Polacy jak białe misie - startujemy w golfowym Challenge Tour

zdjęcie ilustracyjne / Omegaeuropeanmasters [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

W czwartek Mateusz Gradecki i Adrian Meronk rozpoczną start w Turkish Airlines Challenge - turnieju drugiej ligi zawodowego golfa. Jedyni polscy gracze rywalizujący na tym poziomie podkreślają, że ich udział u wielu osób wciąż budzi zdziwienie.

"Rywale czasem pytają nas, kto był najlepszym golfistą w historii Polski. Jak odpowiadam, że Adrian i ja to myślą, że żartujemy. Gdy dodaję, że mamy w kraju 18 pełnowymiarowych mistrzowskich pól, to dziwią się, jak udało się wykształcić profesjonalnych graczy, skoro w innych państwach takie obiekty liczy się w tysiącach"

- powiedział 25-letni Gradecki.

W Turkish Airlines Challenge serii European Challenge Tour wystąpi 156 zawodników z ponad 20 państw. Przed nimi cztery rundy na położonym nad Morzem Czarnym polu Samsun Metropolitan Municipality GC. Za pierwsze miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 32 tys. euro, z łącznej puli wynoszącej 200 tysięcy.

Gradecki wspomniał, że choć rozpoczyna kolejny sezon startów w zawodowej lidze to wraz z rok starszym przyjacielem traktowani są czasem "jak białe misie", co dodatkowo podkreśla fakt, że obaj starają się nigdy nie narzekać na pogodę:

"Ja to się nawet cieszę, jak na turniejach bywa zimno czy pada deszcz. My nauczyliśmy się, że trzeba grać, a nie narzekać. Podczas złej aury spora część rywali odpada, bo nie są przyzwyczajeni do trudnych warunków".

Meronk, który na początku kwietnia zaliczył już rywalizację w Jordan Mixed by Ayla, zauważył, że w Jordanii organizatorzy nie mieli polskiej flagi, więc biało-czerwone barwy nie pojawiły się wśród innych odzwierciedlających narodowości uczestników.

Obaj są jednak zadowoleni z trybu życia, jaki nakłada na nich zawodowy sport, podkreślając, że chcą sięgać po najwyższe laury.

"Sportowym marzeniem jest udział w igrzyskach, Od małego fascynuję się sportem, zawsze z utęsknieniem czekałem na ten wyjątkowy czas raz na cztery lata, aby kibicować Polakom. Golfowym marzeniem jest jednak udział w Masters"

- wyznał Meronk, plasujący się obecnie na 624. miejscu w światowym rankingu.

Gradecki, notowany w tym tygodniu na 498. pozycji OWGR, zaznaczył jednak, że w świecie profesjonalnego golfa wciąż bardziej niż olimpijskie złoto liczą się prestiżowe turnieje, jak Masters czy Ryder Cup. Choć rywalizujący w nich gracze to gwiazdy zawodowego golfa, słynącego m.in. z wysokich gaż i luksusowych warunków, w jakich są kwaterowani, to zaplecze pierwszej ligi wygląda zupełnie inaczej. Meronk podkreślił, że warunki w Challange Tour "nie są tak kolorowe, jakby się mogło wydawać".

Po serii sukcesów w sporcie amatorskim (na czele z medalami mistrzostwami kraju i udziałem w drużynowych MŚ i ME) Meronk na zawodowstwo przeszedł w październiku 2016 r., a rok później, jako pierwszy Polak, wywalczył pełne prawo startu w Challenge Tour. Gradecki zawodową karierę rozpoczął w styczniu 2018 r. Dobre wyniki w trzecioligowej Pro Golf Tour dały mu przepustkę do Challenge Tour 2019. Ten sezon oznacza dla nich walkę o awans do European Tour.

W golfie obowiązuje ścisły rozdział sportu zawodowego od amatorskiego - amator nie może walczyć o nagrody pieniężne o wartości wyższej niż 500 funtów lub o ich ekwiwalent w turniejach; dotyczy to nawet mistrzostw świata. Nagrody finansowe i wsparcie sponsorów mogą otrzymywać wyłącznie profesjonaliści.

Do igrzysk zakwalifikowanych zostanie 60 zawodowych golfistów i 60 profesjonalnych golfistek najwyżej notowanych w Olympic Golf Rankings. Dla czołowej "15" obowiązuje limit czterech graczy z danego kraju, poniżej tej granicy zawodnicy będą kwalifikować się na podstawie rankingu, z limitem dwóch reprezentantów danego kraju, o ile nie ma już dwóch lub więcej graczy w "15".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa wystawa plenerowa IPN. „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939–1945”

/ https://twitter.com/ipngovpl

  

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945). - Pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał IV rozbiór Polski. Po II wojnie światowej komuniści chcieli wymazać prawdę o tym tajnym protokole, który narodom Europy Środkowo-Wschodniej przyniósł zniewolenie - mówił podczas otwarcia wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945)  to tytuł wystawy, którą IPN przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu „Niezwyciężeni” –  animowanej produkcji IPN docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii. 

Wystawa prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy niemieckiej oraz Rosji sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami.

W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne (w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego), stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (Bitwa o Monte Cassino, Bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad).

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i  epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt w warunkach wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii II wojny światowej.

Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

Ekspozycja będzie czynna na pl. Piłsudskiego do 30 września 2019.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl