Ukraina: Poroszenko oddał głos. "Głosujcie rozumem" - powiedział

Petro Poroszenko / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydat na prezydenta Ukrainy, urzędujący szef państwa, Petro Poroszenko po oddaniu głosu w II turze wyborów prezydenckich, zaapelował, aby jego rodacy uczestniczyli w głosowaniu, kierując się rozumem.

"Bardzo ważne, byśmy podczas głosowania kierowali się rozumem, bo nie jest to śmieszne. Na początku może być trochę śmiesznie, ale żeby potem nie było to bolesne"

– oświadczył.

Konkurentem Poroszenki jest gwiazdor i producent programów kabaretowych Wołodymyr Zełenski. Sondaże mówią, że ten pozbawiony doświadczenia politycznego 41-latek odniesie w wyborach zwycięstwo.

Poroszenko podkreślił, że w wyniku tych wyborów Ukraina nie może zejść z drogi zbliżenia z Zachodem.

"Jestem zdecydowanie przekonany, że podczas tych wyborów powinniśmy zrobić wszystko, co można, aby nasz postęp europejski, a przede wszystkim integracja euroatlantycka, nie zostały zatrzymane. Nikomu na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy także na spowolnienie naszych reform"

– powiedział.

Prezydent przyszedł na głosowanie z małżonką Maryną, dwoma synami, żoną jednego z nich oraz wnuczkami. Wcześniej wzięli udział w nabożeństwie w Soborze Michajłowskim w Kijowie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS triumfuje na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu

Zdjęcie ilustracyjne / niezalezna.pl

  

W okręgu warmińsko-mazursko-podlaskim PiS uzyskując 47,28 proc. głosów wygrał z Koalicją Europejską, którą poparło 37,03 proc. wyborców - podał dzisiaj Piotr Sarnacki sekretarz Okręgowej Komisji Wyborczej. Najwięcej głosów zdobyli Karol Karski (PiS) i Tomasz Frankowski (KE).

Wyniki zliczone na podstawie danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Pozostałe komitety uzyskały: Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia - 5,73 proc; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy - 4,9 proc.; Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 3,6 proc. i Koalicyjny Komitet Wyboczy Wyborców Lewica Razem - 1,45 proc.

Frekwencja w okręgu nr 3 wyniosła 38,59 proc.

Na listę Komitetu Wyborczego PiS oddano 375.001 głosów, na Koalicję Europejską - 293.677 głosów, na Wiosnę - 45.424 głosy, na Konfederację- 38.866 głosów; na Kukiz'15 - 28.512 głosów; na Lewicę Razem- 11.517 głosów.

Najwięcej głosów uzyskali: "jedynka" PiS Karol Karski - 184.054 głosy oraz startujący z drugiego miejsca były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - 104.592 głosy. Justyna Żalek - szóstka na liście uzyskała 11.935 głosów a poseł Tadeusz Cymański, 8 na liście, zdobył 24.664 głosy.

Na liście Koalicji Europejskiej największe poparcie uzyskał startujący z pierwszego miejsca były piłkarz Tomasz Frankowski - 125.845 głosów, druga na liście wiceszefowa PSL posłanka Urszula Pasławska - 63.274 głosy oraz "10" - były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, poseł PO Jacek Protas - 52.169 głosów.

Na liście Wiosny liderka Monika Falej uzyskała 23.870 głosów, a "jedynka" na liście Konfederacji Robert Winnicki - 26.248 głosów.

W 2014 roku w okręgu nr 3 obejmującym Warmią, Mazury oraz Podlasie wygrał także PiS uzyskując poparcie 36,11 proc., przed PO - 26,28 proc.

W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty zdobyli Barbara Kudrycka (PO), która 5 lat temu zdobyła 61 418 głosów i Karol Karski (PiS), który uzyskał 67 997 głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl