15-lecie rozszerzenia Unii Europejskiej. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele 12 państw

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Na spotkaniu 1 maja w Warszawie, organizowanym z okazji 15-lecia rozszerzenia Unii Europejskiej, obecni będą przedstawiciele wszystkich dwunastu państw zaproszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zapowiedział to dziś wiceszef resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Spotkanie ma się odbyć 1 maja pod hasłem "Together for Europe – High Level Summit". Szynkowski vel Sęk podkreślił na konferencji prasowej, że na spotkaniu w Warszawie swoją obecność potwierdzili już wszyscy przedstawiciele 12 zaproszonych przez premiera państw. Jak dodał, zaproszenie zostało skierowane zarówno do państw, które wraz z Polską wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, ale także do tych, które do Unii wstąpiły w późniejszych latach.

"Bardzo się cieszymy, że właśnie w Polsce będzie ta główna, zasadnicza część obchodów 15-lecia rozszerzenia Unii Europejskiej. Przypomnę, że wraz z Polską w 2004 roku Unia Europejska poszerzyła się o 9 innych krajów, w związku z tym pan premier Morawiecki zadecydował, że chciałby tę rocznicę obchodzić wspólnie z naszymi partnerami z Unii Europejskiej. Począwszy od tych krajów, które w 2004 roku przystępowały do Unii razem z nami, ale też pan premier wystosował zaproszenie na te obchody do krajów, które brały udział w późniejszych rozszerzeniach, a więc Rumunii, Bułgarii i Chorwacji"

– poinformował Szynkowski vel Sęk.

"Już dzisiaj wiemy, że na tym szczycie rocznicowym, rozszerzeniowym, będą obecne reprezentacje wszystkich zaproszonych krajów, z czego zdecydowana większość na szczeblu premierów"

- dodał.

"Zdecydowana większość premierów pozytywnie odpowiedziała na to zaproszenie i pojawi się 1 maja w Warszawie. Będzie to więc okazja do debaty plenarnej, do dyskusji, do wspólnego świętowania. I mamy też nadzieję - do wspólnych konkluzji: co na przyszłość, co dla Unii Europejskiej na przyszłość, jak widzą to kraje, które w ciągu tych ostatnich 15 lat do Unii Europejskiej wstępowały"

- podkreślił.

Szynkowski vel Sęk zaznaczył na konferencji prasowej, że w obchody 15-lecia Polski w Unii Europejskiej włączą się również polskie placówki dyplomatyczne. Zostaną one m.in. podświetlone w barwach unijnych i biało-czerwonych.

"Ponadto planujemy ekspozycję okolicznościowych wystaw i prezentacji multimedialnych za pośrednictwem ambasad. Będziemy także realizować kampanię okolicznościową w mediach społecznościowych; kampanię pod hasłem Europe is our Place, czyli Europa to nasze miejsce, podkreślając, że wprawdzie w Unii Europejskiej jesteśmy od lat 15, ale w Europie byliśmy i jesteśmy od zawsze. To jest nasze miejsce, to jest nasz dom - z Europą widzianą przez nas jako Europą państw solidarnych, jako państw wzajemnie szanujących swoją suwerenność, wiążemy naszą przyszłość"

– mówił.

Jak tłumaczył, dzięki kampanii w mediach społecznościowych "pokażemy naszą wizję Europy na przyszłość; jakie wartości są dla nas ważne, jakie elementy polityki Unii Europejskiej na następne lata są dla nas ważne".

Kampania ma zostać zainicjowana 29 kwietnia.

"Będziemy również prezentować nasze placówki, wystawę przygotowaną we współpracy z Fundacją Centrum Europejskie Natolin z okazji 15-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej. Nasze placówki zorganizują też akcje wspólnego śpiewania wraz z Polonią hymnu polskiego oraz Ody do radości"

– poinformował.

Jak dodał, "świętowanie wejścia do Unii Europejskiej to z jednej strony przypominanie o wadze Wspólnoty Europejskiej w jej różnych ważnych zadaniach, ale też o tym dlaczego Polska obecność w Unii Europejskiej ma dla Wspólnoty znaczenie, jest dla Wspólnoty ważna".

Wśród wydarzeń organizowanych przy polskich placówkach znajdą się m.in. koncerty, wystawy, pokazy filmowe, konferencje, wydarzenia o charakterze kulinarnym, a także publikacje w zagranicznych tytułach prasowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Wilnie zwyciężył PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Obywatele RP biorący udział w Wilnie w wyborach do PE najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość – 105. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska – 88 głosów, trzecie – Komitet Wyborczy Wiosna - 33 głosy.

15 głosów w Wilnie uzyskała Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, 11 – Lewica Razem, 5 - Kukiz'15 i 4 głosy – Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 88 w Wilnie Marcin Sokalski poinformował, że głosowanie, które odbywało się w ambasadzie polskiej, przebiegało sprawnie, bez zakłóceń.

Zawczasu udział w wyborach w Wilnie zgłosiło 170 obywateli Polski. Z możliwości głosowania korzystali też polscy turyści i pielgrzymi, którzy odebrali zaświadczenia o prawie głosu za granicą

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl