Mistrzyni olimpijska Renata Mauer-Różańska kończy 50 lat

/ Ja Fryta from Strzegom [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie sportowym Renata Mauer-Różańska kończy we wtorek 50 lat. "To poważne urodziny, bo już pół wieku za mną, ale nie mam czasu na refleksje" - powiedziała.

Mauer-Rózańska sądziła, że jej 50. urodziny przejdą nieco z boku przez święta. "Myślałam, że ludzie będą jeszcze żyli świętami i będą mieli inne sprawy na głowie, a nie moje urodziny. Tymczasem od samego rana mam telefony z życzeniami. Właściwie zbudził mnie właśnie taki telefon z życzeniami i tak jest cały czas" - powiedziała ze śmiechem.

Urodziła się 50 lat temu w Nasielsku, ale kojarzona jest z Wrocławiem, gdzie aktualnie mieszka i w barwach miejscowego Śląska odnosiła największe sukcesy.

"To poważne urodziny, bo już pół wieku za mną, ale nie mam czasu na refleksje. Teraz szykuję tort i przyjęcie, ale także na co dzień nie mam za bardzo czasu na rozmyślanie, bo ciągle jestem w biegu. Teraz głównie zajmuje mnie praca na uczelni, ale jestem też w Regionalnej Radzie Olimpijskiej, pracuję z młodzieżą, a teraz prezydent Wrocławia zaprosił mnie też do rady zajmującej się życiem sportowym w mieście"

- wyliczyła.

Mauer-Różańska to dwukrotna mistrzyni igrzysk olimpijskich. Po złoto sięgnęła w Atlancie w 1996 roku w konkurencji karabinu pneumatycznego i cztery lata później w Sydney, gdzie była najlepsza w karabinie sportowym. Był to jej drugi medal w tej konkurencji, bowiem w Atlancie stanęła na najniższym stopniu podium. Poza tym dwa razy zdobywała wicemistrzostwo świata (1990, 1998) i raz brąz (1994). W mistrzostwach Polski wywalczyła łącznie 65 medali. Oficjalnie karierę sportową zakończyła w 2014 roku.

"To bardzo miłe, że przyjaciele, kibice i dziennikarze o mnie pamiętają. Czas szybko leci i aż trudno uwierzyć, że to już 50 lat. Ale aby tylko było zdrowie, bo jeszcze długo zamierzam działać i krzewić ideę olimpizmu"

- podsumowała ze śmiechem mistrzyni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Coraz więcej jachtów „made in Poland”

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Coraz więcej jachtów „made in Poland” to jednostki ze stoczni z polskim kapitałem, a nie jedynie u nas produkowane - mówi Wojciech Nowicki z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W Polsce co roku wytwarzanych jest ok. 22 tys. jednostek pływających, co daje nam pozycję europejskiego lidera.

"Jachty i łodzie to sektor polskiej rodzimej gospodarki, który na arenie międzynarodowej uznawany jest za wzór jakości i innowacyjności. Jachty z naszych stoczni są regularnie doceniane w prestiżowych branżowych konkursach, zdobywają nominacje i nagrody" - podkreśla Wojciech Nowicki, ekspert ds. branży jachtowej w PAIH. Jak wskazuje, coraz więcej jachtów „made in Poland” to jachty ze stoczni z polskim kapitałem, a nie jedynie w Polsce produkowane.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje podczas tegorocznych targów Wiatr i Woda w Gdyni w dniach 18-20 lipca 2019 r. misję przyjazdową (tzw. study tour) dla inwestorów z branży jachtów i łodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

"USA są ważnym rynkiem eksportowym, warto więc utrwalać pozytywny wizerunek jachtów i łodzi z Polski. Natomiast Chiny to przestrzeń dla sektora jachtowego wciąż mało odkryta – kto pierwszy zakorzeni się w tamtejszej świadomości jako producent wysokojakościowych jednostek, ten zyska bardzo wiele" - mówi Nowicki.

Według szacunków PAIH w Polsce każdego roku produkowanych jest ok. 22 tys. jednostek pływających, co daje nam pozycję europejskiego lidera produkcji. "Zostawiamy w tyle kraje mocno kojarzone z branżą, takie jak Norwegia, Holandia czy Francja" - wskazuje Nowicki.

Dodaje, że około 95 proc. produkcji jest eksportowana co oznacza, że jachty produkowane w Polsce "cieszą się niezmiennym – rosnącym od 2009 roku – wysokim międzynarodowym uznaniem". Powstaje również coraz więcej stoczni z polskim kapitałem, które bez kompleksów walczą na najważniejszych światowych targach o zagranicznych klientów – i robią to z powodzeniem - dodał ekspert.

Jak wskazuje PAIH, zagraniczni inwestorzy podczas targów w Gdyni wezmą udział w wydarzeniach, w ramach których poznają potencjał polskiego przemysłu jachtowego. "W programie znalazły się m.in. odwiedziny wybranych stoczni, spotkania biznesowe z polskimi przedsiębiorcami, a także testy jednostek żaglowych oraz motorowych" - wyjaśnia Agencja. Jednostki udostępnione do testów to: N’Fun 30, Maxus evo 24, Caravela 950 (jacht, na którym kapitan Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs dookoła świata), Balt Tytan 918, Parker 110 Monaco (zdobywca nagród: Best of Boats na Targach w Berlinie w 2018 r. i Jacht Roku w Polsce 2019), Parker 850 Voyager, Futura 36, Northman 1200, Emzi 767 Classic oraz Diamond 550.

PAIH przypomina, że w ubiegłorocznej misji uczestniczyli przedsiębiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rosji. "ZEA - organizator Światowej Wystawy Expo 2020 – to kraj, w którym docenia się możliwości bardzo dużej personalizacji luksusowych łodzi polskich producentów. Natomiast Rosja to wielki, sąsiadujący z Polską rynek, o który warto walczyć w każdej branży" - zaznacza Nowicki.

Dodano, że ubiegłoroczna misja była okazją dla polskich przedsiębiorców do nawiązania relacji biznesowych, szczególnie z przedstawicielami ZEA. Nowicki liczy, że tegoroczne spotkania w ramach targów Wiatr i Woda przyczynią się do utrwalenia marki polskich łodzi na kolejnych rynkach. "Ale pozwoli także budować wizerunek kraju silnego gospodarczo, dostarczającego najwyższą światową jakość produkcji. W omawianym sektorze jak w żadnym innym, działa zasada sprzężenia zwrotnego: Polska promuje jachty, a jachty budują wizerunek silnej polskiej gospodarki" - podsumowuje ekspert.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl