Festiwal kuchni historycznej na Zamku Czocha

/ saga1972

  

Potraw kuchni carskiej z czasów I wojny światowej, smakołyków od czasów średniowiecza do baroku, ale także tradycyjnych, śląskich pierników będzie można spróbować podczas rozpoczynającego się 1 maja na Zamku Czocha Festiwalu Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych Twierdze Smaków.

To druga edycja festiwalu kulinarnego, na którym można skosztować potraw sporządzonych według przepisów sprzed wieków. Scenerią imprezy są przestrzenie Zamku Czocha – średniowiecznej warowni położonej nad Zalewem Leśniańskim w miejscowości Sucha na Dolnym Śląsku.

Jak poinformowała PAP Joanna Lamparska z fundacja Projekt Historia (współorganizator festiwalu), w programie tegorocznej edycji imprezy znalazły się warsztaty, m.in. piwne, zielarskie, czy związane z czekoladą. Uczestnicy festiwalu będą mogli również wysłuchać wykładów, na przykład o tym jak z resztek przyrządzić pyszne danie; przygotowano też serię pokazów kulinarnych, a wśród nich prezentację gotowania kurczaka we flaszy.

Lamparska poinformowała, że uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z bezpłatnych degustacji. Skosztować będzie można m.in. kuchni carskiej z czasów I wojny światowej, kuchni zamku Czocha, smakołyków od czasów średniowiecza do baroku, a także tradycyjnych, śląskich pierników. Na stoiskach nie zabranie nalewek, kwasu chlebowego, czy wody z saturatora. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że historia kulinarna, to również okres PRL, a zatem serwowana będzie również "seta i galareta" czy "socjalistyczna pomidorówka".

Wśród prezentowanych dań nie zabranie też słodyczy. "Na pierwszym festiwalu odtworzyliśmy według oryginalnego przepisu różany tort Marii Antoniny. Na drugim festiwalu jedziemy do Florencji, żeby spróbować ulubionego ciasta Katarzyny Medycejskiej. Zapraszamy również na piernikowy przekładaniec z marmoladą śliwkową, który na dobre już zadomowił się na Dolnym Śląsku" - powiedziała Lamparska.

Dyrektor Zamku Czocha Jarosław Kuczyński podkreślił, że turystyka kulinarna to coraz popularniejszy trend w polskiej i światowej turystyce. "Według ekspertów, Polacy coraz częściej wyjeżdżają nie tylko po to, aby zwiedzać zabytki albo odpoczywać na łonie natury, ale żeby zapoznać się ze stylem życia mieszkańców danego kraju czy regionu, ich tradycjami, kulturą, a przede wszystkim z lokalnymi potrawami i smakami" - powiedział Kuczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nitras minął się z prawdą? Przed sądem wyparł się swoich słów. Ale... "To było autoryzowane"

Sławomir Nitras / Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

Poseł Sławomir Nitras na wczorajszej rozprawie w procesie, który wytoczył prof. Sławomirowi Cenckiewiczowi, mówił o tym, że nie autoryzował wywiadu dla Rzeczpospolitej z 2008 roku. Twierdził w nim, że świadomie pomawiał kandydatkę PiS na prezydenta Szczecina, by zwiększyć szanse kandydata PO. Teraz mówi, że to nie jego słowa, a autorka tekstu - obecnie poseł Joanna Lichocka - z całą stanowczością stwierdza: "Nitras autoryzował wypowiedzi".

Sławomir Cenckiewicz został pozwany przez posła PO-KO Sławomira Nitrasa.  Zobowiązano go do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera. Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa - w trybie odwoławczym.

Zdaniem posła PO-KO, tweety podane przez Cenckiewicza sugerują, że jest on złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy.

"Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu"

- mówił w sądzie Nitras.

[polecam:https://niezalezna.pl/284575-kuriozalny-proces-nitras-kontra-cenckiewicz-posel-po-sie-nie-przygotowal]

Co ciekawe, polityk pojawił się na rozprawie... bez dowodu osobistego, nie podał także ręki prof. Sławomirowi Cenckiewiczowi. To jednak nie wszystko.

W październiku 2008 roku na łamach "Rzeczpospolitej" Nitras ujawnił kulisy świadomego pomawiania kandydatki na prezydenta Szczecina. Był wtedy szefem jej głównego kontrkandydata.

"Był tydzień do wyborów i wiedzieliśmy, że mamy jeden słaby punkt. Kontrowersję wokół mieszkania komunalnego, które zostało Krzystkowi przyznane. Spodziewałem się, że wyciągnie to Jacek Piechota z SLD i jakąś odpowiedź na to mieliśmy przygotowaną. Ale wyciągnął to PiS. Musieliśmy natychmiast zareagować. Kandydatem PiS na prezydenta była Teresa Lubińska. Było tylko kilka godzin żeby im „oddać”. Posadziłem kilka osób przed komputerami i kazałem szukać. No i znaleźliśmy: sprawę umorzenia przez ministerstwo finansów długów pewnego działacza Samoobrony. Gdy oskarżałem o to Lubińską, wiedziałem co prawda, że to nie ona podejmowała decyzję i że potem pewnie będę musiał przepraszać. Ale efekt został osiągnięty - nazajutrz był taki chaos w gazetach, że cios został zneutralizowany"

- miał powiedzieć Nitras 11 lat temu.

Wczoraj przed sądem przypomniał o tym obrońca prof. Cenckiewicza. Wtedy Nitras... wyparł się swoich słów.

"To nie są moje słowa, Wysoki Sądzie, to nie są moje słowa. Kwestionuję to. To był nieautoryzowany wywiad i nie chciałbym, żeby to cytowano. Od razu stwierdzam: te wypowiedzi nie były autoryzowane"

- podkreślał Nitras.

Autorką tekstu, w którym padły te słowa, jest Joanna Lichocka - dziś parlamentarzystka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Uważa ona, że Nitras minął się z prawdą przed obliczem sądu.

"To było autoryzowane. Wszystkie wypowiedzi w tym artykule dotyczącym pana Nitrasa zostały autoryzowane. Zresztą zawsze tak robiłam, że autoryzowałam wypowiedzi i przesyłałam z kontekstem, w jakim padają. Na tym polega też rzetelność dziennikarska"

- powiedziała Joanna Lichocka w rozmowie z Radiem Szczecin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Szczecin

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl