Czy Notre-Dame zostanie odebrana katolikom?

Dolna część frontowej fasady z portalami / Benh LIEU SONG - Praca własna

  

Francja ma ponad 32 000 kościołów, 6000 kaplic i 87 katedr. Są one administrowane zarówno przez struktury kościelne, jak i państwowe. Powoduje to poważne problemy z zarządzaniem i ochroną – pisał w 1996 r. Jerome Bernard. Ustawa uchwalona 9 grudnia 1905 r., ustanowiła własność państwową katedr i własność rady parafialnej w kościołach zbudowanych przed 1905 r. Tylko kościoły zbudowane po 1905 r. nie należą do diecezji, której głową jest biskup. Rezultatem tej ustawy są poważne różnice zdań między duchowieństwem a rządem nad administracją budynków religijnych.

„Kościół jest przeznaczony do kultu religijnego, nie można pozwolić, by stał się muzeum” – powiedział ojciec Bernard Violle, ówczesny członek diecezjalnej komisji ds. sztuki religijnej w Paryżu. „Kościół ma tendencję do zakładania, że ​​praktyka liturgiczna powinna mieć priorytet w pomniku, myślimy odwrotnie” – ripostowała Maryvonne de Saint-Pulgent, szefowa departamentu zajmującego się dziedzictwem narodowym w Ministerstwie Kultury.

Zgodnie z prawem francuskim rada parafialna jest właścicielem samego budynku i jego wyposażenia, ale oddaje je do dyspozycji duchownych. Jest też odpowiedzialna za utrzymanie i restaurację budynku, ale nie płaci za oświetlenie, ogrzewanie lub wydatki związane z obrzędami religijnymi, to należy do duchowieństwa. Żadne prace budowlane nie mogą być podejmowane bez zgody rady parafialnej, a proboszcz nie może sprzedawać przedmiotów ani usuwać ich z kościoła bez zgody burmistrza. Jeśli kościół jest wymieniony lub sklasyfikowany jako zabytek o szczególnym znaczeniu historycznym, należy również uzyskać zgodę Komisji na Budynki Historyczne.

Piotr Gliński, minister kultury, wspomniał, że przy okazji grudniowej wizyty w Paryżu rozmawiał z proboszczem katedry Notre Dame, który skarżył się na trudną sytuację.

Ksiądz proboszcz mówił dużo o kłopotach z zebraniem odpowiednich środków na renowację, na utrzymanie katedry, która jest rocznie odwiedzana przez miliony turystów. To paradoksalne. 

– zauważył wicepremier.

We Francji już pojawiły się głosy, by odbudowaną katedrę Notre-Dame całkowicie zamienić na muzeum. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, pożar i odbudowa mogą być do tego „dobrym" pretekstem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theartnewspaper.com, tvp.info
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Berżnik [ZDJĘCIA]

/ @pielgrzymkaSuwalkiWilno

  

W drugim dniu pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do parafii Berżniki, która leży na samej granicy polsko – litewskiej. Większość dnia pątnicy maszerowali w deszczu. Te trudy wzmacniają intencje, z którymi udajemy się do Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzień rozpoczął się poranną modlitwą przy kościele w gościnnym Krasnopolu. Następnie wyruszyliśmy w stronę Sejn, gdzie dotarliśmy po postoju w miejscowości Skustele. W Sejnach przeżywaliśmy dzisiejszą eucharystię wspominając Matkę Boża Szkaplerzną w miejscowej bazylice, która jest jednocześnie sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich pielgrzymów w imieniu parafian powitał tradycyjnie ks. prałat Zbigniew Bzdak.

Nasza pielgrzymkowa Msza św. nabrała szczególnie uroczystego charakteru za sprawą jubileuszu 40. lecia kapłaństwa bp ełckiego Jerzego Mazura SVD, który przeżywał go wraz z ośmioma współbraćmi werbistami. Ich święcenia odbyły się dokładnie 22 kwietnia 1979 r. w Pieniężnie, a sakrament kapłaństwa przyjęli z rąk abpa Ignacego Tokarczuka. Okolicznościową homilię wygłosił jeden z jubilatów o. Jan Pawłowski z Nysy z Domu Dobrego Pasterza. Podkreślił w nim m.in,. iż Maryja przez swoje „Fiat” przypomina do kogo należy człowiek i kto ma do niego największe prawo. Jeden jest Bóg, od którego wszyscy wyszli, do niego także, czy tego chcemy czy nie, wrócimy. W tym kontekście odpowiedź dana Panu przez Maryję podczas Zwiastowania  „Oto ja służebnica Pańska” to najpiękniejsze słowa, jakie człowiek może powiedzieć Panu Bogu. Maryja podpowiada nam, jak układać nasze relacje z Jej Synem, jak być wiernym chrystusowej ewangelii – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie eucharystii pielgrzymi złożyli księdzu biskupowi i wszystkim jubilatom serdeczne życzenia. Po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Sejneńskiej chętni pielgrzymi przyjęli szkaplerz maryjny z rąk ojca karmelity uczestniczącego w pielgrzymce. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych  na obiad przygotowany przez parafian z Sejn.

Po kolejnych 10 km. pielgrzymowania dotarliśmy do Berżnik. To ostatni nocleg w granicach Polski. Pątników zmierzających do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl