IV Świętokrzyski Festiwal Smaków

/ croisy

  

Konkursy kulinarne – w tym m.in. „Świętokrzyskie ciastko”, „Pierogożerca” – degustacja regionalnych potraw, gry i zabawy dla dzieci, występy zespołów artystycznych – to atrakcje IV Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków, który w dniach 1-2 maja odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc.

„Świętokrzyski Festiwal Smaków już na stałe wszedł do turystycznego kalendarza regionu. Coraz większą uwagę zwracamy na to, jak przygotować daną potrawę i jak ją podać, aby jedzenie było prawdziwą przyjemnością. Dobrze, że wracamy też do potraw naszego dzieciństwa i tych sporządzanych przez naszych ojców i dziadków. To właśnie wymierny efekt tej imprezy”

– powiedział podczas środowej konferencji prasowej marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Podczas czwartej edycji festiwalu w głównej roli wystąpi jedna z najsłynniejszych polskich potraw – pierogi. „Przedstawiciele wszystkich powiatów spotkają się w Tokarni, aby zaprezentować pierogi robione na wiele sposobów, nieraz według dawnych i zapomnianych już receptur. Dążymy do tego, aby ta potrawa, tak popularna w Polsce, była jednym ze znaków rozpoznawczych naszego regionu” – podkreślił Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa dnia", współorganizatora imprezy.

Dla wszystkich smakoszy przygotowano liczne konkursy i warsztaty, związane oczywiście z pierogami. „Chcemy pokazać wszystkim, którzy odwiedzą nasz skansen, jak się robi tradycyjne pierogi, dlatego zachęcamy do udziału w warsztatach, które poprowadzą członkinie kół gospodyń wiejskich. Przygotowaliśmy także dla publiczności konkurs Pierogożerca, czyli jedzenie pierogów na czas. Rozstrzygniemy także konkurs Świętokrzyski pieróg na najsmaczniejszą i najbardziej oryginalną potrawę” – poinformował dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny.

Swoje stoisko na festiwalu będzie miał także Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z Chmielnika. Będzie ono utrzymane w konwencji dawnych sztetli, czyli miasteczek, w których Żydzi stanowili znaczny procent mieszkańców w przedwojennej Polsce.

„To też była kuchnia i tradycja, która po II wojnie światowej zanikła i chcemy ją teraz przypomnieć. Mam nadzieję, że uda się nam oddać klimat dawnego miasteczka żydowskiego. Przygotujemy też potrawy inspirowane kuchnią żydowską, takie jak pierogi z gęsiną - jestem pewna, że takich nikt nie przygotuje, ciastka żydowskie, czulent – czyli tradycyjną potrawę żydowską przygotowywaną na Szabat”

– zapowiedziała w rozmowie z PAP kierownik instytucji Agnieszka Dziarmaga.

Przez dwa dni swoje wyroby prezentować będą producenci regionalnych potraw, większość z nich wytwarzanych na podstawie dawnych, niejednokrotnie już zapomnianych przepisów.

W Parku Etnograficznym nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych smakoszy oraz występów zespołów artystycznych. Festiwal Smaków to największa impreza plenerowa organizowana w podkieleckiej Tokarni. W ubiegłym roku podczas trzeciej edycji imprezy skansen odwiedziło blisko 14 tys. osób. Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Wsi Kieleckiej, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i redakcja "Echa Dnia".

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny w pobliżu drogi krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Dotrzymaliśmy słowa" - podkreśla B. Szydło. I dodaje, że dobre zmiany trzeba kontynuować

premier Beata Szydło / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Po blisko czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości mogę powiedzieć, że wywiązaliśmy się z zobowiązań z 2015 roku, dotrzymaliśmy słowa - powiedziała w niedzielę w Tokarni (Świętokrzyskie) wiceprezes PiS, europosłanka, Beata Szydło.

Szydło wzięła udział w Pikniku Rodzinnym #DobryCzasPL w Tokarni. Podczas spotkania wiceprezes PiS podkreśliła, że ostatnie blisko cztery lata rządów jej partii nie były łatwe, jednak w tym czasie udało się przeprowadzić w Polsce wiele ważnych zmian.

"Te reformy nie zawsze były łatwe, nie zawsze też pewnie przebiegały tak, jakbyśmy sobie tego życzyli my i państwo, w takim tempie, ale potrafiliśmy wyciągać wnioski z błędów, poprawiać pomyłki i potrafiliśmy konsekwentnie pokonywać pomyłki i iść do przodu po to, żeby zrealizować to wszystko, co było dla Polaków ważne w 2015 r., do czego myśmy się zobowiązali"

– powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, że po blisko czterech latach może powiedzieć, iż rząd wywiązał się z tych zobowiązań i praktycznie cały przyjęty wówczas program, został zrealizowany.

"Ale też wiemy o tym, zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest dopiero ten pierwszy krok i trzeba kontynuować te zmiany. Trzeba wprowadzać kolejne reformy, które pozwolą na to, że Polska będzie coraz szybciej się rozwijała – jesteśmy przecież w tej chwili jednym z najdynamiczniej rozwijającym się krajem w UE – że Polska będzie bezpiecznym krajem, tak jak to jest doceniane przez Polaków"

– powiedziała Szydło dodając, że bardzo ważnym elementem rządów PiS były przede wszystkim programy społeczne, które powinny być kontynuowane.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl