Mafia vatowska z zarzutami. W przestępczy proceder było zaangażowanych ok. 150 firm

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Bydgoska prokuratura nadzoruje prowadzone przez CBŚP śledztwo w sprawie działającej w Kujawsko-Pomorskiem mafii vatowskiej. Członkowie grupy przestępczej fakturowali rzekomy obrót towarami oraz rzekome usługi, przez co umożliwiali ustalonym podmiotom nielegalne obniżanie należnego podatku. W przestępczy proceder zaangażowanych było ok. 150 firm, a szacowane uszczuplenia Skarbu Państwa z należnego podatku VAT wynoszą ok. 12 mln złotych.

- Podmioty zaangażowane w przestępczy proceder (łącznie ponad 150 firm) fakturowały wzajemnie fikcyjne dostawy towarów i usług. Z ustaleń postepowania wynika, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu blisko 5 tys. faktur. Ustalona na obecnym etapie śledztwa wartość spowodowanych działaniem sprawców uszczupleń podatkowych to co najmniej 12 mln zł

- mówi Agnieszka Adamska-Okońska z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Na trop vatowskiej mafii trafiono dzięki szeroko zakrojonym działaniom CBŚP oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, a także poprzez analizę danych gromadzonych przez organy skarbowe w nowych urządzeniach cyfrowych (JPK i STIR).

- Ponadto w sprawie tej zlecono przeprowadzenie ponad 100 przeszukań w siedzibach podmiotów związanych z działaniem grupy - w celu zabezpieczenia dokumentacji księgowej

- dodaje Adamska-Okońska.

W marcu 2019 r. policjanci dokonali pierwszych zatrzymań. Kilkanaście osób usłyszało zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w fakturach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

- W toku dalszych czynności śledztwa zarzuty popełnienia przestępstw, w tym tzw. „zbrodni vatowskich”, przedstawiono kolejnym ośmiu osobom

- informuje rzecznik bydgoskiej prokuratury.

W sprawie zarzuty usłyszało już 22 osoby, spośród których 9 podejrzanych jest o "zbrodnię vatowską". Ośmiu podejrzanych przebywa w areszcie tymczasowym, wobec pozostałych zastosowane nieizolacyjne środki zapobiegawcze. Prokurator na poczet przyszłych kar nakazał zabezpiecznie środków o łącznej wartości 3 mln złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: bydgoszcz.po.gov.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Fala upałów w Japonii

Zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Termometry pokazywały dziś w Japonii 30-35 stopni Celsjusza. Takie temperatury są w tym kraju czymś niezwykłym o tej porze roku. Co najmniej 460 ludzi z objawami udaru cieplnego przewieziono do szpitali

Najgoręcej było tego dnia w mieście Taketa w prefekturze Oita na wyspie Kiusiu - 35 stopni. W Tokio, Osace Nagoi i Fukuoce było  ponad 30 stopni. Meteorolodzy ostrzegają, że w wielu regionach Japonii upał utrzyma się przynajmniej do poniedziałku.

Mieszkańcom zaleca się stosowanie środków ostrożności, takich jak pamiętanie o nakryciach głowy, niewychodzenie na zewnątrz, o ile to możliwe, w godzinach najsilniejszej operacji słonecznej, przyjmowanie dużych ilości płynów itp.

Upały nie są w Japonii niczym niezwykłym, ale z reguły dopiero w środku lata. W zeszłym roku w okresie od maja do września ponad 95 tys. ludzi wymagało hospitalizacji z powodu udaru cieplnego. Ubiegłoroczna fala upałów była tak potężna, że rząd Japonii ogłosił stan klęski żywiołowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl