Zagrożenie pożarowe w lasach. A prognozy nie są optymistyczne...

  

W lasach w niemal całym kraju obowiązuje dziś trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko w tym roku lasy płonęły już ponad 3,5 tys. razy. Instytut Badawczy Leśnictwa wyjaśnił, że aby sytuacja się odmieniła, muszą przyjść większe i długotrwałe opady.

Główny specjalista Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa Mirosław Kwiatkowski powiedział, że powstawaniom pożarów sprzyja aktualna pogoda. Według prognoz w najbliższych dniach nadal ma być sucho - synoptycy przewidują jedynie lokalne deszcze o niewielkim zasięgu. W związku z tym zagrożenie w lasach może wzrastać. Sytuację pogarsza dodatkowo silny wiatr, który utrudnia akcje gaśnicze i sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Kwiatkowski wyjaśnił, że aby sytuacja się odmieniła, muszą wystąpić większe i długotrwałe opady. Niewystarczającym może się okazać także krótki opad burzowy, mimo że zwykle jest intensywny.

"W tej chwili ściółka jest tak przesuszona, że przy bardzo intensywnym opadzie, nie przyjmuje tej wody, tylko ta woda spływa. Potrzebne byłoby kilka dni opadowych, żeby wilgoć w ściółce się odbudowała"

- tłumaczył. Zauważył przy tym, że przesuszanie się ściółki przyspiesza także niski poziom wody gruntowej.

W zestawieniu z ubiegłym sezonem sytuacja w polskich lasach zdecydowanie się pogorszyła. Ekspert wskazał, że choć kiedyś w kwietniu wybuchało wiele pożarów w lasach, to jednak przez ostatnich kilka lat tak nie było.

Zgodnie z przepisami jeśli przez pięć kolejnych dni o godz. 9 rano wilgotność ściółki jest niższa od 10 proc., może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Kwiatkowski przekazał, że obecnie wilgotność spadała poniżej 10 proc. w pojedynczych dniach, więc nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia zakazu.

"Natomiast to, co się w tej chwili dzieje, to sytuacja nadzwyczajna, więc nie można mieć pewności, mimo niespełnionego warunku, że zakaz nie będzie wprowadzony"

- zastrzegł. Dziś w kilku punktach w kraju wilgotność wyniosła ponad 9 proc., ale mniej niż 10 proc. W większości jednak sięgała 10-12 proc.

Tylko dziś do wczesnych godzin popołudniowych w polskich lasach wybuchło 30 pożarów. W niemal całym kraju IBL określił stopień zagrożenia pożarowego w lasach jako najwyższy. Od początku tego roku w lasach wybuchło ok. 3,5 tys. pożarów, z czego ok. 2,5 tys. - w samym kwietniu. W tym miesiącu w tego typu zdarzeniach zginęły już dwie osoby. Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

Straż pożarna podejmuje interwencje także w związku ze skutkami silnego wiatru, ze względu na który Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Wilnie zwyciężył PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Obywatele RP biorący udział w Wilnie w wyborach do PE najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość – 105. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska – 88 głosów, trzecie – Komitet Wyborczy Wiosna - 33 głosy.

15 głosów w Wilnie uzyskała Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, 11 – Lewica Razem, 5 - Kukiz'15 i 4 głosy – Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 88 w Wilnie Marcin Sokalski poinformował, że głosowanie, które odbywało się w ambasadzie polskiej, przebiegało sprawnie, bez zakłóceń.

Zawczasu udział w wyborach w Wilnie zgłosiło 170 obywateli Polski. Z możliwości głosowania korzystali też polscy turyści i pielgrzymi, którzy odebrali zaświadczenia o prawie głosu za granicą

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl