Podczas konferencji prasowej w siedzibie TSKN jego przewodniczący Rafał Bartek poinformował, że chociaż środowisko mniejszości niemieckiej nie wystawiło swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to po raz pierwszy TSKN oficjalnie udzieli poparcia politykowi innego ugrupowania. Tym kandydatem jest marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który startuje z list Koalicji Europejskiej w okręgu dolnośląsko-opolskim.

- Tematyka mniejszości w Parlamencie Europejskim nie jest dziś w głównym nurcie, więc dobrze mieć parlamentarzystów wyczulonych na te tematy - zaznaczył Bartek. Jak dodał, Buła był jedynym politykiem startującym do PE, który wyraził zainteresowanie rozmową ze środowiskiem mniejszości niemieckiej.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim liczy, że po wejściu do PE Andrzej Buła będzie wspierał inicjatywy na rzecz ustanowienia równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych we wszystkich państwach UE. Ze swej strony Buła zapewnił, że po otrzymaniu mandatu europosła w swoim biurze znajdzie miejsce dla osoby zajmującej się problematyką mniejszości narodowych.