Zatrzymano dżihadystę. Jest podejrzany o próbę zamachu na katolicką procesję

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Antonio Vera/CC BY-SA 2.0

  

Hiszpańskie MSW potwierdziło dzisiaj zatrzymanie drugiego mężczyzny podejrzanego o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w Wielkim Tygodniu w Sewilli na południu kraju. Według śledczych obaj są podejrzani o związki z Państwem Islamskim (IS).

Jak podały hiszpańskie służby, zatrzymany w poniedziałek obywatel Maroka, rezydujący w Sewilli, znał innego Marokańczyka, który został ujęty 9 kwietnia w Casablance - Zuhaira Al-Buhdidiego. Podejrzany jest on o planowanie zamachu na katolicką procesję w stolicy Andaluzji.

Ze śledztwa wynika, że samobójczy atak miał być przeprowadzony przez 23-letniego Al-Buhdidiego w Wielką Środę, 17 kwietnia, na jednej z ulic Sewilli. Dżihadysta dobrze znał miasto, gdyż wraz z rodziną mieszkał tam od kilku lat.

Jak ustalił dziennik “ABC”, zatrzymany w poniedziałek przez hiszpańską policję 22-latek to Salah Eddine T.M. W najbliższym czasie, zdaniem gazety, może dojść do zatrzymań innych osób z kręgów bliskich Al-Buhdidiemu.

Według dziennika “El Confidencial” obaj Marokańczycy, którzy studiowali na uniwersytecie w Sewilli, mieli związki z Państwem Islamskim i mogli próbować tworzyć jego komórkę na południu Hiszpanii.

Komentatorzy nie kryją zdziwienia, że pomimo dowodów na dżihadystyczne powiązania Salaha Eddine w środę sąd zezwolił na jego warunkowe zwolnienie z aresztu, nakazując mu m.in. regularne stawianie się na policji i orzekając wobec niego zakaz opuszczania Hiszpanii.

Madryckie media informują, że osadzony w jednym ze stołecznych zakładów karnych Al-Buhdidi przyznał się do zamiaru przeprowadzenia samobójczego ataku na procesję w Sewilli. Przekazał też policji nazwiska czterech innych osób z tego miasta, które miały go wspierać podczas zamachu.

Marokańskiemu dżihadyście, który jest synem imama z meczetu w Sewilli, postawiono już zarzuty planowania zamachu terrorystycznego. Atak miał zostać przeprowadzony przez Al-Buhdidiego przy użyciu ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP, przygotowanego “domowymi metodami”.

Ze śledztwa wynika, że terrorysta za cel wybrał środową procesję w Sewilli, gdyż wydarzenie to gromadzi co roku tysiące wiernych. Liczył, że zamach spowoduje wiele ofiar.

Na początku Wielkiego Tygodnia hiszpańskie media informowały, powołując się na źródła w służbach, o komunikacie jednej z dżihadystycznych organizacji wzywającej do aktu terroru w Hiszpanii. Zaapelowała ona do członków muzułmańskich organizacji terrorystycznych oraz tzw. samotnych wilków o przeprowadzenie zamachów w okresie świąt wielkanocnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Berżnik [ZDJĘCIA]

/ @pielgrzymkaSuwalkiWilno

  

W drugim dniu pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do parafii Berżniki, która leży na samej granicy polsko – litewskiej. Większość dnia pątnicy maszerowali w deszczu. Te trudy wzmacniają intencje, z którymi udajemy się do Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzień rozpoczął się poranną modlitwą przy kościele w gościnnym Krasnopolu. Następnie wyruszyliśmy w stronę Sejn, gdzie dotarliśmy po postoju w miejscowości Skustele. W Sejnach przeżywaliśmy dzisiejszą eucharystię wspominając Matkę Boża Szkaplerzną w miejscowej bazylice, która jest jednocześnie sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich pielgrzymów w imieniu parafian powitał tradycyjnie ks. prałat Zbigniew Bzdak.

Nasza pielgrzymkowa Msza św. nabrała szczególnie uroczystego charakteru za sprawą jubileuszu 40. lecia kapłaństwa bp ełckiego Jerzego Mazura SVD, który przeżywał go wraz z ośmioma współbraćmi werbistami. Ich święcenia odbyły się dokładnie 22 kwietnia 1979 r. w Pieniężnie, a sakrament kapłaństwa przyjęli z rąk abpa Ignacego Tokarczuka. Okolicznościową homilię wygłosił jeden z jubilatów o. Jan Pawłowski z Nysy z Domu Dobrego Pasterza. Podkreślił w nim m.in,. iż Maryja przez swoje „Fiat” przypomina do kogo należy człowiek i kto ma do niego największe prawo. Jeden jest Bóg, od którego wszyscy wyszli, do niego także, czy tego chcemy czy nie, wrócimy. W tym kontekście odpowiedź dana Panu przez Maryję podczas Zwiastowania  „Oto ja służebnica Pańska” to najpiękniejsze słowa, jakie człowiek może powiedzieć Panu Bogu. Maryja podpowiada nam, jak układać nasze relacje z Jej Synem, jak być wiernym chrystusowej ewangelii – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie eucharystii pielgrzymi złożyli księdzu biskupowi i wszystkim jubilatom serdeczne życzenia. Po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Sejneńskiej chętni pielgrzymi przyjęli szkaplerz maryjny z rąk ojca karmelity uczestniczącego w pielgrzymce. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych  na obiad przygotowany przez parafian z Sejn.

Po kolejnych 10 km. pielgrzymowania dotarliśmy do Berżnik. To ostatni nocleg w granicach Polski. Pątników zmierzających do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl