Rząd błyskawicznie zareagował na doniesienia, że w niektórych szkołach może nie odbyć się klasyfikacja maturzystów, a co za tym idzie, do skutku nie doszłyby także egzaminy maturalne. Dla uczniów oznaczałoby to prawdziwą katastrofę - wieloletnie przygotowania do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu spełzłyby na niczym. Dlatego dziś premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia nowelizacji prawa oświatowego.

Dziś przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu. 

Rząd przyjął projekt noweli prawa oświatowego dot. zabezpieczenia klasyfikacji uczniów i przebiegu matur

- poinformował Michał Dworczyk.

Dworczyk zaznaczył, że premier rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu oraz prezydentem na temat prac nad projektem.

Powiedział, że w czwartek przed południem projektem zajmie się Sejm.

"Mamy nadzieję, że między godz. 15.00 a 16.00 odbędzie się głosowanie w Sejmie RP, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu, gdzie rozpoczną się dalsze prace legislacyjne"

– powiedział.

Posiedzenie plenarne Senatu rozpocznie się ok. godz. 19 i "w godzinach nocnych" ma zostać przeprowadzone głosowanie, po którym ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.

"26 (kwietnia) – jeżeli pan prezydent uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad – ta ustawa już będzie mogła być podpisana, a następnie opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia"

– dodał Dworczyk.