Jak wyglądały gwoździe używane do krzyżowania?

Gwóźdź odnaleziony przez archeologów na stanowisku w Giv'at ha-Mivtar / biblelandmuseum.org

  

W czerwcu 1968 roku archeolodzy odkryli, w północnej części Jerozolimy, cztery antyczne grobowce. Grobowce były wykute w skale, a wewnątrz nich znajdowały się ossuaria (kamienne skrzynki) z ludzkimi kośćmi. Kiedy dokładnie zbadano szczątki, okazało się że pięć osób zmarło śmiercią nienaturalną, a jedna z nich – człowiek imieniem Jehochanan Ben Hazkul – została ukrzyżowana.

Jego nogi były przebite żelaznym gwoździem. Obydwie kości piszczelowe były złamane.Ślady ukrzyżowania znajdują się także w prawym przedramieniu Jehochanana. 

Gwóźdź był czworokątny o średnicy 0,9 mm w najszerszym miejscu, a jego długość wynosiła 11,5 cm, był też lekko zakrzywiony. Ponieważ wiek znaleziska oszacowano na okres od 6 do 63 r. n.e., czyli z czasów Chrystusa, gwóźdź ten może być niejako wzorcem dla porównywania np. relikwii Gwoździa Świętego. I tak np. relikwie przechowywane w Santa Croce w Rzymie i Santa Maria della Scala w Sienie są identyczne jak gwóźdź odkopany przez izraelskich archeologów w Giv'at ha-Mivtar

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Michael Hesemann – Milczący świadkowie Golgoty
Tagi

Wczytuję komentarze...

Przewaga PiS nad Koalicją Europejską się zwiększyła! Oto NAJNOWSZE wyniki sondażowe

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PiS wygrywa wybory z poparciem 43,1 proc., drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z poparciem 38,4 proc. - wynika z sondażu tzw. late poll Ipsos, podanego ok. północy przez stacje telewizyjne.

W myśl sondażu pięcioprocentowy próg przekracza także Wiosna (6,7 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Pozostałe komitety nie przekraczają 5-procentowego progu. Zgodnie z tym sondażem PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.

Tzw. late poll to wyniki sondażowe z późniejszej godziny niż podane o 21 sondaże exit poll. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl