Infrastruktura gazowa zostanie rozbudowana. Naimski zdradził szczegóły

- Na rok 2024 i 2025 rok planujemy inwestycję związaną z rozbudową infrastruktury gazowej - postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

By Maciek Kwiatkowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51021598

Podczas uroczystego podpisania umowy na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu Naimski przypomniał, że będzie ona miała dwa etapy.

Pierwszy będzie ukończony w 2021 r. i będzie oznaczał zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m sześć. do 7,5 m sześciennych rocznie. W 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu i tym samym ten projekt kompleksowy rozbudowy będzie zakończony

 - poinformował Naimski podczas uroczystego podpisania umowy na rozbudowę terminala LNG.

Dodał, że "na rok 2024 i 2025" planowane jest postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Naimski wskazał, że pływający terminal miałby się stać kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej, do której można by sprowadzić "tyle surowca do Polski i przez Polskę, żebyśmy mogli zaoferować go także naszym sąsiadom na południu, na Ukrainie, a także na Litwie, bo z Litwą też łączymy się gazociągiem".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#gaz #infrastruktura #Piotr Naimski #Gdańsk #Świnoujście

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo