Czy Notre-Dame zostanie odebrana katolikom?

Dolna część frontowej fasady z portalami / Benh LIEU SONG - Praca własna

  

Francja ma ponad 32 000 kościołów, 6000 kaplic i 87 katedr. Są one administrowane zarówno przez struktury kościelne, jak i państwowe. Powoduje to poważne problemy z zarządzaniem i ochroną – pisał w 1996 r. Jerome Bernard. Ustawa uchwalona 9 grudnia 1905 r., ustanowiła własność państwową katedr i własność rady parafialnej w kościołach zbudowanych przed 1905 r. Tylko kościoły zbudowane po 1905 r. nie należą do diecezji, której głową jest biskup. Rezultatem tej ustawy są poważne różnice zdań między duchowieństwem a rządem nad administracją budynków religijnych.

„Kościół jest przeznaczony do kultu religijnego, nie można pozwolić, by stał się muzeum” – powiedział ojciec Bernard Violle, ówczesny członek diecezjalnej komisji ds. sztuki religijnej w Paryżu. „Kościół ma tendencję do zakładania, że ​​praktyka liturgiczna powinna mieć priorytet w pomniku, myślimy odwrotnie” – ripostowała Maryvonne de Saint-Pulgent, szefowa departamentu zajmującego się dziedzictwem narodowym w Ministerstwie Kultury.

Zgodnie z prawem francuskim rada parafialna jest właścicielem samego budynku i jego wyposażenia, ale oddaje je do dyspozycji duchownych. Jest też odpowiedzialna za utrzymanie i restaurację budynku, ale nie płaci za oświetlenie, ogrzewanie lub wydatki związane z obrzędami religijnymi, to należy do duchowieństwa. Żadne prace budowlane nie mogą być podejmowane bez zgody rady parafialnej, a proboszcz nie może sprzedawać przedmiotów ani usuwać ich z kościoła bez zgody burmistrza. Jeśli kościół jest wymieniony lub sklasyfikowany jako zabytek o szczególnym znaczeniu historycznym, należy również uzyskać zgodę Komisji na Budynki Historyczne.

Piotr Gliński, minister kultury, wspomniał, że przy okazji grudniowej wizyty w Paryżu rozmawiał z proboszczem katedry Notre Dame, który skarżył się na trudną sytuację.

Ksiądz proboszcz mówił dużo o kłopotach z zebraniem odpowiednich środków na renowację, na utrzymanie katedry, która jest rocznie odwiedzana przez miliony turystów. To paradoksalne. 

– zauważył wicepremier.

We Francji już pojawiły się głosy, by odbudowaną katedrę Notre-Dame całkowicie zamienić na muzeum. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, pożar i odbudowa mogą być do tego „dobrym" pretekstem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theartnewspaper.com, tvp.info
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

/ malopolska.policja.gov.pl

  

- Wojewoda śląski odwołał dziś o godzinie 15:00 pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim i w mieście Bielsku-Białej – poinformowała rzecznik wojewody Alina Kucharzewska. Obowiązywało ono od czwartku.

Wojewoda uzasadnił decyzję "zanikiem opadów deszczu oraz ciągłym obniżaniem się stanów wód na posterunkach wodowskazowych".

Na południu województwa o godz. 15:00 stan ostrzegawczy był przekroczony o 42 cm na Białej w Czechowicach-Dziedzicach (323 cm) i o 2 cm na Sole w Czańcu (322 cm).

W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka. Zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i władze gminy twierdzą, że ma ona wiele wad. W czwartek po dużych opadach zbiornik całkowicie się napełnił i pojawiło się zagrożenie pęknięcia zapory. Wójt gminy Janusz Zemanek zarządził ewakuację ponad 80 mieszkańców z około 30 domów poniżej tamy. Część tych osób spędziła noc u rodzin. Niektóre pozostały jednak w domach.

W piątek, gdy deszcze ustały, strażacy, korzystając z wysokowydajnych pomp, zaczęli pomagać w opróżnianiu zbiornika. Wczesnym popołudniem tego dnia woda odpadła na tyle, że wystarczył już tylko odpływ grawitacyjny.

Wody Polskie poinformowały, że lustro wody opada o około 20 cm na dobę.

Zbyt szybkie opróżnianie zbiornika może być niekorzystne dla jego konstrukcji. Pracownicy Wód Polskich cały czas pracują na miejscu i prowadzą pomiary zapory czołowej

 – napisano w komunikacie.

Gmina poinformowała, że stan zapory na Wilkówce ciągle nie pozwala na odwołanie decyzji o ewakuacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl