Pokaźne pieniądze z UE do polskich firm

/ Geralt

  

Blisko 121,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 trafiło na różne cele rozwojowe do podlaskich firm od początku nowej kadencji samorządu województwa - podsumował w czwartek na konferencji prasowej w Łapach marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Pieniądze te firmy dostały na - jak mówił marszałek - wszelką możliwą pomoc dla firm, wymienił np. projekty dotyczące badań i rozwoju, granty inwestycyjne, wsparcie centrów logistycznych, wdrażanie innowacyjnych produktów.

"Nie chcemy marnować czasu i inwestujemy w podlaskich przedsiębiorców, staramy się ich wspierać jak tylko najlepiej możemy" - mówił Kosicki i podkreślał, że władzom zależy na tym, by pieniądze jak najszybciej trafiały do firm, które się o nie starają.

Łącznie dotychczas z bieżącej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 do firm w regionie trafiło ponad 758 mln zł - podano na konferencji.

Dyrektor departamentu innowacyjności i przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska oceniła, że to duże środki "zainwestowane w rozwój" regionu i że wkrótce będzie odczuwalny tego skutek.

Malinowska zachęcała przedsiębiorców do starania się o kolejne pieniądze z UE z programu regionalnego, np. na rózwój, ale też np. na wyjazdy na targi, czyli promocję gospodarczą. Poinformowała także, że pod koniec 2019 r. będzie ogłoszony jeszcze jeden konkurs, w którym będzie można zdobyć pieniądze na wsparcie innowacji w produkcji (12 mln zł). Dodała, że w regionie są dostępne i tereny pod inwestycje, jak również środki pomocowe na budowę zakładów, zakup maszyn i urządzeń.

Konferencja odbyła się w firmie poligraficznej Arka Druk, która korzystała i korzysta z dotacji unijnych, działa także na terenie strefy przemysłowej, która powstała w Łapach także z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - przypomniał marszałek.

"Korzystamy z dotacji unijnych od 2010 r." - poinformował prezes firmy Arka Druk Artur Bach. Dodał, że firma zrealizowała w tym czasie dziewięć różnych projektów z wykorzystaniem środków z UE, np. rozbudowę, zakup nowych maszyn i urządzeń. W Łapach firma działa od 2015 r. Obecnie zatrudnia ok. 70 pracowników.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podkreślił, że dzięki unijnym dotacjom powstała w mieście strefa ekonomiczna. Zaznaczył, że każdy nowy zakład pracy, który powstaje ze wsparciem urzędu marszałkowskiego jest ważny i finansowo i społecznie. "To, że Arka Druk tutaj dalej inwestuje oznacza, że gmina jest przyjazna inwestorom" - mówił burmistrz i deklarował dalsze starania i wsparcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Przewaga PiS nad Koalicją Europejską się zwiększyła! Oto NAJNOWSZE wyniki sondażowe

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PiS wygrywa wybory z poparciem 43,1 proc., drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z poparciem 38,4 proc. - wynika z sondażu tzw. late poll Ipsos, podanego ok. północy przez stacje telewizyjne.

W myśl sondażu pięcioprocentowy próg przekracza także Wiosna (6,7 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Pozostałe komitety nie przekraczają 5-procentowego progu. Zgodnie z tym sondażem PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.

Tzw. late poll to wyniki sondażowe z późniejszej godziny niż podane o 21 sondaże exit poll. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl