Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

/ roobertoo

  

Poświęcona ochronie dziedzictwa kulturowego dwudniowa konferencja oraz ogłoszenie laureatów konkursu „Zabytek zadbany” – te m.in. imprezy składają się na centralne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków świętowanego w tym roku w Gdyni.

Konferencję, która odbywać się będzie w środę i czwartek w gdyńskim Muzeum Emigracji, poprzedziło spotkanie z mediami, w którym udział wzięli dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Skaldawski zaznaczył, że tegoroczna edycja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest „pod wieloma względami szczególna”.

„Sukcesywnie widzimy konieczność, potrzebę zapraszania do wspólnego świętowania kolejnych grup. Wydaje mi się, że to jest związane z taką trochę zmianą paradygmatu podejścia do dziedzictwa: coraz częściej mówi się o tym, że dziedzictwo to nie jest wartość dla jakiejś wąskiej grupy ekspertów predestynowanych do tego, żeby te wartości w jakiś szczególny sposób oceniać, ale tak naprawdę dziedzictwo powinno być zasobem i dobrem nas wszystkich”

– powiedział.

Dodał, że sukces w ochronie zabytków można osiągnąć tylko wyłączając w działania wszystkich interesariuszy „zarówno ekspertów, specjalistów w tej dziedzinie, właścicieli - gospodarzy obiektów zabytkowych, samorządów (...) ale także wszystkich, którzy zabytki kochają, którzy wiedzą, że zabytki są ważnym elementem kształtującym tożsamość, które są ważnym elementem, wokół których można budować wspólnotę”.

„W związku z tym, poza tymi grupami, które już od wielu lat uczestniczą w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków, czyli środowiskiem konserwatorskim, właścicielami, w tym roku do tego grona postanowiliśmy też zaprosić wszystkich tych, którzy w sposób społeczny zajmują się zabytkami. Stąd w trakcie tegorocznej gali będziemy chcieli docenić także organizacje pozarządowe, także wolontariuszy, którzy uczestniczą w różnego rodzaju projektach związanych z ochroną zabytków”

– powiedział Skaldawski.

Przypomniał, że ubiegłoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków poświęcone były w dużej mierze rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że z kolei tegoroczna edycja święta ma „zwrócić uwagę na cały proces, który towarzyszył Polakom po odzyskaniu niepodległości - odbudowania państwa polskiego, scalania mechanizmów i obszarów, które wcześniej funkcjonowały pod trzema różnymi zaborami”.

„Gdynia jest szczególnym miejscem i szczególnie pasującym do tego, żeby Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w tym roku właśnie odbywał się w tym miejscu” - powiedział Skaldawski, wyjaśniając, że „Gdynia bardzo dobrze rozumie i czuje potrzebę łączenia i współpracowania różnych grup angażujących się w ochronę zabytków”. „Gdynia jest również świetnym symbolem odbudowania państwa polskiego w okresie międzywojennym” – dodał.

Na dwudniową konferencję organizowaną w Muzeum Emigracji złoży się m.in. kilka debat poświęconych m.in. tworzeniu strategii zarządzania dziedzictwem kulturowym, harmonizacji procedur i standaryzacji działań z zakresu ochrony zabytków oraz sposobom zachęcenia samorządów i organizacji pozarządowych do zaangażowania na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Atak nożownika w Poznaniu

/ FLICKR/ R. NIAL BRADSHAW/ CC BY 2.0

  

"Przy przystanku na Alejach Solidarności w Poznaniu mężczyzna został ugodzony nożem; zmarł w trakcie przewożenia karetką pogotowia do szpitala" – poinformowało Radio RMF FM.

Według RMF FM, do ataku nożownika miało dojść po godz. 18:00 na przystanku przy Alejach Solidarności w Poznaniu. Zaatakowany mężczyzna został ugodzony nożem. Zmarł w trakcie przewożenia karetką pogotowia do szpitala.

Jak ustalono, do ataku na mężczyznę doszło na przystanku MPK. Sprawca zaatakował najprawdopodobniej przy użyciu jakiegoś ostrego narzędzia. W wyniku poniesionych obrażeń mężczyzna zmarł 

– powiedziała podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Jak dodała, „wiemy kim jest napastnik, ten mężczyzna jest teraz przez nas poszukiwany”.

Liszczyńska podkreśliła, że „zawsze przy tego typu zdarzeniach korzystamy ze wszystkich dostępnych możliwości i sposobów, aby ustalić sprawcę i przebieg zdarzenia. Czynności nadal trwają”.

RMF FM, które jako pierwsze poinformowało o zdarzeniu podało, że policja zabezpieczyła m.in. monitoring, a na miejsce ataku skierowano przewodnika z psem tropiącym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl