Pokaźne pieniądze z UE do polskich firm

/ Geralt

  

Blisko 121,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 trafiło na różne cele rozwojowe do podlaskich firm od początku nowej kadencji samorządu województwa - podsumował w czwartek na konferencji prasowej w Łapach marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Pieniądze te firmy dostały na - jak mówił marszałek - wszelką możliwą pomoc dla firm, wymienił np. projekty dotyczące badań i rozwoju, granty inwestycyjne, wsparcie centrów logistycznych, wdrażanie innowacyjnych produktów.

"Nie chcemy marnować czasu i inwestujemy w podlaskich przedsiębiorców, staramy się ich wspierać jak tylko najlepiej możemy" - mówił Kosicki i podkreślał, że władzom zależy na tym, by pieniądze jak najszybciej trafiały do firm, które się o nie starają.

Łącznie dotychczas z bieżącej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 do firm w regionie trafiło ponad 758 mln zł - podano na konferencji.

Dyrektor departamentu innowacyjności i przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska oceniła, że to duże środki "zainwestowane w rozwój" regionu i że wkrótce będzie odczuwalny tego skutek.

Malinowska zachęcała przedsiębiorców do starania się o kolejne pieniądze z UE z programu regionalnego, np. na rózwój, ale też np. na wyjazdy na targi, czyli promocję gospodarczą. Poinformowała także, że pod koniec 2019 r. będzie ogłoszony jeszcze jeden konkurs, w którym będzie można zdobyć pieniądze na wsparcie innowacji w produkcji (12 mln zł). Dodała, że w regionie są dostępne i tereny pod inwestycje, jak również środki pomocowe na budowę zakładów, zakup maszyn i urządzeń.

Konferencja odbyła się w firmie poligraficznej Arka Druk, która korzystała i korzysta z dotacji unijnych, działa także na terenie strefy przemysłowej, która powstała w Łapach także z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - przypomniał marszałek.

"Korzystamy z dotacji unijnych od 2010 r." - poinformował prezes firmy Arka Druk Artur Bach. Dodał, że firma zrealizowała w tym czasie dziewięć różnych projektów z wykorzystaniem środków z UE, np. rozbudowę, zakup nowych maszyn i urządzeń. W Łapach firma działa od 2015 r. Obecnie zatrudnia ok. 70 pracowników.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podkreślił, że dzięki unijnym dotacjom powstała w mieście strefa ekonomiczna. Zaznaczył, że każdy nowy zakład pracy, który powstaje ze wsparciem urzędu marszałkowskiego jest ważny i finansowo i społecznie. "To, że Arka Druk tutaj dalej inwestuje oznacza, że gmina jest przyjazna inwestorom" - mówił burmistrz i deklarował dalsze starania i wsparcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Zmarł o. Jacek Pleskaczyński

/ jezuici.pl

  

Dzisiaj, 17 sierpnia br., zmarł w Kolegium przy ul. Rakowieckiej w Warszawie ojciec Jacek Pleskaczyński SJ. Odszedł do Pana w 71. roku życia, 42. powołania zakonnego i w 37. kapłaństwa.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61), w środę – 21 sierpnia o godz. 11:00. Kondukt pogrzebowy do grobowca oo. Jezuitów wyruszy spod IV bramy Cmentarza na Powązkach o godz. 12:30.

Ojciec Jacek Pleskaczyński SJ urodził się w Lubiniu dnia 20 sierpnia 1948 roku w rodzinie Tadeusza i Haliny z domu Paprocka. Wraz ze swoimi dwiema siostrami, Jolantą i Anną, pożegnał w tym roku swoją Mamę i mimo choroby, która go ostatnio nie oszczędzała, przewodniczył Mszy św. pogrzebowej i wygłosił kazanie. Miesiąc temu Prezydent RP przyznał ojcu Jackowi „Krzyż Wolności i Solidarności”.

Szkołę podstawową i średnią (Technikum Chemiczne nr 1) ukończył w Lublinie, a potem studiował chemię na Politechnice Wrocławskiej oraz etykę w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Kaliszu 23 sierpnia 1977 roku i pierwsze śluby złożył 2 września 1979 roku. Po uzupełnieniu studiów teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie dnia 31 lipca 1983 r. Trzecią probację odbył w latach 1993-1994 w Starej Wsi i ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym złożył 8 grudnia 1995 roku w Lublinie na ręce o. Stefana Dzierżka SJ. Już w latach 70-tych inwigilowany był przez służby bezpieczeństwa PRL i konsekwentnie wspierał prześladowanych opozycjonistów.

Ojciec Jacek posługiwał najpierw w Lublinie (1982-1984), gdzie między innymi troszczył się o harcerzy. Następnie po rocznej pracy w Toruniu (1984-1985) został wysłany do Łodzi jako duszpasterz akademicki, asystent WŻCh i nauczyciel religii (1985-1993).

Podczas pracy w Łodzi angażował się w animowanie życia duchowego harcerzy, licealistów i kombatantów oraz współprowadził Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, w ramach którego odbywały się cotygodniowe spotkania z przedstawicielami niezależnej kultury i działaczami środowisk opozycyjnych. Na prośbę o. Stefana Miecznikowskiego SJ opiekował się niezależną galerią sztuki pod nazwą „Nawa św. Krzysztofa”. Sprawował pieczę nad grupą samokształceniową Duszpasterstwa Akademickiego złożoną m.in. z działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Łódzkiej. W styczniu 1986 r. współorganizował wystawę poświęconą piątej rocznicy strajków studenckich w Łodzi, a w maju 1989 r. objął opieką duszpasterską strajkujących studentów w okupowanym budynku tzw. „Akwarium” Politechniki Łódzkiej.

W latach 1986-1989 inicjował i organizował na Roztoczu obozy dla studentów i licealistów, podczas których odbywały się prelekcje i dyskusje z udziałem znanych działaczy opozycji antykomunistycznej. W latach 1975-1977 podlegał inwigilacji ze strony SB.

Po ukończeniu Trzeciej Probacji pracował jako kapelan szpitala MSWiA w Warszawie (1994-1999), a następnie jako misjonarz ludowy w Poznaniu (1999-2000) i duszpasterz akademicki oraz rekolekcjonista w Szczecinie (2000-2008). Powrócił do Warszawy w 2008 roku, gdzie dał się poznać jako kapelan w więzieniu na Rakowieckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jezuici.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl