Nieoczekiwany zwrot w meczu dwóch Wiseł

/ ekstraklasa.org

  

W Krakowie Wisła prowadziła dwoma bramkami ze swoją imienniczką z Płocka. Spotkanie 31. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy zakończyło się jednak niespodziewaną porażką gospodarzy.

Piłkarze Wisły Płock po przejęciu tego zespołu przez trenera Leszka Ojrzyńskiego kontynuują zwycięską passę. W meczu 31. kolejki ekstraklasy pokonali w Krakowie Wisłę 3:2. Było to ich trzecie kolejne spotkania z wywalczonym kompletem punktów. Podopieczni Macieja Stolarczyka nie byli w stanie utrzymać dwubramkowej przewagi. A przez blisko 40 minut grali w osłabieniu, gdyż Łukasz Burliga otrzymał czerwoną kartkę.

Gospodarze przystąpili do tego meczu w mocno osłabionym składzie. Z powodu kontuzji nie mogli zagrać m.in. Jakub Błaszczykowski, Marcin Wasilewski, Vukan Saviceciv, a za kartki pauzował Maciej Sadlok. W tej sytuacji trener Stolarczyk dał szansę młodzieży. Na stoperze zagrał 17-letni Dawid Szot, dla którego był to debiut w ekstraklasie, a na lewej obronie ustawiony został Marcin Grabowski. Ten 19-latek z kolei w dwóch swoich występach w ekstraklasie przebywał na boisku przez kwadrans. W końcówce na boisku pojawił się Aleksander Buksa, który tym samym został pierwszym zawodnikiem w ekstraklasie urodzonym w 2003 roku.

Pierwsza groźną akcję przeprowadzili gospodarze. Matej Palcic podał w pole karne do Krzysztofa Drzazgi, a ten strzelił obok słupka. Goście częściej przebywali na połowie rywala, lecz mieli problemy z wypracowywaniem okazji bramkowych. Dopiero w 27. minucie Karol Angielski znalazł się w dobrej sytuacji, ale piłka po jego strzale zatrzymała się na bocznej siatce.

W 31. minucie krakowianie wyprowadzali znakomity kontratak. Piłkę pomiędzy sobą wymienili: Rafał Boguski, Krzysztof Drzazga i Sławomir Peszko. Ten trzeci znalazł się w końcu sam przed Thomasem Daehnem i pewnym strzałem zdobył bramkę.

Chwilę później Peszko znowu popisał się swoimi umiejętnościami i z linii pola karnego, po podaniu od Drzazgi, posłał piłkę tuż przy słupku.

Goście niemal natychmiast mogli zdobyć kontaktową bramkę, lecz strzał Mateusza Szwocha sparował Mateusz Lis. Pod koniec pierwszej połowy krakowski bramkarz nie miał już żadnych szans, gdy piłka kopnięta przez Szwocha wylądowała w górnym rogu bramki.

W 52. minucie Burliga źle przyjął piłkę, a potem ostro sfaulował Grzegorza Kuświka i arbiter pokazał zawodnikowi gospodarzy czerwoną kartką.

Od tego momentu goście uzyskali wyraźną przewagę. I dość szybko ją wykorzystali. Bohaterem ekipy z Płocka został wprowadzony do gry Oskar Zawada. Napastnik ten najpierw wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, a potem strzałem głową – po dośrodkowaniu Ricardinha – ustalił wynik spotkania. Goście już do końca grali bardzo uważnie, a miejscowi nie byli w stanie przeprowadzić groźnej akcji.

Wisła Kraków - Wisła Płock 2:3 (2:1)

Bramki: 1:0 Sławomir Peszko (31), 2:0 Sławomir Peszko (36), 2:1 Mateusz Szwoch (43), 2:2 Oskar Zawada (63), 2:3 Oskar Zawada (70-głową)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł o. Jacek Pleskaczyński

/ jezuici.pl

  

Dzisiaj, 17 sierpnia br., zmarł w Kolegium przy ul. Rakowieckiej w Warszawie ojciec Jacek Pleskaczyński SJ. Odszedł do Pana w 71. roku życia, 42. powołania zakonnego i w 37. kapłaństwa.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61), w środę – 21 sierpnia o godz. 11:00. Kondukt pogrzebowy do grobowca oo. Jezuitów wyruszy spod IV bramy Cmentarza na Powązkach o godz. 12:30.

Ojciec Jacek Pleskaczyński SJ urodził się w Lubiniu dnia 20 sierpnia 1948 roku w rodzinie Tadeusza i Haliny z domu Paprocka. Wraz ze swoimi dwiema siostrami, Jolantą i Anną, pożegnał w tym roku swoją Mamę i mimo choroby, która go ostatnio nie oszczędzała, przewodniczył Mszy św. pogrzebowej i wygłosił kazanie. Miesiąc temu Prezydent RP przyznał ojcu Jackowi „Krzyż Wolności i Solidarności”.

Szkołę podstawową i średnią (Technikum Chemiczne nr 1) ukończył w Lublinie, a potem studiował chemię na Politechnice Wrocławskiej oraz etykę w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Kaliszu 23 sierpnia 1977 roku i pierwsze śluby złożył 2 września 1979 roku. Po uzupełnieniu studiów teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie dnia 31 lipca 1983 r. Trzecią probację odbył w latach 1993-1994 w Starej Wsi i ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym złożył 8 grudnia 1995 roku w Lublinie na ręce o. Stefana Dzierżka SJ. Już w latach 70-tych inwigilowany był przez służby bezpieczeństwa PRL i konsekwentnie wspierał prześladowanych opozycjonistów.

Ojciec Jacek posługiwał najpierw w Lublinie (1982-1984), gdzie między innymi troszczył się o harcerzy. Następnie po rocznej pracy w Toruniu (1984-1985) został wysłany do Łodzi jako duszpasterz akademicki, asystent WŻCh i nauczyciel religii (1985-1993).

Podczas pracy w Łodzi angażował się w animowanie życia duchowego harcerzy, licealistów i kombatantów oraz współprowadził Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, w ramach którego odbywały się cotygodniowe spotkania z przedstawicielami niezależnej kultury i działaczami środowisk opozycyjnych. Na prośbę o. Stefana Miecznikowskiego SJ opiekował się niezależną galerią sztuki pod nazwą „Nawa św. Krzysztofa”. Sprawował pieczę nad grupą samokształceniową Duszpasterstwa Akademickiego złożoną m.in. z działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Łódzkiej. W styczniu 1986 r. współorganizował wystawę poświęconą piątej rocznicy strajków studenckich w Łodzi, a w maju 1989 r. objął opieką duszpasterską strajkujących studentów w okupowanym budynku tzw. „Akwarium” Politechniki Łódzkiej.

W latach 1986-1989 inicjował i organizował na Roztoczu obozy dla studentów i licealistów, podczas których odbywały się prelekcje i dyskusje z udziałem znanych działaczy opozycji antykomunistycznej. W latach 1975-1977 podlegał inwigilacji ze strony SB.

Po ukończeniu Trzeciej Probacji pracował jako kapelan szpitala MSWiA w Warszawie (1994-1999), a następnie jako misjonarz ludowy w Poznaniu (1999-2000) i duszpasterz akademicki oraz rekolekcjonista w Szczecinie (2000-2008). Powrócił do Warszawy w 2008 roku, gdzie dał się poznać jako kapelan w więzieniu na Rakowieckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jezuici.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl