Wiosna w ogrodach na Wawelu

/ pixabay.com; tevenet

  

W ogrodach królewskich na Wawelu panuje wczesna wiosna. Kwitną m.in. tulipany, stokrotki, niezapominajki, hiacynty i fiołki rogate. We wtorek rozpocznie się kolejny sezon zwiedzania tej plenerowej trasy.

"Zapraszamy do oglądania przyrody budzącej się do życia. Roślinom wieloletnim towarzyszą rośliny sezonowe w różnych gatunkach i kolorach. Cały czas staramy się utrzymać klimat epoki renesansu w związku z tym mamy i fiołki rogate i niezapominajki, stokrotki, ale też tulipany. Warto pamiętać, że tulipany były znane już w drugiej połowie XVI wieku jak wynika z dzieł botanicznych m.in. słynnego Kluzjusza"

- mówiła dziennikarzom Katarzyna Żółciak, główny specjalista ds. ogrodów Zamku Królewskiego na Wawelu.

W ogrodach kwitną teraz m.in. tulipany, stokrotki, hiacynty, fiołki rogate i wonne, szafirki, bratki. Inne rośliny dopiero czekają na swój czas.

Renesansowa rezydencja królewska nie mogła istnieć bez ogrodów. Współcześnie zostały one odtworzone we wschodniej części Wzgórza Wawelskiego. Wchodzi się do nich mijając winnicę. Ogrody są podzielone na taras górny, łączący w sobie elementy średniowieczne i renesansowe oraz dolny – nawiązujący różnymi składnikami do renesansu.

Podczas prac archeologicznych na tarasie górnym natrafiono na relikty potwierdzające istnienie w tym miejscu ok. 1540 r. ogrodu. W części tarasu zrekonstruowany został układ ceglanych ścieżek i regularnych rabat. Ze wzmianek historycznych wynikało, że były tam także "skrzynie", więc współcześnie prezentowane są podwyższone rabaty skrzyniowe.

W ogrodzie na górnym tarasie rosną m.in.: bukszpan, lawenda, kocimiętka, miodunka, ruta, rozmaryn, szałwia i inne rośliny ozdobne. "To zaciszne, pachnące i urocze miejsce. Panuje tu swoisty mikroklimat ze względu na położenie między ścianą pałacu a murem oporowym" - podkreśliła Katarzyna Żółciak.

Ogród na dolnym tarasie podzielony jest na trzy części. W pierwszej z nich, w otoczeniu parterów rabatowych, znajdują się elementy małej architektury ogrodowej: drewniana balustrada i ażurowa altana. W tym miejscu archeolodzy natrafili na fundamenty budowli.

W środkowej części znajdują się partery ornamentowe nawiązujące do czasów renesansu. Tworzy je odpowiednio przycinany bukszpan, a wewnątrz zasadzone są m.in. lawenda, oregano, nagietki i ożanka. Patrząc z góry, w jednym z nich, można dostrzec rośliny ułożone w literę "S". To nawiązanie do monogramu króla Zygmunta Starego.

W dalszej części dolnego tarasu jest młody sad obsadzony jabłoniami i różami, bo - jak przypomina Katarzyna Żółciak - sad w okresie renesansu był często traktowany jako ogród ozdobny. "Wawelskie ogrody odtworzono w wyniku wieloletnich badań i analiz, nawiązując do renesansowych założeń ogrodowych. To znaczące wydarzenie, także z zakresu sztuki ogrodowej. Ten zakątek jest niepowtarzalny z niepowtarzalnym widokiem na Kraków" - dodała Katarzyna Żółciak.

Ogrody królewskie, na Wawelu zostały po raz pierwszy udostępnione zwiedzającym w 2015 r. Trasa plenerowa, którą zwiedza się z przewodnikiem (oprowadzanie w cenie biletu) rozpoczyna się na Wawelu Zaginionym, a kończy indywidualnym zwiedzaniem Baszty Sandomierskiej. Co roku trasę tę odwiedza ponad 10 tys. osób. Można ją oglądać do 30 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Dramatyczny apel biskupów Ameryki Łacińskiej: To zagraża przyszłości całej planety!

zdjęcie ilustracyjne / Yolanda Coervers; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Katoliccy biskupi Ameryki Łacińskiej zgromadzeni w stolicy Peru, Limie, wezwali rządy Brazylii i Boliwii oraz całą wspólnotę międzynarodową do „podjęcia poważnych środków w celu ratowania płuc świata - płonących od dwóch tygodni lasów Amazonii”.

To, co dzieje się w Amazonii, nie jest tylko sprawą lokalną, lecz wydarzeniem o globalnym zasięgu. Gdy cierpi Amazonia, cierpi cały świat.
- ostrzegli członkowie Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM) w dramatycznym apelu zatytułowanym „Podnosimy głos w sprawie Amazonii”.
 
Biskupi zacytowali słowa papieża Franciszka, który w 2013 roku rozpoczynając swój pontyfikat wzywał w homilii wszystkich ludzi dobrej woli do ochrony dzieła Stwórcy, jakim jest Ziemia.
 
Purpuraci Ameryki Łacińskiej i Karaibów wyrazili na spotkaniu w Limie zaniepokojenie rozmiarami tragedii, jaką stały się „straszliwe pożary niszczące wielką część flory i fauny na Alasce, Grenlandii, Syberii, Wyspach Kanaryjskich, a w szczególny sposób w Amazonii”.
 
Przestrzegają w związku z tą klęską, że pożary obecnie nie tylko pustoszą Amazonię, ale „zagrażają także przyszłości całej planety”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl