„Świętokrzyski Festiwal Smaków już na stałe wszedł do turystycznego kalendarza regionu. Coraz większą uwagę zwracamy na to, jak przygotować daną potrawę i jak ją podać, aby jedzenie było prawdziwą przyjemnością. Dobrze, że wracamy też do potraw naszego dzieciństwa i tych sporządzanych przez naszych ojców i dziadków. To właśnie wymierny efekt tej imprezy”

– powiedział podczas środowej konferencji prasowej marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Podczas czwartej edycji festiwalu w głównej roli wystąpi jedna z najsłynniejszych polskich potraw – pierogi. „Przedstawiciele wszystkich powiatów spotkają się w Tokarni, aby zaprezentować pierogi robione na wiele sposobów, nieraz według dawnych i zapomnianych już receptur. Dążymy do tego, aby ta potrawa, tak popularna w Polsce, była jednym ze znaków rozpoznawczych naszego regionu” – podkreślił Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa dnia", współorganizatora imprezy.

Dla wszystkich smakoszy przygotowano liczne konkursy i warsztaty, związane oczywiście z pierogami. „Chcemy pokazać wszystkim, którzy odwiedzą nasz skansen, jak się robi tradycyjne pierogi, dlatego zachęcamy do udziału w warsztatach, które poprowadzą członkinie kół gospodyń wiejskich. Przygotowaliśmy także dla publiczności konkurs Pierogożerca, czyli jedzenie pierogów na czas. Rozstrzygniemy także konkurs Świętokrzyski pieróg na najsmaczniejszą i najbardziej oryginalną potrawę” – poinformował dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny.

Swoje stoisko na festiwalu będzie miał także Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z Chmielnika. Będzie ono utrzymane w konwencji dawnych sztetli, czyli miasteczek, w których Żydzi stanowili znaczny procent mieszkańców w przedwojennej Polsce.

„To też była kuchnia i tradycja, która po II wojnie światowej zanikła i chcemy ją teraz przypomnieć. Mam nadzieję, że uda się nam oddać klimat dawnego miasteczka żydowskiego. Przygotujemy też potrawy inspirowane kuchnią żydowską, takie jak pierogi z gęsiną - jestem pewna, że takich nikt nie przygotuje, ciastka żydowskie, czulent – czyli tradycyjną potrawę żydowską przygotowywaną na Szabat”

– zapowiedziała w rozmowie z PAP kierownik instytucji Agnieszka Dziarmaga.

Przez dwa dni swoje wyroby prezentować będą producenci regionalnych potraw, większość z nich wytwarzanych na podstawie dawnych, niejednokrotnie już zapomnianych przepisów.

W Parku Etnograficznym nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych smakoszy oraz występów zespołów artystycznych. Festiwal Smaków to największa impreza plenerowa organizowana w podkieleckiej Tokarni. W ubiegłym roku podczas trzeciej edycji imprezy skansen odwiedziło blisko 14 tys. osób. Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Wsi Kieleckiej, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i redakcja "Echa Dnia".

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny w pobliżu drogi krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.