Galeria Marszałków I Rzeczypospolitej

/ Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

  

Przed najstarszym, zabytkowym budynkiem Sejmu RP, otwarto galerię rzeźb z brązu, przedstawiających Marszałków I Rzeczpospolitej. Są wśród nich m.in. wielcy politycy z czasów Sejmu Czteroletniego, współtwórcy Konstytucji 3 Maja.

Odsłaniamy popiersia współtwórców Konstytucji 3 Maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego. Rzeźby tych dwóch marszałków odsłaniamy w pierwszej kolejności, bowiem w tym roku obchodzimy 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej. Połączyła ona dwa państwa, umożliwiając przy tym powstanie unikalnego w Europie systemu parlamentarnego. Mądrość i dalekowzroczność obu marszałków, głęboki zmysł polityczny oraz szacunek dla wartości republikańskich umożliwiły połączenie starań o suwerenność z reformowaniem ustroju RP Obojga Narodów. Idee te są ciągłe aktualne oraz inspirujące

– powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. W korespondencji, odczytanej przez przedstawiciela Kancelarii Premiera ministra Marka Suskiego, Premier podkreślił, iż dokonania Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy są świadectwem ich przywiązania do "tradycji niepodległościowych i troski o kształtowanie wizji przyszłej Rzeczypospolitej".

W trudnych dla naszej ojczyzny chwilach, gdy kraje ościenne coraz wyraźniej manifestowały swoje imperialistyczne zamiary, obaj Marszałkowie znaleźli się w grupie tych, którzy podjęli próbę jej zjednoczenia. Kierowała nimi idea odpowiedzialności za dobro wspólne oraz dążenia do budowy silnego i niepodległego państwa. Dzisiejsze wydarzenia wpisują się w zainicjowane w 2018 roku obchody 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Rocznicy, z której możemy być szczególnie dumni.

– ocenił w liście Prezes Rady Ministrów.

Twórcami odlanych z brązu rzeźb są wybitni artyści Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, wykładowca warszawskiej ASP, mająca w dorobku m.in. konserwację rzeźb Jana Szczepkowskiego zdobiących od 2013 r. Sejm oraz radomski rzeźbiarz Marek Szczepanik, absolwent ASP w Warszawie, twórca pomników poświęconych m.in. Żołnierzom Wyklętym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

10 dzieci przeszło operacje zmniejszenia żołądka

/ Tumisu

  

10 dzieci cierpiących na otyłość olbrzymią przeszło w ostatnich trzech latach operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. Rekordzista zrzucił dzięki takiemu leczeniu 80 kg.

Pierwszą operację chirurgicznego zmniejszenia żołądka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono 20 września 2016 r. Od tego czasu w katowickim szpitalu zoperowano bariatrycznie 7 dziewczynek i 3 chłopców.

"Najmłodsza zoperowana pacjentka miała 13 lat, najstarszy pacjent – 19 lat. Wszyscy po operacji uzyskali wyraźny spadek masy ciała. U jednego z pacjentów waga obniżyła się o 80 kg"

– poinformował w środę kierownik Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD dr hab. Tomasz Koszutski.

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi najpierw przejść rygorystyczną procedurę kwalifikacyjną. Pierwszym krokiem jest wizyta w poradni metabolicznej.

"Podczas konsultacji w poradni oceniamy, czy rzeczywiście są wskazania do wykonania zabiegu. Sprawdzamy, czy przyczyną otyłości nie są inne, nierozpoznane wcześniej schorzenia. Badamy motywację pacjenta, rozmawiamy z rodziną"

– powiedział pediatra i endokrynolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dr hab. Paweł Matusik.

W ramach przygotowania do zabiegu pacjent przechodzi również konsultację chirurgiczną i dietetyczną, a na oddziale endokrynologii – wszystkie niezbędne badania przed operacją.

"Jeszcze przed zabiegiem zobowiązujemy pacjenta do zrzucenia kilku kilogramów. Dzięki temu od początku angażujemy go w leczenie i nabieramy pewności, że dziecko i rodzina rozumieją postępowanie medyczne i będą stosować się do zaleceń również po zabiegu"

– wyjaśnił Paweł Matusik.

Kwalifikacja do zabiegu jest długa i wymagająca. Nie każdy pacjent przechodzi ją pozytywnie. Przez ostatnie trzy lata lekarze z GCZD zdecydowali o niedopuszczeniu do operacji 11 pacjentów.

"Powody były różne. Niektóre dzieci nie były na taki zabieg jeszcze przygotowane psychicznie, inne były po prostu zbyt niedojrzałe. Kolejnym powodem była niezadawalająca współpraca z rodziną, a nawet jej brak. W sytuacji gdy rodzice swoją postawą nie gwarantują, że dziecko po zabiegu będzie stosować się do naszych zaleceń, przestrzegać diety i stawiać się na wizyty kontrolne, odstępujemy od operacji"

– powiedział Tomasz Koszutski.

Takie rygorystyczne podejście jest uzasadnione, bo laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka to zabieg o sporym ryzyku powikłań.

"Najgroźniejsze powikłanie to rozejście się szycia, które prowadzi do perforacji żołądka, a co za tym idzie do groźnego dla życia zapalenia jamy otrzewnej. Niebezpieczne jest też zwężenie nowego żołądka, do którego może dojść nawet po kilku miesiącach od operacji. Dlatego tak ważne jest wykalibrowanie, czyli zaprojektowanie nowego żołądka, aby nie był za duży, bo wtedy operacja nie da oczekiwanego efektu, ani za mały"

– wyjaśniła chirurg dr Dominika Smyczek.

Opuszczenie szpitala po operacji nie oznacza zakończenia leczenia. Niezwykle istotne są wizyty kontrolne w poradniach, najpierw co 2-4 tygodnie, później co 2-3 miesiące od zabiegu. Większość pacjentów po operacjach jest zdyscyplinowana i ściśle przestrzega terminów wizyt. U pacjenta, który przeszedł operację, po czym przestał zgłaszać się poradni, nastąpił ponowny wzrost wagi.

"Podczas wizyt kontrolnych oceniamy spadek masy ciała, przede wszystkim tkanki tłuszczowej. Pacjenci rozliczani są z diety, z prawidłowej podaży białka i witamin czy wreszcie z przyjmowania leków przeciwdziałających kamicy żółciowej. Tak jak podczas przygotowania do zabiegu, tak i po operacji pacjentem zajmuje się interdyscyplinarny zespół specjalistów – endokrynologów, chirurgów, dietetyków i psychologów. W przemyślany sposób prowadzimy pacjenta od A do Z"

– podkreśliła dr Dominika Smyczek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl