Zaostrza się kryzys na granicy USA z Meksykiem

Donald Trump / twitter.com/whitehouse

  

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że wyśle więcej oddziałów armii na granicę USA z Meksykiem. Decyzja Trumpa związana jest nie tylko z narastająca liczbą nielegalnych imigrantów na granicy z USA, ale także z wczorajszym incydentem. Relacja Małgorzaty Schulz z pustyni w Newadzie.

Żołnierze meksykańscy zatrzymali przedstawicieli amerykańskiej armii i odebrali im broń. Pentagon wszczął dochodzenie w sprawie tego wydarzenia. Jednostka dochodzeniowa próbuje ustalić, czy żołnierze meksykańscy zrobili to po stronie USA czy byli jeszcze na terenie Meksyku.

Kryzys na granicy z Meksykiem uległ zaostrzeniu – jest to nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa Ameryki ale także kryzys humanitarny.

Do punktów granicznych w Kalifornii, Teksasie i Arizonie codziennie docierają setki kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ale szczególny problem dotyczy dzieci często bez rodziców czy nawet opiekunów.

Obecnie są to w większości uchodźcy nie z Meksyku, ale z Ameryki Środkowej, z krajów takich, jak Honduras - większość z nich ubiega się o azyl polityczny.

Pośród tych, którzy mają szanse na otrzymanie pozwolenia na pozostanie w USA jest wiele osób, które były wcześniej deportowane. Są też przestępcy oraz przemytnicy broni i narkotyków, ta grupa stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA.

Napływ nowej fali imigrantów spowodowany jest zaostrzaniem się konfliktu w Ameryce środkowej szczególnie w Hondurasie, skąd setki tysięcy ludzi próbuje przedostać się przez Meksyk do USA. Prezydent Trump zagroził Andresowi Manuelowi Lopezowi, prezydentowi Meksyku, że jeżeli ten nie powstrzyma nielegalnej emigracji, granica będzie zamknięta.

Jak podkreśliła dzisiaj doradczyni prezydenta Donlada Trumpa przy Białym Domu Kellyanne Conway

„Prezydent ponownie wyjaśnia, że będzie wykorzystywał wszystkie dane mu środki do zatrzymania kryzysu na granicy”
- oznajmiła Conway.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Abp Jędraszewski odwiedził rannych podczas burzy w Tatrach. „To, co ich łączy to wdzięczność Bogu”

/ Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwiedził rannych w szpitalach w Krakowie i Zakopanem, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach. Wizyta miała charakter prywatny.

Hierarcha spotkał się także z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie.

Metropolita krakowski odwiedził najpierw troje poszkodowanych, którzy przebywają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Wśród nich jest ranne dziecko, pochodzące z rodziny prawosławnej. Metropolicie towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Abp Jędraszewski był także w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Towarzyszyli mu: dyrektor placówki Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

"Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, ze Słupska, z Lublina, z Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia"

– powiedział metropolita.

"To, co ich wszystkich łączy to przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że przeżyli, a nie wszystkim niestety było to dane. Łączy ich też wiara w Pana Boga, która dodaje im sił, otuchy i nadziei, że to nieszczęście, tragedia, której byli uczestnikami, odpowiednio przeżyta, z perspektywy wiary, stanie się także dla nich umocnieniem na dalsze życie"

– dodał.

Wśród rannych, którzy przebywają w zakopiańskim szpitalu jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa, którego na wycieczce w rejonie Giewontu piorun raził trzykrotnie. Według relacji świadków ks. Kozłowski, gdy rozpętała się burza udzielał absolucji generalnej, czyli formy rozgrzeszenia dla każdego żałującego swych win.

Abp Jędraszewski udzielił wszystkim rannym błogosławieństwa i przekazał im otrzymane od nuncjusza apostolskiego różańce i obrazki papieskie. Jak podało biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej w zakopiańskiej "Księżówce" metropolita krakowski spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl