To o Broniarzu... „Malował na twarzy barwy wojenne, po czym de facto podkulił ogon”

Slawomir Broniarz / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Począwszy od od soboty ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli, ale go nie kończy - poinformował dzisiaj przewodniczący ZNP, Sławomir Broniarz. - To jest totalna klęska ZNP i osobiście Broniarza - komentuje w rozmowie z Niezalezna.pl były wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Na pytanie, czy zawieszenie strajku nauczycieli można traktować w kategoriach porażki, Ryszard Czarnecki stwierdził, że władze ZNP „poniosły totalną klęskę”.

- To jest totalna klęska ZNP i osobiście Broniarza, który malował sobie na twarzy barwy wojenne od wielu miesięcy, po czym de facto podkulił ogon i skapitulował

- powiedział europoseł PiS.

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego w praktyce stracił Związek Nauczycielstwa Polskiego i nauczyciele, których m.in. ten związek reprezentuje.

- Stracili wizerunkowo. Podwyżki, którą postulowali nie uzyskali. Wyszli na tych, którym nie wiadomo o co chodzi, bo się obrażają i nie przystępują do okrągłego stołu

- ocenił polityk.

- [Sławomir Broniarz-red.]  nastawił przeciwko nauczycielom sporą część społeczeństwa, a deklaracja o zawieszeniu strajku pokazuje po prostu, że Broniarz sam się zakiwał na śmierć

- dodał.

Na pytanie, czy kontynuacja zawieszonego dziś strajku we wrześniu może przynieść z punktu widzenia Sławomira Broniarza jakiś wymierny efekt, Ryszard Czarnecki wskazał, że strajk cieszył się początkowo poparciem, które potem gwałtownie spadło.

- Próba odgrzewania starych kotletów we wrześniu, to będzie farsa. Jest tak, że nie można dwa razy wchodzić do tej samej rzeki, zwłaszcza, że jest w tej chwili poczucie, że szkoła przegrała, że rząd negocjując bardzo mądrze, pokazując dobrą wolę, rozegrał to w sensie taktyczno-politycznym bardzo dobrze

- podkreślił Czarnecki.

Zdaniem byłego wiceszefa Parlamentu Europejskiego widoczna gołym okiem synchronizacja działań ZNP i totalnej opozycji bardzo zaszkodziła protestowi.

- To zaszkodziło bardzo. Stąd Broniarz w ostatnim czasie zaczął podkreślać, że nie ma żadnych związków ze Schetyną. Ale było już za późno. [Sławomir Broniarz-red.] to jest człowiek , który ma duże emocje polityczne. To są emocje bardzo niechętne obozowi niepodległościowemu i prawicy

- ocenił polityk PiS.

Europoseł podkreślił, że obecna postawa Sławomira Broniarza może wynikać z politycznego wyboru, którego dokonał przed laty.

- Jak ja się w 1981 roku zapisywałem do NZS-u, to pan Broniarz zapisał się do ZNP. To jest wybór pomiędzy dwoma drogami. To jest człowiek, który występował na manifestacjach KOD-u, który przychodził na różne partyjne konwentykle Platformy. Człowiek, który czuje się politykiem”

- wskazał, dodając, że aktywność Broniarza daje mu wsparcie opozycji, ale osłabia jego wiarygodność. – I myślę, że to przesądziło o jego klęsce, bo to jest klęska – podsumował Czarnecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Hadze o zbrodniach w Birmie

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

W 2017 roku ponad 700 tysięcy Rohingjów uciekło do Bangladeszu przed przemocą ze strony birmańskich sił zbrojnych oraz buddyjskich milicji. Jak wynikało z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ, podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Władze birmańskie zaprzeczają jednak, by miały tam miejsce czystki etniczne.

Pierwszy wniosek prokuratury w tej sprawie pojawił się w kwietniu 2018 roku. Wówczas prokurator MTK Fatou Bensouda zwróciła się do sędziów o otwarcie wstępnego śledztwa wyjaśniającego, czy deportacje Rohingjów były zbrodnią przeciwko ludzkości i czy jurysdykcja MTK obejmuje tę sprawę, skoro Birma nie jest członkiem Trybunału. Sędziowie argumentowali, że członkostwo Bangladeszu w MTK oraz transgraniczny charakter deportacji były wystarczającymi podstawami do uznania, że MTK ma prawo zająć się tą sprawą.

We wrześniu 2018 roku MTK uznał, że jest uprawniony do zbadania sprawy.

"Jurysdykcja Trybunału w zakresie zbrodni przeciwko ludzkości obejmuje sprawę domniemanej deportacji ludności Rohingja z Birmy do Bangladeszu, ponieważ miała częściowo miejsce na terytorium państwa będącego stroną (tj. Bangladeszu - PAP)"

- argumentowali wówczas sędziowie.

W czwartkowym oświadczeniu MTK stwierdził, że prokuratorzy otrzymali pozwolenie na zbadanie czynów, które mogą kwalifikować się jako powszechne lub systematyczne zbrodnie przeciwko Rohingjom, w tym deportacji, zabójstw oraz prześladowań ze względu na pochodzenie etniczne lub wyznanie.

MTK jest drugim sądem międzynarodowym, który bada domniemane zbrodnie przeciwko Rohingja. W poniedziałek Gambia wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) pozew przeciwko Birmie w sprawie ludobójstwa na mniejszości muzułmańskiej. MTS jest najwyższym sądem ONZ do rozstrzygania sporów między państwami.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około milion. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan (Rakhine). Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl