26. Festiwal „Dziecko w folklorze” już niebawem

/ LudekL

  

Dziecięce grupy śpiewacze, obrzędowe, taneczne, kapele, instrumentaliści i soliści z całego kraju mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”, który w czerwcu odbędzie się w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie). Ruszył nabór uczestników.

„Wyjątkowość tego festiwalu polega na tym, że jest niezwykle różnorodny, a do tego przeznaczony dla dzieci i wszystko jest tu o dzieciach. Prezentowane są dawne zabawy i gry, obrzędy, kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie, tańce, melodie i instrumenty. Dzisiaj już nieco zapomniane, mniej znane, a u nas można je poznać, odkryć na nowo”

– powiedziała dyr. Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim Renata Domka.

Domka wyjaśniła, że celem festiwalu jest zachowanie i popularyzowanie zanikających form i gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z lokalnym regionalizmem.

Dodała, że festiwal jest doskonałą okazją do zaprezentowania kultury różnych regionów naszego kraju. Przypomniała, że w ubiegłorocznej edycji wzięło udział pół tysiąca uczestników z siedmiu województw.

Domka zaznaczyła, że prezentowane programy muszą być zgodne z tradycją regionu, z którego pochodzą wykonawcy, a repertuar musi być dostosowany do wieku występującego dziecka. Zgodne z regionem muszą być też stroje, w których występują uczestnicy.

W festiwalu, który ma formę konkursu, mogą brać udział uczestnicy do 18 roku życia, którzy wystąpią w jednej z sześciu kategorii: zespoły taneczne, kapele, instrumentaliści, śpiewacy soliści, grupy śpiewacze, zespoły obrzędowe. Występy oceni jury złożone ze specjalistów w dziedzinie twórczości ludowej.

Festiwalowi będą towarzyszyć koncerty, pokazy, warsztaty rękodzieła, animacje dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają także niespodzianki. 26. festiwal odbędzie się w dniach 8 i 9 czerwca. Wykonawcy i grupy, którzy chcą wziąć w nim udział, mogą się zgłaszać do 24 maja.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.kulturalia.pl.

Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorem imprezy jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Przewaga PiS nad Koalicją Europejską się zwiększyła! Oto NAJNOWSZE wyniki sondażowe

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PiS wygrywa wybory z poparciem 43,1 proc., drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z poparciem 38,4 proc. - wynika z sondażu tzw. late poll Ipsos, podanego ok. północy przez stacje telewizyjne.

W myśl sondażu pięcioprocentowy próg przekracza także Wiosna (6,7 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Pozostałe komitety nie przekraczają 5-procentowego progu. Zgodnie z tym sondażem PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.

Tzw. late poll to wyniki sondażowe z późniejszej godziny niż podane o 21 sondaże exit poll. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl