Zatrzymano dżihadystę. Jest podejrzany o próbę zamachu na katolicką procesję

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Antonio Vera/CC BY-SA 2.0

  

Hiszpańskie MSW potwierdziło dzisiaj zatrzymanie drugiego mężczyzny podejrzanego o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w Wielkim Tygodniu w Sewilli na południu kraju. Według śledczych obaj są podejrzani o związki z Państwem Islamskim (IS).

Jak podały hiszpańskie służby, zatrzymany w poniedziałek obywatel Maroka, rezydujący w Sewilli, znał innego Marokańczyka, który został ujęty 9 kwietnia w Casablance - Zuhaira Al-Buhdidiego. Podejrzany jest on o planowanie zamachu na katolicką procesję w stolicy Andaluzji.

Ze śledztwa wynika, że samobójczy atak miał być przeprowadzony przez 23-letniego Al-Buhdidiego w Wielką Środę, 17 kwietnia, na jednej z ulic Sewilli. Dżihadysta dobrze znał miasto, gdyż wraz z rodziną mieszkał tam od kilku lat.

Jak ustalił dziennik “ABC”, zatrzymany w poniedziałek przez hiszpańską policję 22-latek to Salah Eddine T.M. W najbliższym czasie, zdaniem gazety, może dojść do zatrzymań innych osób z kręgów bliskich Al-Buhdidiemu.

Według dziennika “El Confidencial” obaj Marokańczycy, którzy studiowali na uniwersytecie w Sewilli, mieli związki z Państwem Islamskim i mogli próbować tworzyć jego komórkę na południu Hiszpanii.

Komentatorzy nie kryją zdziwienia, że pomimo dowodów na dżihadystyczne powiązania Salaha Eddine w środę sąd zezwolił na jego warunkowe zwolnienie z aresztu, nakazując mu m.in. regularne stawianie się na policji i orzekając wobec niego zakaz opuszczania Hiszpanii.

Madryckie media informują, że osadzony w jednym ze stołecznych zakładów karnych Al-Buhdidi przyznał się do zamiaru przeprowadzenia samobójczego ataku na procesję w Sewilli. Przekazał też policji nazwiska czterech innych osób z tego miasta, które miały go wspierać podczas zamachu.

Marokańskiemu dżihadyście, który jest synem imama z meczetu w Sewilli, postawiono już zarzuty planowania zamachu terrorystycznego. Atak miał zostać przeprowadzony przez Al-Buhdidiego przy użyciu ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP, przygotowanego “domowymi metodami”.

Ze śledztwa wynika, że terrorysta za cel wybrał środową procesję w Sewilli, gdyż wydarzenie to gromadzi co roku tysiące wiernych. Liczył, że zamach spowoduje wiele ofiar.

Na początku Wielkiego Tygodnia hiszpańskie media informowały, powołując się na źródła w służbach, o komunikacie jednej z dżihadystycznych organizacji wzywającej do aktu terroru w Hiszpanii. Zaapelowała ona do członków muzułmańskich organizacji terrorystycznych oraz tzw. samotnych wilków o przeprowadzenie zamachów w okresie świąt wielkanocnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niepokojące doniesienia z Ruchu Kontroli Wyborów. Są sygnały o fałszowaniu list wyborczych

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Z kraju dochodzą sygnały o fałszowanych listach wyborczych - dowiedzieliśmy się w Ruchu Kontroli Wyborów. Na niektórych listach miało przybyć średnio 20 proc. głosujących. Mają też występować te same ulice i numery domów w różnych obwodach. Listy będą wydawane pod wieczór, a zgodnie z kodeksem powinny być od 21 dni gotowe.

Uzupełnianie powinno dotyczyć tylko list dodatkowych, a w gminach praca wrze jakby dopiero teraz robiono listy - dowiadujemy się w Ruchu Kontroli Wyborów.

PKW wprowadziło nowe ułatwienia: tożsamość przez telefon komórkowy z weryfikacją inną niż dopuszczalna w aplikacji.

Wydano 118763 zaświadczeń do głosowania, które można wielokrotnie użyć

- informuje RKW.

[polecam:https://niezalezna.pl/273032-lokale-wyborcze-moga-zostac-przeniesione-szefowa-krajowego-biura-wyborczego-wyjasnia]

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się jutro w godzinach od 7:00 do 21:00. 

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl