Cios w wielkoruską narrację

  

Zapewne wykładowcy Uniwersytetu Moskiewskiego mają płochy sen, gdy się im przypomina ukraiński historyk z Uniwersytetu Harvarda. Serhii Plokhy jest uznanym badaczem, którego prace rozbijają wielkoruską narrację.

W 2015 r. wyszła jego książka o ostatnim półroczu Związku Sowieckiego, w którym Ukraina zadała decydujący cios imperium, choć nawet prezydent USA George Bush (senior) nawoływał Ukraińców do pozostania w ZSRS. Niedawno Plokhy wydał „Kwestię rosyjską” i dowodzi, że naród rosyjski dopiero się kształtuje i de facto nadal nie jest jeszcze zdefiniowany. Polacy i Ukraińcy bronili ludności Międzymorza przed dominacją kultury rosyjskiej, a polskie powstania i aktywność narodowotwórcza Ukraińców cofały zasięg „rosyjskości”. Proukraińskość Polaków to rosyjski koszmar, a fiasko inwazji rosyjskiej na Ukrainę to problem także dla ideologii imperium. Dzisiejsza koncepcja Kremla, w której Rosjanie są „ludem Putina”, jest kruchym spoiwem społeczeństwa. Historyk wydał teraz na Zachodzie książkę o czarnobylskiej katastrofie, która obnażyła słabość Sowietów. Jeśli kryzys w Rosji będzie się pogłębiał z takim impetem, to Plokhy ma zapewnione tematy do następnych książek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts