Śmigłowce AW101 trafią do Marynarki Wojennej. „Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne”

- Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa - mówił w Świdniku premier Mateusz Morawiecki. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.

twitter.com/PremierRP

Premier oświadczył, że jest to dla Polski "bardzo ważna chwila".

Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy tego zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne

 - podkreślił.

Mateusz Morawiecki wskazał, śmigłowce AW101 będą "bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa".

Śmigłowce (są) sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO

 - dodał szef rządu.

Powiedział również podczas tej uroczystości, iż "to niezwykle ważne, że mamy taki moment w którym jesteśmy pewni, że znaczna część produkcji, znacząca część produkcji, ale także w szczególności cały pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, pakiet techniczny, pakiet offsetowy, będą służyły gospodarce Polski".

Premier wyraził też radość, że część produkcji śmigłowców będzie się odbywać w Świdniku.

Na początku kwietnia resort podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn.

Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR). Brytyjsko-włoska konstrukcja była jedyną oferowaną w przetargu po wycofaniu się konkurencji z Airbus Helicopters.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#śmigłowce AW101 #Marynarka wojenna #Mariusz Błaszczak #MON #Mateusz Morawiecki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo