New York Times o „sądzie nad Judaszem”: Polski Kościół potępia wydarzenia z Pruchnika

/ pxhere.com/ReadyElements/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Media w Stanach Zjednoczonych informują o wydarzeniach, jakie miały miejsce w miasteczku Pruchnik w południowo-wschodniej Polsce. „New York Times” pisząc o tzw. sądzie nad Judaszem przekazuje stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczono również, że minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński skrytykował te wydarzenia, nazywając je rytualną „idiotyczną, pseudoreligijną hucpą”.

Tzw. sąd nad Judaszem, odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. Kukła, której nadano wygląd kojarzony ze stereotypowym wyobrażeniem Żyda (z pejsami, brodą, długim nosem i jarmułką na głowie) otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało liczbie srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. W biciu kukły uczestniczyły dzieci zachęcane do tego przez dorosłych. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasta. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., ale w ostatnich latach była zapomniana. W 2019 r. została wznowiona.

Tzw. sąd nad Judaszem spotkał się to z dezaprobatą Konferencji Episkopatu Polski.

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym narodu żydowskiego

– czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego, oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Komunikat ten cytowany jest przez „New York Times”. Gazeta zaznacza, że wydarzenia z Pruchnika zostały skrytykowane przez ministra Joachima Brudzińskiego.

Autor tekstu zaznacza, że „czołową postacią kościoła, która przeciwstawiała się antysemityzmowi w kościele, był polski papież Jan Paweł II, który uważał Żydów za „starszych braci” chrześcijan w wierze”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, nytimes.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze Sopotu ostrzegają przed wizytami w klubach go-go

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W czterech miejscach w Sopocie władze kurortu ustawiły kubiki reklamowe ostrzegające mieszkańców i turystów o niebezpieczeństwach wynikających z odwiedzania klubów go-go. Przechodnie mogą przeczytać, że w tych lokalach klienci narażeni są na bardzo wysokie rachunki.

Jak poinformował Marek Niziołek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie, kubiki z ostrzeżeniem przed wizytą w klubach go-go stanęły przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Monte Cassino i Obrońców Westerplatte, skrzyżowaniu Boh. Monte Cassino i ul. Haffnera, na placu Przyjaciół Sopotu nieopodal budynku należącego do Społem (obok dawnej Algi) oraz obok wejścia do Multikina. Są to miejsca, gdzie działają cztery kluby go-go.

Na czterech powierzchniach każdego z nośników wydrukowano po polsku i angielsku ostrzeżenie przed skutkami wizyty w takich klubach, a także fragmenty artykułów na ten temat pochodzące ze skandynawskiej i brytyjskiej prasy oraz portali internetowych.

Widnieje też informacja o 34 ubiegłorocznych zgłoszeniach na policję w Sopocie o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym o przypadku turysty z Norwegii, któremu w jeden wieczór wystawiono rachunek na ok. 128 tys. zł.

W czwartek rano doszło do próby usunięcia kubika przez pracownika jednego z klubów go-go. Zauważył to operator miejskiego monitoringu. Patrol Straży Miejskiej ujął mężczyznę na gorącym uczynku, w trakcie demontażu nośnika. Jego zachowaniem zajmie się teraz policja.

Do drugiej próby uszkodzenia kubika doszło w czwartek w godzinach wieczornych. Nośnik został oblany niezidentyfikowaną, brunatną cieczą. Straży Miejskiej udało się zidentyfikować osobę, która dokonała dewastacji. Przeciwko sprawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sopocie. Straty, szacowane przez sopocki Zakład Oczyszczania Miasta, mogą wynieść kilkaset złotych.

W ramach akcji informacyjnej ostrzegającej przed wchodzeniem do klubów go-go wydrukowano też ulotki, które są dostępne w Informacji Turystycznej w Sopocie, hotelach na terenie miasta i na lotnisku w Gdańsku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts