Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

"Inwestycje nie zawiodły". Ministerstwo oceniło dane GUS dotyczące PKB

Inwestycje nie zawiodły, stanowiąc silny składnik wzmocnienia gospodarki - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w przekazanym dziś komentarzu nt. zrewidowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących PKB w 2017 i 2018 roku.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
gov.pl/przedsiebiorczosc

Główny Urząd Statystyczny zrewidował we wtorek kwartalne szacunki PKB w latach 2017-2018. Według ostatecznego szacunku, produkt krajowy brutto (PKB) w 2017 r. wzrósł realnie o 4,9 proc., w porównaniu z 2016 r., wobec wcześniej opublikowanego wzrostu o 4,8 proc. Wzrost realny PKB w 2018 r. nie zmienił się i wyniósł 5,1 proc.

Jak podkreśliło MPiT, znaczące zmiany dotyczą nakładów inwestycyjnych w 2018 roku - ich wzrost był o 1,4 pkt proc. wyższy niż pierwotne szacunki - do 8,7 proc., jednocześnie wyższy zarówno od wzrostu konsumpcji (po rewizji 4,5 proc.), jak i eksportu (po rewizji 7,1 proc.).

"To bardzo pozytywny sygnał - inwestycje nie zawiodły, stanowiąc silny składnik wzmocnienia gospodarki. Obecna struktura wzrostu gospodarczego wzmacnia ogólną pozytywną ocenę potencjału gospodarki"

- wskazali eksperci ministerstwa. Według MPiT, szybki wzrost konsumpcji, inwestycji i eksportu "potwierdza zrównoważony charakter wzrostu".

Resort podkreślił, że istotne zmiany dotyczą też strony podażowej gospodarki w 2017 roku. Przypomniano, że w ocenie GUS wolniej rosła wartość dodana w przemyśle, znacznie szybciej natomiast w sektorze transportu oraz w zakwaterowaniu i gastronomii. Wzrost spożycia był wolniejszy i wyniósł 4,1 proc., na skutek słabszego tempa wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych oraz spożycia publicznego - zaznaczyło MPiT. Nieznacznie wyższe od wcześniejszych szacunków było tempo wzrostu PKB, który w 2017 roku wzrósł o 4,9 proc. (wobec wcześniej szacowanego wzrostu o 4,8 proc.) - dodał resort.

"Mniejsze rewizje dotyczyły natomiast roku 2018, a dotyczyły głównie dekompozycji popytowej"

- wskazali eksperci ministerstwa.

Nakłady brutto na środki trwałe rosły o 1,4 pkt proc. szybciej (8,7 proc. w całym 2018 roku). Rewizja wzrostu objęła także spożycie ogółem (o 0,2 pkt. proc. do 4,5 proc.) oraz eksport i import (o 0,1 p.p.).

Jak zaznaczyło MPiT, w ujęciu kwartalnym skala rewizji była zbliżona do tej w skali roku.

"Oceniając bieżącą sytuację, na podstawie danych dla IV kwartału, tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 4,9 proc. (wobec wcześniej szacowanych 4,8 proc.). Zdecydowanie szybciej rosły nakłady brutto na środki trwałe – wzrost o 8,2 proc., wobec wcześniej szacowanych 6,7 proc"

- wskazało MPiT.

Szybciej niż PKB rósł także eksport (o 7,8 proc.); a wzrost spożycia wyniósł 4,3 proc. (wobec wcześniej szacowanych 4,2 proc.). 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#inwestycje #MPiT #Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo