Promują picie "kranówki"

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na jednym z placów zabaw w Tychach uruchomiono stanowisko z wodą pitną, pochodzącą z miejskiej sieci wodociągowej. Przedstawiciele samorządowej spółki rozważają udostępnienie mieszkańcom kolejnych poidełek, przekonując, że "kranówka" znakomicie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Postawienie pierwszego urządzenia, zlokalizowanego na tyskim placu zabaw im. Grażyny Bacewicz, to wspólna inicjatywa Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK) oraz Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TTBS)

Nie bez powodu wybraliśmy właśnie to miejsce. Mamy nadzieję, że dzięki niemu dzieci ograniczą spożywanie słodzonych napojów na rzecz wody, która jest zdrowsza i lepiej gasi pragnienie od gazowanych produktów 

- wyjaśnia prezes TTBS Daria Szczepańska.

Woda w poidełku przeznaczona jest wyłącznie do picia; w urządzeniu nie należy myć rąk czy zabawek. Prezes tyskiego RPWiK Krzysztof Zalwowski wskazuje, że inicjatywa ma przekonać mieszkańców do picia wody z miejskiej sieci.

Nasza inicjatywa ma pokazać, że woda z tyskiej sieci jest jak najbardziej zdatna do picia. Wciąż w opinii publicznej pokutuje pogląd, że "kranówka" nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jest zupełnie przeciwnie, dlatego postanowiliśmy obalać stereotypy 

- mówi prezes. RPWiK nie wyklucza, że z czasem w mieście powstaną następne poidełka.

Uruchomienie pierwszego takiego urządzenia w Tychach wpisuje się w ogólnopolską akcję zachęcającą do picia wody z kranu. Przynosi to - jak przekonują uczestnicy kampanii - same korzyści; przede wszystkim oznacza mniej plastiku w koszach na śmieci, a także oszczędność pieniędzy.

W związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Wody tyski RPWiK ogłosił konkurs plastyczny na plakat z hasłem promującym picie wody prosto z kranu. Główną nagrodą był dystrybutor wody pitnej dla szkoły, do której chodzi autor zwycięskiej pracy. Urządzenie kilka dni temu zainstalowano w szkole podstawowej nr 11 w Tychach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Zrezygnuje, jeśli Johnson będzie premierem

/ G20 Argentina [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Brytyjski minister finansów Philip Hammond zapowiedział w niedzielę rezygnację ze stanowiska, jeśli Boris Johnson zostanie ogłoszony zwycięzcą wyborów na lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i zastąpi Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii.

Hammond jest drugim ministrem w obecnym rządzie, który odmówił dalszej pracy w przypadku zwycięstwa Johnsona. Wcześniej podobną deklarację złożył minister sprawiedliwości David Gauke. Obaj politycy są zwolennikami pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Członkowie Partii Konserwatywnej głosują w sprawie następcy May do 22 lipca, a wynik powinien być ogłoszony następnego dnia. Nowy premier najprawdopodobniej obejmie stanowisko 24 lipca, po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, która będzie dla ustępującej szefowej rządu okazją do pożegnania się z urzędem.

Johnson jest zdecydowanym faworytem bukmacherów i ekspertów, którzy oczekują, że uzyska nawet 70-80 proc. głosów, zdecydowanie pokonując obecnego ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta.

Pytany w wywiadzie dla telewizji BBC o to, czy spodziewa się zwolniania podczas rekonstrukcji rządu, Hammon odparł, że "jest pewien, że nie zostanie zwolniony, bo zrezygnuje zanim dotrzemy do tego momentu".

"Zakładając, że Boris Johnson zostanie nowym premierem to rozumiem, że jednym z warunków do służenia w jego rządzie jest zaakceptowanie bezumownego brexitu 31 października, a to nie jest coś, na co kiedykolwiek byłbym gotów się zgodzić"

- tłumaczył szef resortu finansów.

"Jest bardzo istotne, żeby premier mógł mieć ministra finansów, który w pełni zgadza się z nim w kwestii strategii, więc planuję złożyć w środę na ręce Theresy May swoją rezygnację zanim ona pojedzie do Pałacu (Buckingham), aby sama zrezygnować ze stanowiska"

- zapowiedział.

Dla nowego szefa rządu pierwszym wyzwaniem będzie szybkie wznowienie rozmów z UE i wypracowanie kompromisu dotyczącego warunków opuszczenia Wspólnoty przed ustalonym na 31 października terminem brexitu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl