Wiadomo, kto stoi za serią zamachów na Sri Lance. Minister ujawnił szczegóły

/ Zrzut ekranu z youtube.com https://www.youtube.com/watch?v=DWPbaDn0Jvo

  

Minister zdrowia Sri Lanki, Rajitha Senaratne poinformował, że za serię zamachów na kościoły i hotele odpowiedzialna jest radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ). Przypomnijmy, że liczba ofiar wczorajszych ataków wzrosła do 290 zabitych i około 500 rannych, ale nie jest to ostateczny bilans. Wśród ofiar jest co najmniej 37 cudzoziemców, ale na razie nie ma pełnych informacji na temat ich narodowości.

Minister dodał, że ataki zostały przeprowadzone z pomocą międzynarodowej sieci terrorystycznej, ale nie sprecyzował jakie organizacje mogą być w nie zamieszane.

Mało znana do tej pory NTJ jest wiązana z aktami niszczenia buddyjskich posągów na Sri Lance, co miało miejsce w zeszłym roku. Jak podała agencja AFP, szef policji na Sri Lance 10 dni temu przekazał ostrzeżenie czołowym oficerom, że zamachowcy-samobójcy z NTJ planują zaatakować "ważne kościoły".

Według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to buddyści, 12,6 proc. hinduiści, 9,7 proc. - muzułmanie, a chrześcijanie - 7,6 proc. Wspólnota katolicka liczy 1,2 mln osób.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy-samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale nie powiódł.

Dziś władze poinformowały, że liczba ofiar wzrosła do 290 zabitych i ok. 500 rannych, ale nie jest to ostateczny bilans. Wśród ofiar jest co najmniej 37 cudzoziemców, ale na razie nie ma pełnych informacji na temat ich narodowości. Były to największe ataki na Sri Lance od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

Władze Sri Lanki ogłosiły wprowadzenie o północy stanu wyjątkowego na terenie całego kraju i zaapelowały o pomoc międzynarodową w wyjaśnianiu zagranicznych powiązań sprawców.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń: mamy kompletny chaos w edukacji

/ Taktoperz77 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

- Mamy kompletny chaos w edukacji, zanim minister edukacji Anna Zalewska ucieknie po wyborach do Parlamentu Europejskiego do Brukseli, chcemy, aby zapłaciła za to rachunek – powiedział we Wrocławiu lider Wiosny Robert Biedroń.

Biedroń przypomniał, że minister edukacji narodowej Anna Zalewska startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca dolnośląsko-opolskiej listy PiS. Lider Wiosny nawiązał do opublikowanego raportu NIK dotyczącego reformy edukacji. NIK ocenił, że wprowadzone zmiany w systemie oświaty zostały nierzetelnie przygotowane i wdrażane. Według NIK, nie dokonano rzetelnych analiz finansowych i organizacyjnych skutków reformy. Wątpliwości budzi także proces przygotowania nowych podstaw programowych.

Raport NIK jest miażdżący dla MEN, pokazuje że "deforma" (edukacji) kosztowała samorządy ogromne pieniądze. Unia Metropolii Polskich podsumowała ten koszt, tylko w wielkich miastach, na ponad 103 mln zł. Wiemy, że cały koszt dokładania do reformy, do utrzymania oświaty w ubiegłym roku, to było prawie 24 mld zł, które samorządy dołożyły do polskiej oświaty

- mówił Biedroń.

Zdaniem polityka Wiosny, koszty reformy edukacji ponoszą również: rodzice, dzieci i młodzież. W ocenie Biedronia, w polskiej edukacji panuje "kompletny chaos".

Jak mówił, Wiosna opowiada się za szkołą, w której jest mniej teorii a więcej praktyki, "za szkołą, która będzie uczyła jak radzić sobie z przemocą, jak radzić sobie na przykład ze złym dotykiem". 

Krzysztof Śmiszek, "jedynka" na liście Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim, ocenił, że raport NIK "powinien być sygnałem dla prokuratury".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl