To będzie jedna z najważniejszych gazowych inwestycji. Premier zapewnia: powstanie zgodnie z planem

- Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Twitter.com/@PremierRP

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność

 - dodał.

- Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy

 - powiedział Morawiecki.

- Poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem (przez jednego dostawcę), będziemy mieli dobrą cenę, niższą cenę - niższą cenę dla gospodarstw domowych już mamy - niższą cenę dla przemysłu, niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych

 - mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślał, że dzięki inwestycji rozbudowy Terminala LNG Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy".

- Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu

 - podkreślał.

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu. Wskazał, że przez lata Brudziński wielokrotnie "upominał" się o niego i pilnował jego budowy "od strony politycznej".

- W końcu, kiedy został utworzony, pilnował wszystkich elementów. Choćby przed chwilą rozmawialiśmy, żeby skłonić do tego, aby te gazowce - które tutaj przyjeżdżają - miały polskie załogi

 - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest również wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015. Operatorem terminala jest spółka Polskie LNG, która obecnie realizuje program rozbudowy, który składający się czterech komponentów - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu #Świnoujście #Mateusz Morawiecki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo