Katedra Notre Dame "prawie ocalona". "Newralgiczne punkty zostały zabezpieczone"

/ By Louis H. G. - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78096545

  

Francuski minister kultury Franck Riester oświadczył, że zniszczona w pożarze paryska katedra Notre Dame jest "prawie ocalona"; "punkty newralgiczne" - podkreślił - zostały zabezpieczone.

- Notre Dame jest już prawie ocalona, ponieważ wszystkie punkty newralgiczne, który były - ściana szczytowa północna, ściana szczytowa zachodnia, między dwiema dzwonnicami od fasady, dzwonnica południowa - wszystkie te punkty zostały zabezpieczone, ustabilizowane i jest to wspaniała wiadomość

- mówił Riester podczas "Wielkiego koncertu w hołdzie Notre Dame".

- Zostaje dach. Na dachu jest jeszcze kilka wrażliwych punktów, w związku z czym zespoły ministerstwa kultury i firmy pracują nad usunięciem gruzu (...) Gdy to zostanie zrobione, będzie można powiedzieć, że paryska Notre Dame jest ocalona

 - zaznaczył.

Koncert w Paryżu był połączony z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej świątyni. W czasie imprezy wystąpiły dziesiątki artystów, m.in. piosenkarka Mireille Mathieu czy chiński pianista Lang Lang.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zła jakość powietrza. W sobotę ma być poprawa

/ Image by kerttu from

  

W piątek, podobnie jak w czwartek, powietrze w województwie śląskim może być złej jakości - wynika z komunikatu Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach. W sobotę sytuacja ma się poprawić.

Komunikat Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydano na podstawie aktualnych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października ub. roku alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania są wydawane na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu doby, służby wydają ostrzeżenia o ryzyku przekroczenia tych poziomów. W piątek Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ przekazał, że na ten dzień prognozuje się ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego w znacznej części województwa śląskiego.

Prognozowane na piątek przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 dotyczyło miast: Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa (w rejonie dróg) oraz powiatów: rybnickiego, mikołowskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, pszczyńskiego i bielskiego (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice). Obszar ten zamieszkuje blisko 1,665 mln osób.

Prognozowane na piątek przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmowało miasta: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tychy, Gliwice, a także powiaty: bieruńsko-lędziński, gliwicki, tarnogórski, lubliniecki, kłobucki, zawierciański, żywiecki, bielski (gminy Buczkowice, Szczyrk, Wilkowice) oraz cieszyński (gminy Brenna, Istebna, Ustroń, Wisła). Liczba mieszkańców tych rejonów przekracza 1,75 mln osób.

W czwartek poziom alarmowy został przekroczony na stacjach pomiarowych w Zabrzu (średniodobowo w czwartek 188 mikrogramów pyłu PM10 na metr kwadratowy), Rybniku (187 mikrogramów) i Zawierciu (157 mikrogramów). Poziom informowania był przekroczony m.in. na stacjach w Goczałkowicach Zdroju (123 mikrogramy), Częstochowie (stacja komunikacyjna – 120 mikrogramów), Żywcu (113 mikrogramów), Wodzisławiu Śląskim (109 mikrogramów) oraz Gliwicach (108 mikrogramów).

Obszar przekroczeń poziomu alarmowego obejmował w czwartek: Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój oraz powiaty: rybnicki, mikołowski, zawierciański i myszkowski). Mieszka tam blisko 1,240 mln osób.

Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował w czwartek: Gliwice, Częstochowę (w rejonie dróg) oraz powiaty gliwicki, tarnogórski, pszczyński, wodzisławski, żywiecki, bielski (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice, Buczkowice, Szczyrk, Wilkowice) i cieszyński (gminy Brenna, Istebna, Ustroń i Wisła). Liczba mieszkańców tego obszaru to blisko 1,175 mln osób.

Na sobotę służby Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zapowiedziały brak ryzyka przekroczenia poziomu informowania w całym województwie śląskim.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w piątek wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.

Na stacji pomiarowej w Rybniku maksymalne stężenie godzinne sięgnęło w nocy z czwartku na piątek 780 mikrogramów, a w Zabrzu – 659 mikrogramów. Stacja w Częstochowie (komunikacyjna) pokazała maksymalnie 390 mikrogramów, a stacje w Goczałkowicach (mobilna) - 377 mikrogramów, Raciborzu (mobilna) 371 mikrogramów, w Gliwicach 346 mikrogramów, w Wodzisławiu Śląskim 298 mikrogramów i w Tychach - 279 mikrogramów.

Wartości wskazań w ciągu piątku spadały - np. w Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu do 120-170 mikrogramów, a w Rybniku czy Gliwicach między 90 a 120 mikrogramów.

Rozporządzenie ministra środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października br.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts