ARP i PKP Cargo chcą uruchomić produkcję wagonów

/ nuttanar

  

Agencja Rozwoju Przemysłu i PKP Cargo podpisały w czwartek w Rzeszowie list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji wagonów towarowych. Mają one powstawać w byłej fabryce wagonów w Gniewczynie na Podkarpaciu.

Jeszcze w tym roku ma być gotowy biznesplan przedsięwzięcia, przeprowadzone będą też szczegółowe analizy.

Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz podkreślił, że podpisanie listu wpisuje się w realizację strategii spółki, która do 2036 r. musi wymienić wszystkie wagony na tzw. ciche. „Mamy na to 17 lat - to mało i dużo zarazem. Aby dokonać tej wymiany, musimy zacząć ją jak najszybciej" - powiedział.

„Stąd nasz wspólny projekt z ARP oraz inwestorem branżowym - firmą Wagony Świdnica, którego właścicielem jest koncern Greenbrier. Stworzymy spółkę celową, która przywróci możliwość produkcji wagonów w Gniewczynie” – powiedział Warsewicz.

Podkreślił, że jeżeli porozumienie z obecnymi właścicielami fabryki w Gniewczynie nie dojdzie do skutku, zakład zostanie zlokalizowany w innym miejscu na Podkarpaciu.

Prezes PKP Cargo podkreślił, że ma to być projekt rynkowy, który każdemu uczestnikowi ma przynosić zysk.

Obecnie trwają zaawansowane rozmowy z Wagony Świdnica z grupy Greenbrier w sprawie przystąpienia do projektu i podpisania listu intencyjnego.

Podpisany w czwartek dokument zakłada, że sygnatariusze - najpóźniej do końca 2019 roku - podpiszą umowę inwestycyjną, która określi ich zaangażowanie w projekt, w tym także kapitałowe. ARP, PKP Cargo i Greenbrier powołają nową spółkę, która zajmie się produkcją wagonów towarowych różnych typów dla PKP Cargo oraz potencjalnie innych klientów. Umowa określi także wielkość udziałów w projektowanej spółce, jakie obejmie każdy z partnerów.

Warsewicz zaznaczył, że w pierwszym etapie działalności spółki celowej, która zostanie powołana będzie możliwość dzierżawy lub wynajmu terenów po byłej fabryce w Gniewczynie, a potem ewentualne wykupienie terenów. „To scenariusz brany pod uwagę przez nas w przypadku, gdyby negocjacje ze Słowakami przeciągały się” – zaznaczył Warsewicz.

„Na rynku widać duży popyt na wagony towarowe i to przedsięwzięcie będzie zyskowne” – zapewnił prezes PKP Cargo.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok zapowiedział, że Agencja chce być aktywnym partnerem w odbudowie potencjału krajowego przemysłu – „zwłaszcza w zakresie odnowy parku taborowego polskich przewoźników, który niegdyś był naszą chlubą narodową”. Dodał, że rynek bardzo tego potrzebuje. „Obecnie aż 70 proc. wszystkich wagonów towarowych ma ponad 30 lat” - wskazał.

ARP wesprze projekt finansowo.

„Widzimy duże zapotrzebowanie na nowe wagony i na remonty już używanych. Chcemy odtworzyć tradycje kolejowe, bo jest taka potrzeba gospodarcza. Są duże możliwości sprzedaży wagonów zarówno w Polsce jak i za granicą” – zwrócił uwagę Kensbok.

Przypomniał, że w portfolio ARP są m.in. Przewozy Regionalne. Dlatego, jak powiedział Kensbok, ARP chętnie przystąpiła przyjęła zaproszenie do tego projektu. „Mamy duże doświadczenie w tego typu projektach” – zapewnił.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że samorząd będzie wspierał odtworzenie tradycji produkcji wagonów w Gniewczynie.

„To bardzo ważne wydarzenie dla przywracania miejsc pracy tradycyjnie związanych z Podkarpaciem, jeżeli chodzi o produkcję sprzętu i wyposażenia dla kolei. To istotne, że po latach negatywnie ocenianej prywatyzacji mamy szansę na to, aby te miejsca pracy tu wróciły. Potencjał jest tu bardzo duży - mamy doświadczoną kadrę, a samo miejsce jest bardzo dobrze skomunikowane” – ocenił Ortyl.

Obecny na uroczystości europoseł PiS Tomasz Poręba przypomniał, że wielokrotnie zabiegał o to, aby produkcja wróciła do Gniewczyny. „Od kilku lat w fabryce nic się nie dzieje. Podejmowaliśmy szereg inicjatyw, by to zmienić i dzisiaj podpisujemy list intencyjny, którego głównym celem jest wyrażenie woli, chęci przywrócenia produkcji wagonów w Gniewczynie” – powiedział Poręba.

Jego zdaniem czwartkowa uroczystość to początek drogi do odrodzenia produkcji wagonów w Gniewczynie.

Fabryka Wagonów „Gniewczyna” powstała z przekształcenia w 1994 r. Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gniewczynie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Firma zatrudniała wówczas ponad 1 tys. pracowników i plasowała się wśród czołowych polskich firm branży kolejowej. W 2001 r. została sprzedana przez Narodowy Fundusz Inwestycyjny słowackiemu podmiotowi. Od kilku lat fabryka nie funkcjonuje i jest w stanie upadłości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Strzały w szkole w Brześciu Kujawskim! 18-latek w rękach policji

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Jak podaje rmf24.pl, do jednej ze szkół w Brześciu Kujawskim wszedł 18-letni mężczyzna z bronią, a następnie zaczął strzelać oraz odpalił dwie petardy. Dwie osoby zostały ranne, napastnik został zatrzymany przez policję.

Według nieoficjalnych informacji, 18-latek jest byłym uczniem tej szkoły. Jak podają lokalne media, do strzelaniny doszło ok. godziny 9.00.

Rmf24.pl podaje, że ranne zostały dwie osoby - sprzątaczka oraz jedna z uczennic.

- Mężczyzna, który wszedł do szkoły, rzucał początkowo petardy hukowe. Następnie wobec sprzątaczki użył broni. Nie wiemy, jakiego rodzaju była to broń

- powiedziała cytowana przez portal ddwloclawek.pl Monika Chlebicz z kujawsko-pomorskiej policji.

Na oficjalnej stronie urzędu gminy Brześć Kujawski zamieszczono krótką informację:

"Dostaliśmy informację, że w dniu dzisiejszym w SP nr 1 im. W.Łokietka w Brześciu Kujawskim w wyniku postrzelenia lekko ranne zostały dwie osoby. Sytuacja została opanowana przez policję, nikomu już nic nie grozi. PROSIMY RODZICÓW O PILNY ODBIÓR DZIECI ZE SZKOŁY!!!!"

Na razie nie są znane szczegółowe okoliczności zdarzenia. O sprawie będziemy jeszcze informować.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl, ddwloclawek.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl