Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

/ roobertoo

  

Poświęcona ochronie dziedzictwa kulturowego dwudniowa konferencja oraz ogłoszenie laureatów konkursu „Zabytek zadbany” – te m.in. imprezy składają się na centralne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków świętowanego w tym roku w Gdyni.

Konferencję, która odbywać się będzie w środę i czwartek w gdyńskim Muzeum Emigracji, poprzedziło spotkanie z mediami, w którym udział wzięli dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Skaldawski zaznaczył, że tegoroczna edycja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest „pod wieloma względami szczególna”.

„Sukcesywnie widzimy konieczność, potrzebę zapraszania do wspólnego świętowania kolejnych grup. Wydaje mi się, że to jest związane z taką trochę zmianą paradygmatu podejścia do dziedzictwa: coraz częściej mówi się o tym, że dziedzictwo to nie jest wartość dla jakiejś wąskiej grupy ekspertów predestynowanych do tego, żeby te wartości w jakiś szczególny sposób oceniać, ale tak naprawdę dziedzictwo powinno być zasobem i dobrem nas wszystkich”

– powiedział.

Dodał, że sukces w ochronie zabytków można osiągnąć tylko wyłączając w działania wszystkich interesariuszy „zarówno ekspertów, specjalistów w tej dziedzinie, właścicieli - gospodarzy obiektów zabytkowych, samorządów (...) ale także wszystkich, którzy zabytki kochają, którzy wiedzą, że zabytki są ważnym elementem kształtującym tożsamość, które są ważnym elementem, wokół których można budować wspólnotę”.

„W związku z tym, poza tymi grupami, które już od wielu lat uczestniczą w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków, czyli środowiskiem konserwatorskim, właścicielami, w tym roku do tego grona postanowiliśmy też zaprosić wszystkich tych, którzy w sposób społeczny zajmują się zabytkami. Stąd w trakcie tegorocznej gali będziemy chcieli docenić także organizacje pozarządowe, także wolontariuszy, którzy uczestniczą w różnego rodzaju projektach związanych z ochroną zabytków”

– powiedział Skaldawski.

Przypomniał, że ubiegłoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków poświęcone były w dużej mierze rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że z kolei tegoroczna edycja święta ma „zwrócić uwagę na cały proces, który towarzyszył Polakom po odzyskaniu niepodległości - odbudowania państwa polskiego, scalania mechanizmów i obszarów, które wcześniej funkcjonowały pod trzema różnymi zaborami”.

„Gdynia jest szczególnym miejscem i szczególnie pasującym do tego, żeby Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w tym roku właśnie odbywał się w tym miejscu” - powiedział Skaldawski, wyjaśniając, że „Gdynia bardzo dobrze rozumie i czuje potrzebę łączenia i współpracowania różnych grup angażujących się w ochronę zabytków”. „Gdynia jest również świetnym symbolem odbudowania państwa polskiego w okresie międzywojennym” – dodał.

Na dwudniową konferencję organizowaną w Muzeum Emigracji złoży się m.in. kilka debat poświęconych m.in. tworzeniu strategii zarządzania dziedzictwem kulturowym, harmonizacji procedur i standaryzacji działań z zakresu ochrony zabytków oraz sposobom zachęcenia samorządów i organizacji pozarządowych do zaangażowania na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa wystawa plenerowa IPN. „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939–1945”

/ https://twitter.com/ipngovpl

  

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945). - Pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał IV rozbiór Polski. Po II wojnie światowej komuniści chcieli wymazać prawdę o tym tajnym protokole, który narodom Europy Środkowo-Wschodniej przyniósł zniewolenie - mówił podczas otwarcia wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945)  to tytuł wystawy, którą IPN przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu „Niezwyciężeni” –  animowanej produkcji IPN docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii. 

Wystawa prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy niemieckiej oraz Rosji sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami.

W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne (w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego), stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (Bitwa o Monte Cassino, Bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad).

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i  epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt w warunkach wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii II wojny światowej.

Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

Ekspozycja będzie czynna na pl. Piłsudskiego do 30 września 2019.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl