Prezydent przypomniał ideę śp. Lecha Kaczyńskiego. „Dzisiaj te wszystkie plany są realizowane”

- To bardzo ważny moment w naszej historii. Kiedy sięgniemy pamięcią do 2006 r. - posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego  w Belwederze - pan prezydent prof. Lech Kaczyński prezentuje swoja ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw gazu - mówił w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda.

Zrzut ekranu z TVP Info

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu".

Andrzej Duda przypomniał śp. Lecha Kaczyńskiego, który "wtedy mówił o dwóch wielkich, planowanych inwestycjach (...) po to, żeby nasze państwo mogło rzeczywiście decydować i świadomie wybierać od kogo i za ile chce kupować to tak ważne i niezbędne do funkcjonowania polskiej gospodarki, do zapewnienia także i bezpieczeństwa zimowego, jeśli chodzi o ogrzewanie, ale i całoroczne ogrzewanie wody".

Dzisiaj te wszystkie plany prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego są po części zrealizowane, a po części realizowane. Dziś stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię (...), który będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld metrów sześciennych gazu, ale niedługo - mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dzisiaj mówimy - 7,5 mld a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gaz

- wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że jesteśmy na etapie "bardzo zaawansowanych" prac przygotowawczych do budowy gazociągu, którym popłynie do Polski gaz z szelfu norweskiego.

To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom

- oświadczył prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że chodzi m.in. Ukrainę. i Czechy.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Świnoujście #Lech Kaczyński #terminal LNG #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo