Polski Balet Narodowy kończy 10 lat!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

  

Od 29 kwietnia 2009 roku zespół baletowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pracuje w nowej formule organizacyjnej – jako autonomiczny pion artystyczny teatru pod nazwą Polskiego Baletu Narodowego. Tę rangę nadał zespołowi minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek dyrektora naczelnego TW-ON, Waldemara Dąbrowskiego. Stało się to równocześnie z objęciem dyrekcji baletu przez wybitnego polskiego choreografa Krzysztofa Pastora. Dlatego w 2019 roku zespół świętuje 10-lecie.

Te dziesięć lat to m.in. 37 premier i wznowień baletowych na obu scenach Teatru Wielkiego, baletów pełnospektaklowych i wieczorów baletowych. A w nich: 58 różnych tytułów autorstwa 28 różnych choreografów. Były zarówno słynne balety klasyczne: "Bajadera", "Don Kichot", "Jezioro łabędzie", "Dziadek do orzechów" i "Śpiąca królewna", a także arcydzieła baletu XX i XXI wieku autorstwa takich wielkich choreografów, jak: Michaił Fokin, Wacław Niżyński, George Balanchine, Kurt Jooss, Frederick Ashton, John Cranko, Maurice Béjart, John Neumeier, Jiří Kylián, William Forsythe, Wayne McGregor czy nasz Conrad Drzewiecki. Tworzyli też dla PBN współcześni polscy choreografowie, przede wszystkim Krzysztof Pastor, ale również Emil Wesołowski, Jacek Przybyłowicz, Robert Bondara, Jacek Tyski, Izadora Weiss i Anna Hop. Wielokrotnie inspirowała ich muzyka polska od Fryderyka Chopina i Stanisław Moniuszki poprzez Mieczysław Karłowicza, Karol Szymanowskiego i Eugeniusz Morawskiego, aż po Henryka Mikołaja Góreckiego.

Polski Balet Narodowy świętuje swoje dziesięciolecie 25 kwietnia 2019 wielką galą baletową z udziałem swoich czołowych artystów i zaproszonych gości. Gospodarzem wieczoru będzie dyrektor Krzysztof Pastor w towarzystwie pierwszej solistki Marty Fiedler. Galę uświetnią swoimi występami: gwiazda londyńskiego Royal Ballet, Marianela Núñez ze znanym brazylijskim solistą Danielem Camargo oraz czołowi soliści Het Nationale Ballet: Maia Makhateli i Artur Shesterikov. W swoim popisowym partiach zaprezentują się pierwsi soliści PBN: Chinara Alizade i Vladimir Yaroshenko, Yuka Ebihara i Dawid Trzensimiech, Mai Kageyama i Patryk Walczak, Maria Żuk i Maksim Woitiul oraz Paweł Koncewoj. Zobaczymy też wielu innych artystów Polskiego Baletu Narodowego, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w choreografiach Krzysztofa Pastora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat.pras., niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzucił się z nożem na kobietę, ukradł... 20 złotych! Wyrok: cztery lata więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na cztery lata więzienia Sąd Okręgowy w Lublinie skazał Damiana C. za napaść z nożem w ręku na kobietę na przystanku autobusowym i zabranie jej 20 zł. Mężczyzna ma też zapłacić pokrzywdzonej 5 tys. zł zadośćuczynienia.

Do napaści doszło 1 października ubiegłego roku w Puławach (Lubelskie). Damian C. na jednym z przystanków podszedł do młodej kobiety i zapytał o autobus. Po chwili rzucił się na nią z nożem.

Sąd ustalił ze Damian C. stosował wobec kobiety przemoc - przytrzymywał za szyję i bark, przykładał nóż do jej pleców i groził, że go użyje. Zabrał kobiecie 20 zł i dowód osobisty. Ponadto groził jej śmiercią, wymachując przy tym nożem, chciał ją zmusić do zdjęcia ubrania. Kobiecie udało się wyrwać i uciec.

Oskarżony w trakcie procesu przyznał się do ataku na kobietę i kradzieży.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts