80 dębów dla żołnierzy poległych pod Mławą w 1939 r.

Polscy żołnierze broniący mławskich fortyfikacji – rekonstrukcja bitwy pod Mławą z roku 2012 / autor: Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)

  

W hołdzie żołnierzom polskim poległym we wrześniu 1939 r. w bitwie pod Mławą, w lesie bezpośrednio sąsiadującym z miastem, na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, posadzonych zostanie 80 rocznicowych dębów. Uroczyste sadzenie drzew odbędzie się w piątek. Bitwa pod Mławą, która trwała od 1 do 4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki, powiedział, że posadzeniu dębów towarzyszyć będzie odsłonięcie tablic pamiątkowych, w tym poświęconych dowódcom polskiego zgrupowania. Jak dodał, długowieczne dęby będą „żywym pomnikiem historii”.

Intencją jest upamiętnienie 80. rocznicy bitwy pod Mławą i oddanie hołdu walczącym i poległym wówczas bohaterskim żołnierzom polskim. Jako leśnicy czujemy się kustoszami tego terenu, który kryje nadal pamiątki historycznej bitwy. Obecnie niemal cała linia tzw. „pozycji mławskiej” to obszar pokryty lasami, gdzie nadal odnaleźć można ukryte wśród drzew umocnienia, w tym bunkry. W swej codziennej pracy często ocieramy się o tę historię. Dlatego też chcemy stworzyć miejsce przypominające o wydarzeniach związanych z bitwą pod Mławą i walczących wtedy żołnierzach polskich. 

– opowiadał nadleśniczy.

Wyjaśnił, że w miejscu, gdzie posadzonych zostanie 80. dębów odsłonięte zostaną tablice poświęcone dowódcy Armii Modlin gen. Emilowi Krukowiczowi-Przedrzymirskiemu, a także płk Wilhelmowi Lawicz-Liszce – dowódcy 20. Dywizji Piechoty oraz płk Stanisławowi Fedorczykowi – dowódcy 80. Pułku Strzelców Nowogródzkich.

W tych ponad stuletnich drzewostanach wokół Mławy trudno znaleźć choćby jedno drzewo, które nie skrywałoby w sobie odłamków od pocisków. To zawsze działa na wyobraźnię, wywołuje wśród leśników zadumę, jak potężna była nawała ogniowa podczas bitwy i poświęcenie polskich żołnierzy. 

– zaznaczył Skrzypecki.

Zasadnicza część bitwy pod Mławą z września 1939 r. rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich. Podczas walk żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli zacięte boje z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera. Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich – jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną.

W bitwie pod Mławą zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Abp Jędraszewski odwiedził rannych podczas burzy w Tatrach. „To, co ich łączy to wdzięczność Bogu”

/ Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwiedził rannych w szpitalach w Krakowie i Zakopanem, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach. Wizyta miała charakter prywatny.

Hierarcha spotkał się także z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie.

Metropolita krakowski odwiedził najpierw troje poszkodowanych, którzy przebywają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Wśród nich jest ranne dziecko, pochodzące z rodziny prawosławnej. Metropolicie towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Abp Jędraszewski był także w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Towarzyszyli mu: dyrektor placówki Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

"Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, ze Słupska, z Lublina, z Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia"

– powiedział metropolita.

"To, co ich wszystkich łączy to przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że przeżyli, a nie wszystkim niestety było to dane. Łączy ich też wiara w Pana Boga, która dodaje im sił, otuchy i nadziei, że to nieszczęście, tragedia, której byli uczestnikami, odpowiednio przeżyta, z perspektywy wiary, stanie się także dla nich umocnieniem na dalsze życie"

– dodał.

Wśród rannych, którzy przebywają w zakopiańskim szpitalu jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa, którego na wycieczce w rejonie Giewontu piorun raził trzykrotnie. Według relacji świadków ks. Kozłowski, gdy rozpętała się burza udzielał absolucji generalnej, czyli formy rozgrzeszenia dla każdego żałującego swych win.

Abp Jędraszewski udzielił wszystkim rannym błogosławieństwa i przekazał im otrzymane od nuncjusza apostolskiego różańce i obrazki papieskie. Jak podało biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej w zakopiańskiej "Księżówce" metropolita krakowski spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl