Tamara Łempicka: najdroższa polska artystka. Jej obrazy kupili Nicholson, Madonna, Streep...

Tamara Łempicka "Portret Iry" / fot. YouTube/mat.pras./wwwPiekneObrazypl

34 miliony zł. Za tyle sprzedano w 2018 roku w nowojorskim Christie’s obraz „ La Musicienne” namalowany przez Tamarę Łempicką. Tym samym został on najdroższym polskim dziełem. Jej prace są prawdziwą rzadkością na rynku sztuki. W Polsce można podziwiać tylko jeden obraz artystki – w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieło Łempickiej z lat 20., czyli najważniejszego okresu w jej twórczości, pojawi się na wystawie École de Paris w DESA Unicum już 29 kwietnia. Dwa tygodnie później zostanie zlicytowane, co w przypadku Łempickiej miało miejsce w Polsce ostatni raz 6 lat temu.

Kolekcją prac malarki szczycą się takie sławy jak m.in. Jack Nicholson, Barbra Streisand, Meryl Streep czy Madonna. Królowa popu pokazywała je nawet w swoich teledyskach. Nic dziwnego – Tamara Łempicka była wyzwolona, pewna swojej seksualności wzbudzała kontrowersje i wywoływała liczne skandale. Plotkowano o jej romansach, które miewała zarówno z mężczyznami jak i kobietami. Obrazy tworzyła pod wpływem kokainy, a nierzadko pozowały do nich prostytutki. Stała się ulubioną portrecistką gwiazd Hollywood i arystokracji. Malując odważne akty okrzyknięta została propagatorką perwersyjnego malarstwa. W latach 20. tworzyła za to idealnie skomponowane martwe natury. To właśnie z tego okresu pochodzi obraz prezentowany na wystawie w DESA Unicum. „ Martwa natura z mandarynkami” znajdowała się dotychczas w zbiorach jednego z najważniejszych kolekcjonerów sztuki art deco, założyciela paryskiej Luxembourg Gallery, Yvesa Plantina.

Wystawa École de Paris to zbiór najwybitniejszych artystów działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku. Za jednego z wiodących twórców okresu uznaje się Mojżesza Kislinga. Malarz był najbardziej znaną postacią tamtejszych sfer towarzyskich, rozpiętych między pracowniami i kawiarniami artystycznymi. Dało mu to nawet przydomek „ księcia Montparnasse’u”. Przyjaźnił się z Picassem i Modiglianim, od których czerpał artystyczne inspiracje. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie. „ Akt leżący na czerwonym prześcieradle” z 1929 roku sprzedał się w ubiegłym roku za ponad milion złotych. Na najbliższej wystawie zostanie zaprezentowany m.in. akt „ Khera - Kiki de Montmarte”. Kiki to modelka z obrazów Kislinga z lat 30., której tożsamość do dziś pozostaje zagadką.

Jedną z najciekawszych przedstawicielek École de Paris była również Mela Muter. Kojarzona przede wszystkim z portretami dzieci i matek, ma w swojej biografii również dramatyczny rys. Nieudane małżeństwo, choroba i śmierć syna, romans przerwany śmiercią kochanka, aż wreszcie wypadek, który okaleczył jej twarz, stanowią integralną część jej twórczości. „Pejzaż z Allevard” prezentowany na wystawie nosi ślady fascynacji kubizmem. Pozostając w temacie kubizmu warto wspomnieć o Alicji Halickiej, będącej być może jedyną malarką tworzącą prawdziwie kubistyczne obrazy. Swoje dzieła tworzyła po kryjomu w obawie przed mężem – malarzem Ludwikiem Markusem, który traktował ją jak konkurentkę. Część przedwojennych obrazów zniszczyła na polecenie męża. Jej dzieła są prawdziwą rzadkością, a jej twórczość jest ponownie odkrywana przez kolekcjonerów i historyków sztuki. Na wystawie zostaną pokazane obrazy „Szachista” i „Kompozycja z gitarą”.

Na wystawie École de Paris zaprezentowane zostaną również prace m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, Tadeusza Makowskiego,Henryka Haydena czy Zygmunta Józefa Menkesa. 14 maja wszystkie obiekty pójdą pod młotek.

Wystawa École de Paris : 29 kwietnia – 14 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. Aukcja École de Paris : 14 maja 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DESA Unicum, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts