Wiesław Myśliwski z Nagrodą im. Adama Mickiewicza

Wiesław Myśliwski, autor "Ucha igielnego" / fot. YouTube/mat.pras.

  

Prozaik, dramaturg i scenarzysta Wiesław Myśliwski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwisko wyróżnionego ogłoszono w środę w Poznaniu, zaś nagroda zostanie wręczona 15 maja.

Nazwisko laureata nagrody przyznawanej za zasługi dla polskiej literatury i kultury ogłosił w środę w Poznaniu rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”, Mira Marcinów za publikację „Historia polskiego szaleństwa” oraz Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”. Uroczyste wręczenie Nagrody i Stypendium nastąpi 15 maja podczas gali w Collegium Maius UAM.

Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami Nagrody są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor, uznawany za jednego z największych żyjących pisarzy polskich. Przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej prof. Piotr Śliwiński podkreślił w środę, że ostania książka Myśliwskiego „Ucho igielne” wydana w ub. roku, „to książka o spotkaniu siebie starego z sobą młodym; spotkaniu, które wielokrotnie w rozmaity sposób się dokonuje na kartach tej książki, zaskakującego”.

Nie ma tu linearnej fabuły, nie ma tu opowieści porządnej – takiej, do jakiej nas Myśliwski przyzwyczaił. Są przeskoki czasowe, są doświadczenia niesione przez starość i młodość. Jest opowieść o złudzeniach, o nadziejach młodości i opowieść o samotności wieku późnego. (…) To jest twórczość, która sprawiła, że akademicy i zwykli czytelnicy – przy czym oczywiście ci zwykli są najważniejsi – mają dla niej ogromnie dużo podziwu i szacunek

 – podkreślił Śliwiński.

Dodał, że Myśliwski „przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę”. Jak wskazał, „to nie jest pisarz poczciwy. To jest pisarz wyrafinowany, ale taki jednakowoż, który wyrafinowaniu nie pozwoli stać się estetycznym bożkiem. Tym bożkiem jest słowo, które naprawdę coś znaczy i doświadczenie, które warte jest opowiedzenia”.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział w środę, że po pięciu latach przyznawania Poznańskiej Nagrody Literackiej, jest gotów na „modyfikację” jej formuły.

Gdyby państwo, którzy się tym zajmują przez te pięć lat w sensie operacyjnym, czyli analizują te wszystkie pozycje – doszli do wniosku, że warto byłoby dorzucić więcej – to ja jestem gotów. Jeżeli pan rektor też będzie gotów, to uważam, że moglibyśmy sobie po tym okresie pięciu lat pozwolić na zmianę

 – zadeklarował.

Jestem oczywiście otwarty również na inne zmiany, które by państwo proponowali po tym okresie, ale chciałbym, żeby prestiż tej nagrody był coraz większy (…) zaproponowałem byśmy razem - już z marszałkiem - razem z uniwersytetem (…) pomyśleli o kontynuacji pewnego rodzaju, czyli żebyśmy zrobili nagrodę za najlepsze tłumaczenie polskiej literatury na język angielski

 – tłumaczył Jaśkowiak.

 

Dodał, że „byłby to również pewnego rodzaju pokłon złożony najlepszemu tłumaczowi Shakespeare’a, czyli Barańczakowi". W ubiegłych latach laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten, to już naprawdę nieźle odleciał! Sikorski chce ślubowania... lojalności unijnym instytucjom

Radosław Sikorski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Ślubowanie unijnym instytucjom? Taki pomysł ma na siebie i ewentualnych przyszłych "eurokolegów" Radosław Sikorski. - Zanim nowi europosłowie zabiorą głos powinni, tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować – przekonywał. „Czy ma znać też hymn niemiecki?” – dopytują się internauci.

Radosław Sikorski wziął udział w debacie z liderami list Koalicji Europejskiej, które odbyło się w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy.

- Państwo podczas kampanii poruszacie bardzo dużo tematów - smog, gospodarka, niepełnosprawni, kobiety, euro. Czemu poświęcicie swoje pierwsze wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego? – zapytano polityków.

[polecam:https://niezalezna.pl/271581-chwila-szczerosci-w-wykonaniu-boniego-ciekawe-czy-juz-rozumie-co-przypadkiem-zdradzil]

 

- W kluczowym polskim interesie narodowym jest to, aby Unia Europejska w ogóle przetrwała. I zanim nowi europosłowie zabiorą głos, powinni tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować. Bo tam się wybierają ludzie, którzy deklarują uczciwie, zawczasu, że idą do Unii po to, żeby ją od środka zniszczyć

- stwierdził Sikorski.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl