Jedna cyfrowa Europa

  

Komisja Europejska we współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) wydały rekomendacje, które mają być wytycznymi we wprowadzaniu w krajach członkowskich sieci mobilnej nowej generacji. Sieć 5G niesie ze sobą niespotykane możliwości rozwoju gospodarek, ale również zagrożenia, które wymagają koordynacji na szczeblu europejskim.

5G to najnowsza generacja sieci mobilnej, znacząco zwiększająca transfer danych oraz ograniczająca czas opóźnień i reakcji urządzeń z nią połączonych. Eksperci są zgodni, że ta nowa jakość mobilnego internetu będzie podstawą do rozpoczęcia nowej rewolucji przemysłowej. Internet oparty na 5G oprócz zmian dla użytkowników wprowadzi nowe rozwiązania w przemyśle, usługach, medycynie i edukacji. Unia Europejska chce bliższej współpracy państw członkowskich u progu tej rewolucji.

– Technologia 5G przyczyni się do transformacji naszej gospodarki i naszego społeczeństwa oraz otworzy ogromne możliwości dla obywateli i przedsiębiorstw. Nie możemy jednak dopuścić, by proces ten przebiegał bez kompleksowych zabezpieczeń. Musimy zatem bezwzględnie zadbać o to, by infrastruktura 5G w UE była odporna i w pełni chroniona przed lukami o charakterze technicznym lub prawnym

– powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Do końca czerwca 2019 r. kraje członkowskie powinny dokonać swoistego audytu związanego z zagrożeniami, jakie mogą spotkać poszczególne kraje po wprowadzeniu sieci 5G. Mowa tutaj o zagrożeniach technicznych (w tym odporność na cyberataki z zewnątrz), uwarunkowaniach prawnych lub zastrzeżeniach wynikających z sytuacji politycznej. Po tym „krajowym przeglądzie zagrożeń” przyjdzie czas na działania ponadeuropejskie. Komisja zaleca współpracę pomiędzy państwami, w których działają ci sami operatorzy sieci. Dla Polski oznacza to współpracę np. z Francją (sieć Orange) czy Niemcami (sieć T-Mobile). Wyniki tych kolektywnych analiz powinny być gotowe do połowy lipca tego roku. Wszystkie działania mają być zwieńczone wspólną oceną ryzyka związanego z siecią 5G, którą ENISA ma zakończyć do 1 października 2019 r.

– Zabezpieczenie sieci 5G ma na celu ochronę infrastruktury, która będzie wspierać ważne funkcje społeczne i gospodarcze – takie jak energetyka, transport, bankowość i opieka zdrowotna, jak również znacznie bardziej zautomatyzowane fabryki jutra. Oznacza również ochronę naszych procesów demokratycznych (takich jak  np. wybory) przed obcą ingerencją i rozpowszechnianiem dezinformacji

– powiedziała Mariya Gabriel, komisarz odpowiedzialna za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe.

Dialog z wszystkimi

Bardzo ważnym elementem zaleceń KE jest stworzenie szerszych ram europejskiego systemu certyfikacji produktów, procesów i usług cyfrowych pod kątem cyberbezpieczeństwa. Komisja zaapelowała, by podczas wdrażania tych ram państwa członkowski niezwłocznie podjęły aktywną współpracę ze wszystkimi pozostałymi zainteresowanymi stronami przy opracowywaniu specjalnych ogólnounijnych systemów certyfikacji związanych z 5G. Oznacza to otwarty dialog pomiędzy dostawcami sprzętu, niezależnie od prowadzonej polityki.

Ministerstwo Cyfryzacji już teraz wskazuje na przychylność temu zaleceniu. Jak podaje Agencja Reuters, Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział, że Polska najprawdopodobniej nie wykluczy chińskiego koncernu Huawei z budowy infrastruktury 5G. Podejście to jest zgodne z stanowiskiem KE, która zadecydowała o zaostrzeniu standardów bezpieczeństwa dla dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dla 5G, nie przychylając się do nacisków ze strony USA, które chce, by inne państwa unikały chińskiego dostawcy. Tym samym KE opowiedziała się za budową silnej, europejskiej gospodarki w oparciu o kalkulację biznesową, a nie polityczne naciski.

Nadchodzi rewolucja

Wprowadzenie sieci 5G w Polsce ma kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki. Ekonomiści zauważają, że budowa tzw. gospodarki 4.0. musi mieć wsparcie odpowiedniej infrastruktury sieciowej. 5G umożliwia kilkaset szybszy transfer danych, dla zwykłego użytkownika oznacza to możliwość ściągnięcia filmu w wysokiej jakości w kilka sekund, a nie minut. Dużo większe znaczenie 5G będzie miało dla gospodarek. Dla firm i przedsiębiorstw otworzą się możliwości korzystania z wielkiej mocy obliczeniowej w chmurze bez opóźnień – to pozwoli na lepszą optymalizację kosztów, czasu, surowców oraz bezpośrednie dotarcie do klienta. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość nie będzie wymagała potężnych komputerów w miejscu użytkowania, w ten sposób możliwy będzie rozwój w medycynie, rehabilitacji czy edukacji. Początkiem tych wszystkich zmian jest właśnie sieć 5G.

Wytyczona przez KE droga do gwarancji bezpieczeństwa wydaje się  racjonalnym podejściem. Zakłada ona szeroki dialog, dzięki czemu zbadane będą wszystkie technologie. Zamknięcie się na jednego z dostawców sprzętu oznaczałoby narażenie się na koncentrację ataków na pozostałych. Szeroki wachlarz dostępnych środków, dostosowanie do potrzeb lokalnych operatorów i udział ekspertów z wielu krajów pozwoli w pełni prześwietlić zagrożenia, które mogą wiązać się z siecią 5G. W ten sposób Europa może wkroczyć na nową, lepszą ścieżkę rozwoju. Polska powinna również iść w tym kierunku i być uczestnikiem szerokiej, europejskiej dyskusji o bezpieczeństwie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Błędem Polski byłoby wyjście z tej dyskusji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: T-Mobile

Wczytuję komentarze...

Przewaga PiS nad Koalicją Europejską się zwiększyła! Oto NAJNOWSZE wyniki sondażowe

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PiS wygrywa wybory z poparciem 43,1 proc., drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z poparciem 38,4 proc. - wynika z sondażu tzw. late poll Ipsos, podanego ok. północy przez stacje telewizyjne.

W myśl sondażu pięcioprocentowy próg przekracza także Wiosna (6,7 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Pozostałe komitety nie przekraczają 5-procentowego progu. Zgodnie z tym sondażem PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.

Tzw. late poll to wyniki sondażowe z późniejszej godziny niż podane o 21 sondaże exit poll. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl