Gorzkie słowa prof. Pawłowicz: „Skompromitowali się. Nie wiem, jak spojrzą uczniom w oczy”

Krystyna Pawlowicz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby część tych nauczycieli odeszła z zawodu. Oni się tak skompromitowali, że nie wiem jak spojrzą we wrześniu swoim uczniom w oczy - powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz w rozmowie z Niezalezna.pl, komentując zawieszony przez ZNP strajk oświatowych związkowców.

Zdaniem Krystyny Pawłowicz przy podjęciu decyzji o zawieszeniu strajku związkowcy wzięli pod uwagę wiele czynników. - Przede wszystkim negatywny odbiór trwającego strajku, który dotykał po kolei różne grupy wiekowe, gimnazjalistów, ósmoklasistów, a teraz maturzystów - powiedziała poseł PiS.

Prof. Pawłowicz podkreśliła, że w wypadku tych ostatnich decydowała się bardzo ważna kwestia, a mianowicie ich plany związane z podjęciem studiów.

I to już nie były przelewki, bo chodziło o bardzo ważne decyzje [maturzystów-red.], które mogłyby, albo nie mogłyby być przez nich podjęte. Presja rodziców była ogromna, a sondaże pokazywały, że wzbiera złość na  nauczycieli, którzy każdego dnia się kompromitowali

- podkreśliła.

Według poseł ze strony rządu widać było bardzo odpowiedzialną postawę. 

Osobiście się cieszę, że podjęto zdecydowane działania. Proszenie, czy przemawianie do jakiejś etyki, czy uczciwości osobistej pokazało, że to jest bezcelowe. Ci ludzie [strajkujący związkowcy-red.] tak przepletli się politycznie z Koalicją Europejską, że rozmawianie z nimi niczym się nie różniło od dialogu ze Schetyną

- oceniła poseł.

Krystyna Pawłowicz nawiązała także do poparcia „totalnej opozycji” dla destrukcyjnych działań oświatowych związków zawodowych.

Dzisiaj w sejmie poseł Halicki i pozostali posłowie [Koalicji Europejskiej-red.] przemawiali, jakby to oni strajkowali, zapowiadając, że „wrócą do tego strajku we wrześniu”. Wściekłość sprawia, że politycy KE nie starają się nawet zachować pozorów. Dzisiejsze sejmowe wystąpienia posłów PO potwierdziły skrajnie polityczny charakter tego protestu

- wskazała prof. Pawłowicz

Widocznie uznano, że dalsza walka, w obliczu presji różnych środowisk, m.in. rodziców i uczniów nie ma sensu

- dodała.

Polityk wskazała, że ustawa, która odbierała strajkującym nauczycielom możliwość klasyfikowania i dopuszczania młodzieży do matur, wyrwała im „najważniejszą broń”. Oceniła także, iż straszenie uczniów niedopuszczeniem do egzaminu maturalnego było działaniem skrajnie terrorystycznym, a uchwalona dzisiaj przez Sejm ustawa wyrwała nauczycielom z ręki ten „argument”

Oni nie mieli już wyjścia. To jest ich porażka, ale oni się ciągle odgrażają, że we wrześniu, kiedy dzieci będą wracały po wakacjach do szkół, ponownie podejmą protest. Jestem przekonana, że do września rząd przygotuje plan reform, w oparciu o postulaty m.in. rodziców

- mówiła.

Zdaniem prof. Pawłowicz strajk bardzo źle wpłynął na postrzeganie zawodu nauczyciela i jego prestiż.

Byłam zdumiona, kiedy nauczyciele śpiewali jakieś wulgarne piosenki. To wyglądało jak nauczycielskie „KODziarstwo” w żywej postaci. Określanie tego strajku, jako narodowy strajk szkolny, co czyniły niektóre media, jest ogromnym nadużyciem i kłamstwem

- podkreśliła prof. Pawłowicz. 

Po pierwsze nie narodowy, bo strajkowała mniejszość nauczycieli, po drugie nie szkolny, bo strajki szkolne, to były strajki uczniów przeciwko zaborcom i okupantom, a nie nauczycieli przeciwko uczniom i przeciwko legalnej władzy

- dodała poseł.

Poseł Krystyna Pawłowicz podkreśliła, że rząd uczyni jej zdaniem wszystko co należy, aby ustabilizować sytuację przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przyczynić się do tego mają szerokie konsultacje w ramach oświatowego okrągłego stołu.

Mam nadzieję, że okrągły stół dla oświaty zakończy się wypracowaniem konkretnych rozwiązań, które będą potem wprowadzane w życie

- powiedziała.

Zdaniem poseł Pawłowicz część nauczycieli może mieć dość protestu w formie, w jakiej się on dotychczas odbywał.

Nauczyciele widzą wyraźną niechęć rodziców do ich poczynań. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby część tych nauczycieli odeszła z zawodu. Oni się tak skompromitowali, że nie wiem jak spojrzą we wrześniu swoim uczniom w oczy. Przebierać się za świnie, czy za krowę i śpiewać jakieś przyśpiewki, a potem, jak gdyby nigdy nic, stanąć naprzeciw ucznia i spojrzeć mu w oczy? Ja bym się wstydziła, odeszłabym ze szkoły po czymś takim

- podsumowała prof. Krystyna Pawłowicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Moskwa reaguje na wywiad J. Kaczyńskiego. Padły słowa o „bluźnierstwie i oczernianiu” Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / By Privater Tourist, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2266629

  

Opublikowany dzisiaj wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety "Bild" wzbudził wściekłość rosyjskiego deputowanego Leonida Słuckiego, który pełni funkcję szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej. Słucki oznajmił, że "polscy politycy próbują oczernić rolę ZSRR" w II wojnie światowej.

"Polscy politycy próbują teraz uzyskać dywidendy z własnych herezji historycznych. Lider polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński oświadczył, że Rosja jakoby na równi z Niemcami powinna wypłacić Polsce odszkodowanie"

- oświadczył Słucki, którego wypowiedź przekazała agencja TASS. Dodał: "Proście o odszkodowanie od wandali i tych, którzy bezczeszczą groby czerwonoarmistów".

Komentując wywiad dla niemieckiego "Bilda", opublikowany w sobotę, rosyjski parlamentarzysta oświadczył, że wypowiedzi Kaczyńskiego wpisują się "w trend falsyfikacji historii II wojny światowej".

Oznajmił, że chodzi o "absolutnie bluźniercze i niekompetentne postawienie kwestii", i zarzucił polskim politykom, że "starają się oczernić rolę ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem i czyn żołnierza radzieckiego".

Jest to "antyrosyjska agonia, konwulsje z bezsilności" - powiedział Słucki, który reprezentuje nacjonalistyczno-populistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR) dowodzoną przez Władimira Żyrinowskiego.

Słucki oznajmił ponadto, że Związek Radziecki "uratował Polaków przed zniszczeniem", a także "pomógł w odbudowaniu zrujnowanej gospodarki Polski" po II wojnie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307680-prezes-pis-o-reparacjach-takze-rosja-powinna-zaplacic-nasze-zadania-sie-nie-przedawniaja]

Jarosław Kaczyński powiedział dziennikowi "Bild", że prezydent Rosji Władimir Putin "próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu". Wyraził jednak przekonanie, że "świat zna prawdę":

"To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach"

- powiedział prezes PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307713-polacy-popieraja-dzialania-prezydenta-i-premiera-chodzi-o-atak-ze-strony-putina-i-rosji]

Zapowiedział, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać.

"W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć" - wskazał. Przyznał, że "także Rosja powinna zapłacić", ale dodał, że nie sądzi, "by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności". "Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają" - zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts