Jedna cyfrowa Europa

  

Komisja Europejska we współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) wydały rekomendacje, które mają być wytycznymi we wprowadzaniu w krajach członkowskich sieci mobilnej nowej generacji. Sieć 5G niesie ze sobą niespotykane możliwości rozwoju gospodarek, ale również zagrożenia, które wymagają koordynacji na szczeblu europejskim.

5G to najnowsza generacja sieci mobilnej, znacząco zwiększająca transfer danych oraz ograniczająca czas opóźnień i reakcji urządzeń z nią połączonych. Eksperci są zgodni, że ta nowa jakość mobilnego internetu będzie podstawą do rozpoczęcia nowej rewolucji przemysłowej. Internet oparty na 5G oprócz zmian dla użytkowników wprowadzi nowe rozwiązania w przemyśle, usługach, medycynie i edukacji. Unia Europejska chce bliższej współpracy państw członkowskich u progu tej rewolucji.

– Technologia 5G przyczyni się do transformacji naszej gospodarki i naszego społeczeństwa oraz otworzy ogromne możliwości dla obywateli i przedsiębiorstw. Nie możemy jednak dopuścić, by proces ten przebiegał bez kompleksowych zabezpieczeń. Musimy zatem bezwzględnie zadbać o to, by infrastruktura 5G w UE była odporna i w pełni chroniona przed lukami o charakterze technicznym lub prawnym

– powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Do końca czerwca 2019 r. kraje członkowskie powinny dokonać swoistego audytu związanego z zagrożeniami, jakie mogą spotkać poszczególne kraje po wprowadzeniu sieci 5G. Mowa tutaj o zagrożeniach technicznych (w tym odporność na cyberataki z zewnątrz), uwarunkowaniach prawnych lub zastrzeżeniach wynikających z sytuacji politycznej. Po tym „krajowym przeglądzie zagrożeń” przyjdzie czas na działania ponadeuropejskie. Komisja zaleca współpracę pomiędzy państwami, w których działają ci sami operatorzy sieci. Dla Polski oznacza to współpracę np. z Francją (sieć Orange) czy Niemcami (sieć T-Mobile). Wyniki tych kolektywnych analiz powinny być gotowe do połowy lipca tego roku. Wszystkie działania mają być zwieńczone wspólną oceną ryzyka związanego z siecią 5G, którą ENISA ma zakończyć do 1 października 2019 r.

– Zabezpieczenie sieci 5G ma na celu ochronę infrastruktury, która będzie wspierać ważne funkcje społeczne i gospodarcze – takie jak energetyka, transport, bankowość i opieka zdrowotna, jak również znacznie bardziej zautomatyzowane fabryki jutra. Oznacza również ochronę naszych procesów demokratycznych (takich jak  np. wybory) przed obcą ingerencją i rozpowszechnianiem dezinformacji

– powiedziała Mariya Gabriel, komisarz odpowiedzialna za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe.

Dialog z wszystkimi

Bardzo ważnym elementem zaleceń KE jest stworzenie szerszych ram europejskiego systemu certyfikacji produktów, procesów i usług cyfrowych pod kątem cyberbezpieczeństwa. Komisja zaapelowała, by podczas wdrażania tych ram państwa członkowski niezwłocznie podjęły aktywną współpracę ze wszystkimi pozostałymi zainteresowanymi stronami przy opracowywaniu specjalnych ogólnounijnych systemów certyfikacji związanych z 5G. Oznacza to otwarty dialog pomiędzy dostawcami sprzętu, niezależnie od prowadzonej polityki.

Ministerstwo Cyfryzacji już teraz wskazuje na przychylność temu zaleceniu. Jak podaje Agencja Reuters, Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział, że Polska najprawdopodobniej nie wykluczy chińskiego koncernu Huawei z budowy infrastruktury 5G. Podejście to jest zgodne z stanowiskiem KE, która zadecydowała o zaostrzeniu standardów bezpieczeństwa dla dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dla 5G, nie przychylając się do nacisków ze strony USA, które chce, by inne państwa unikały chińskiego dostawcy. Tym samym KE opowiedziała się za budową silnej, europejskiej gospodarki w oparciu o kalkulację biznesową, a nie polityczne naciski.

Nadchodzi rewolucja

Wprowadzenie sieci 5G w Polsce ma kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki. Ekonomiści zauważają, że budowa tzw. gospodarki 4.0. musi mieć wsparcie odpowiedniej infrastruktury sieciowej. 5G umożliwia kilkaset szybszy transfer danych, dla zwykłego użytkownika oznacza to możliwość ściągnięcia filmu w wysokiej jakości w kilka sekund, a nie minut. Dużo większe znaczenie 5G będzie miało dla gospodarek. Dla firm i przedsiębiorstw otworzą się możliwości korzystania z wielkiej mocy obliczeniowej w chmurze bez opóźnień – to pozwoli na lepszą optymalizację kosztów, czasu, surowców oraz bezpośrednie dotarcie do klienta. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość nie będzie wymagała potężnych komputerów w miejscu użytkowania, w ten sposób możliwy będzie rozwój w medycynie, rehabilitacji czy edukacji. Początkiem tych wszystkich zmian jest właśnie sieć 5G.

Wytyczona przez KE droga do gwarancji bezpieczeństwa wydaje się  racjonalnym podejściem. Zakłada ona szeroki dialog, dzięki czemu zbadane będą wszystkie technologie. Zamknięcie się na jednego z dostawców sprzętu oznaczałoby narażenie się na koncentrację ataków na pozostałych. Szeroki wachlarz dostępnych środków, dostosowanie do potrzeb lokalnych operatorów i udział ekspertów z wielu krajów pozwoli w pełni prześwietlić zagrożenia, które mogą wiązać się z siecią 5G. W ten sposób Europa może wkroczyć na nową, lepszą ścieżkę rozwoju. Polska powinna również iść w tym kierunku i być uczestnikiem szerokiej, europejskiej dyskusji o bezpieczeństwie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Błędem Polski byłoby wyjście z tej dyskusji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: T-Mobile

Wczytuję komentarze...

Zmarł o. Jacek Pleskaczyński

/ jezuici.pl

  

Dzisiaj, 17 sierpnia br., zmarł w Kolegium przy ul. Rakowieckiej w Warszawie ojciec Jacek Pleskaczyński SJ. Odszedł do Pana w 71. roku życia, 42. powołania zakonnego i w 37. kapłaństwa.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61), w środę – 21 sierpnia o godz. 11:00. Kondukt pogrzebowy do grobowca oo. Jezuitów wyruszy spod IV bramy Cmentarza na Powązkach o godz. 12:30.

Ojciec Jacek Pleskaczyński SJ urodził się w Lubiniu dnia 20 sierpnia 1948 roku w rodzinie Tadeusza i Haliny z domu Paprocka. Wraz ze swoimi dwiema siostrami, Jolantą i Anną, pożegnał w tym roku swoją Mamę i mimo choroby, która go ostatnio nie oszczędzała, przewodniczył Mszy św. pogrzebowej i wygłosił kazanie. Miesiąc temu Prezydent RP przyznał ojcu Jackowi „Krzyż Wolności i Solidarności”.

Szkołę podstawową i średnią (Technikum Chemiczne nr 1) ukończył w Lublinie, a potem studiował chemię na Politechnice Wrocławskiej oraz etykę w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Kaliszu 23 sierpnia 1977 roku i pierwsze śluby złożył 2 września 1979 roku. Po uzupełnieniu studiów teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie dnia 31 lipca 1983 r. Trzecią probację odbył w latach 1993-1994 w Starej Wsi i ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym złożył 8 grudnia 1995 roku w Lublinie na ręce o. Stefana Dzierżka SJ. Już w latach 70-tych inwigilowany był przez służby bezpieczeństwa PRL i konsekwentnie wspierał prześladowanych opozycjonistów.

Ojciec Jacek posługiwał najpierw w Lublinie (1982-1984), gdzie między innymi troszczył się o harcerzy. Następnie po rocznej pracy w Toruniu (1984-1985) został wysłany do Łodzi jako duszpasterz akademicki, asystent WŻCh i nauczyciel religii (1985-1993).

Podczas pracy w Łodzi angażował się w animowanie życia duchowego harcerzy, licealistów i kombatantów oraz współprowadził Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, w ramach którego odbywały się cotygodniowe spotkania z przedstawicielami niezależnej kultury i działaczami środowisk opozycyjnych. Na prośbę o. Stefana Miecznikowskiego SJ opiekował się niezależną galerią sztuki pod nazwą „Nawa św. Krzysztofa”. Sprawował pieczę nad grupą samokształceniową Duszpasterstwa Akademickiego złożoną m.in. z działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Łódzkiej. W styczniu 1986 r. współorganizował wystawę poświęconą piątej rocznicy strajków studenckich w Łodzi, a w maju 1989 r. objął opieką duszpasterską strajkujących studentów w okupowanym budynku tzw. „Akwarium” Politechniki Łódzkiej.

W latach 1986-1989 inicjował i organizował na Roztoczu obozy dla studentów i licealistów, podczas których odbywały się prelekcje i dyskusje z udziałem znanych działaczy opozycji antykomunistycznej. W latach 1975-1977 podlegał inwigilacji ze strony SB.

Po ukończeniu Trzeciej Probacji pracował jako kapelan szpitala MSWiA w Warszawie (1994-1999), a następnie jako misjonarz ludowy w Poznaniu (1999-2000) i duszpasterz akademicki oraz rekolekcjonista w Szczecinie (2000-2008). Powrócił do Warszawy w 2008 roku, gdzie dał się poznać jako kapelan w więzieniu na Rakowieckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jezuici.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl