Rosyjska dezinformacja atakuje Białoruś

/ simon stratford/freeimages.com

  

"Liczba prorosyjskich portali publikujących dezinformację na temat Białorusi radykalnie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat” – wynika z raportu analityka Andreja Jelisejeua z East-Centre. Zaszły też zmiany jakościowe, które pozwalają im skuteczniej działać na Białorusi.

Wcześniej dezinformacja pochodziła z rosyjskich portali. Teraz istnieją już portale poświęcone w całości Białorusi, które wyglądają jak białoruskie. Można to określić jako metodę "konia trojańskiego"

– mówi w rozmowie z PAP Andrej Jelisejeu, autor raportu „Kardynalne zmiany w antybiałoruskiej dezinformacji i propagandzie: analiza zmian ilościowych i jakościowych”.

Takich portali jest ok. 15, nie licząc zupełnie marginalnych o bardzo lokalnym zasięgu. W sumie, jak podaje Jelisejeu, liczba portali z jawnie antybiałoruskimi treściami wzrosła do 40.

Jelisejeu wskazuje, że nowością jest powstanie w ciągu ostatnich dwóch lat na Białorusi „skoordynowanej sieci” stron regionalnych, które są poświęcone tematyce białoruskiej i regularnie prezentują „język nienawiści wobec różnych grup społecznych, politycznych, religijnych i zawodowych”. Celem są np. przedstawiciele białoruskiej opozycji, niezależni dziennikarze czy nawet urzędnicy, uznani za „piątą kolumnę Zachodu”.

Jedną z głównych linii narracyjnych tej propagandy jest teza o moralnie zgniłym Zachodzie, którzy chce zdestabilizować Białoruś i przekształcić ją w terytorium antyrosyjskie. Są tam np. stwierdzenia, że Polska planuje odbudować imperium i utworzyć IV RP od morza do morza

 – dodaje.

Nazywając rzeczy po imieniu, chodzi o przekształcenie Białorusi w wasalną, zależną od Warszawy i Waszyngtonu antyRosję, której zachodnia część powinna stać się ponownie +kresami wschodnimi+ nowej Rzeczpospolitej, a pozostała – antyrosyjską strefą buforową

– głosi przytoczony przez analityka cytat z jednego z portali.

Wymienione w raporcie portale tworzące sieć to: sozh.info (Homel), vitbich.org (Witebsk), podneprovie-info.com i mogilew.by (Mohylew), grodnodaily.net, berestje-news.org, dranik.org (Brześć) i teleskop-by.org (Mińsk i cały kraj). Wymienione portale mają szereg cech wspólnych: neutralne treści informacyjne i rozrywkowe, pochodzące z innych źródeł, „urozmaicone” agresywnymi materiałami własnych autorów, którzy nawołują do radykalnego zbliżenia Rosji i Białorusi, a także promują tezy o „wspólnej rosyjskiej tożsamości”. Według Jelisejeua obecnie zasięg tych portali nie jest masowy, jednak schematy ich działania mają duży potencjał rozwoju i dalszego wpływania na sferę informacyjną Białorusi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pracownik firmy kurierskiej z zarzutem kradzieży

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi pracownikowi firmy kurierskiej, który w trakcie sortowania przesyłek ukradł paczkę z zawartością dwóch pierścionków.

Pod koniec kwietnia br. policjanci Komisariatu Policji V w Krakowie przyjęli zawiadomienie od przedstawiciela firmy kurierskiej o kradzieży pierścionków, które nie zostały dostarczone do ich klientów. Przekazał on, iż według jego wiedzy sprawcą może być jeden z pracowników sortowni firmy kurierskiej.

Funkcjonariusze, analizując materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie, potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego, w efekcie czego ustalili personalia pracownika, który dokonał kradzieży biżuterii, a następnie zatrzymali tego 20-letniego mieszkańca Krakowa. W trakcie przesłuchania przyznał się on do kradzieży oraz wskazał lombardy, w których sprzedał zagrabione rzeczy. Mundurowi udali się w te miejsca i odzyskali cenne przedmioty.

Właściciele lombardów potwierdzili zakup pierścionków od zatrzymanego. Wartość skradzionego mienia wyceniona została na ponad 7 000 zł. 20-latek usłyszał zarzut kradzieży. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl