Zmarł Stanisław Jędryka, reżyser "Podróży za jeden uśmiech" i „Do przerwy 0:1”

Stanisław Jędryka / fot. Marcin Kułakowski/PISF

  

W wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka, reżyser m.in. takich kultowych filmów jak "Podróż za jeden uśmiech", „Do przerwy 0:1”, "Wakacje z duchami" i "Stawiam na Tolka Banana".

Stanisław Jędryka przyszedł na świat 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu. Jego debiutem fabularnym był pokazywany w konkursie w Cannes film „Dom bez okien” (1962), z Wiesławem Gołasem, Danutą Szaflarską, Elżbietą Czyżewską, Tadeuszem Fijewskim i Hanką Bielicką w obsadzie. Największą popularność przyniosły mu filmy, które dziś zaliczamy do polskiej klasyki kina młodzieżowego - m.in. takie jak  „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Szaleństwa Majki Skowron”. Filmowiec odszedł 22 kwietnia 2019 r. w wieku 85 lat.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PISF, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burze z gradem na południu kraju

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/O12

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym wiatrem dla czterech województw.

W środę rano IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl