Martyna Bunda, a w niedzielę na najmłodszych będzie czekać program "Cuda wianki" - warsztaty plastyczne, które poprowadzi ilustratorka Marianna Oklejak.  Gościem honorowym tegorocznego festiwalu, który potrwa do niedzieli, jest norweski pisarz Karl Ove Knausgard.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„500 plus” dla niepełnosprawnych jeszcze w tej kadencji Sejmu? „Pracujemy nad tym”

/ FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

  

- Pracujemy nad tym, aby projekt w sprawie "500 plus" dla osób niepełnosprawnych jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy żeby został on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

W czasie niedzielnej konwencji w Krakowie politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/272057-plus-do-piatki-pis-premier-oglosil-propozycje-dla-niepelnosprawnych]

Wiceminister Michałkiewicz w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt w tej sprawie zostanie uchwalony przez Sejm w ciągu najbliższych miesięcy.

Pracujemy nad tym, żeby ten projekt jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy, aby był on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli w najbliższych miesiącach. Czasu jest naprawdę bardzo mało. Robimy wszystko, żeby jak najszybciej znalazł się w parlamencie

– mówił.

Wiceminister zaznaczył, że świadczenie dostaną osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym "niepełnosprawność nie pozwoliła wypracować w normalnym trybie świadczeń z ubezpieczenia społecznego".

Tak jak mówił pan premier, zależy nam na tym, żeby z tego wsparcia skorzystały te osoby, które nie były w stanie wypracować sobie emerytury, czy renty z tytułu niezdolności do pracy

 - wskazał.

Premier podczas konwencji PiS zapowiedział, że źródłem finansowania dodatku będzie podatek handlowy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl