Czy inflacja "zjada" 500 plus?

/ MPIPS.GOV.PL

  

- Inflacja nie jest na tyle duża, byśmy mogli powiedzieć, że "zjada" świadczenia, np. 500 plus. Dochód rozporządzalny rodzin rośnie rok do roku - wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dochód rozporządzalny rodzin rośnie i to rok do roku. Rodziny, które były w pierwszej grupie decylowej, czyli o najsłabszych dochodach, przy tym świadczeniu też mocno skorzystały. (...) Stać nas na znacznie więcej. To nie jest też wyłącznie zasługa tego programu 500 plus, chociaż on ma tutaj swój naprawdę spory udział

 - powiedziała Rafalska w TVP Info.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśniła, że Polacy "coraz dłuższymi krokami" zmierzają w kierunku płac europejskich, ale nie chcą europejskich cen.

Musimy zwrócić uwagę, jaka jest siła nabywcza tego pieniądza. Inflacja nie jest tak duża, żebyśmy mogli powiedzieć, że ona nam zjada to świadczenie, które otrzymujemy, to jest absolutnie nieuprawnione

 - podkreśliła.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z połowy kwietnia, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. wzrosły rok do roku o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc.

Minister Rafalska mówiła także o wypłacie 500 plus na pierwsze dziecko. Jej zdaniem, nie powinno być problemu z przeprowadzeniem ustawy wprowadzającej to świadczenie przez sejm, gdyż rząd ma większość parlamentarną. Poinformowała, że "zależnie od tego jak szybko z tą poważną obsługą zadania (obsługi wypłat) uwiną się gminy, świadczenia będą wypłacane może już od sierpnia, ale z wyrównaniem od 1 lipca".

Minister przypomniała, że od 1 października zaczyna się nowy okres zasiłkowy, na który trzeba składać wnioski. Zaznaczyła, że można je składać przez internet.

Tym razem przyznanie świadczenia będzie nie na jeden rok, tylko będzie do 31 maja 2021 r., więc w 2020 r. nie będziemy musieli składać wniosków o 500 plus

 - powiedziała.

Projekt, który został w połowie kwietnia przyjęty przez rząd, przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla podejrzanych o brutalny rozbój

/ http://www.czarnkow.policja.gov.pl/

  

Trzech mieszkańców Krzyża Wielkopolskiego podejrzanych jest o rozbój ze szczególnym okrucieństwem i bezprawne pozbawienie wolności. Mężczyźni mieli przetrzymywać i bić 25- i 26-latka. Sprawcom grozi do 12 lat więzienia.

Jak poinformowała rzeczniczka policji w Czarnkowie asp. Karolina Górzna-Kustra, zdarzenie miało miejsce 11 stycznia w Krzyżu Wielkopolskim.

"Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcy zwabili do mieszkania 25-latka, który przyszedł w towarzystwie 26-letniego kolegi. Mężczyźni zaraz po przybyciu zostali rozdzieleni i wbrew swojej woli zamknięci w osobnych pomieszczeniach. Sprawcy przez ponad godzinę wyładowywali swoją agresję na 25-latku. Pokrzywdzony był przez nich bity przy pomocy metalowej pałki i kopany po całym ciele" 

– podała Górzna-Kustra.

Jak dodała, mężczyźnie grożono przy użyciu noża; był podduszany, podtapiany, upokarzany i zastraszany. Jego 26-letni kolega został raz uderzony w twarz.

Rzeczniczka poinformowała, że w związku z tym zdarzeniem 33-latkowi i jego wspólnikom w wieku 37 i 38 lat śledczy przedstawili szereg zarzutów, w tym m.in. za przestępstwa rozboju ze szczególnym okrucieństwem, bezprawnego pozbawienia wolności i pobicia. Sąd w Trzciance aresztował ich na trzy miesiące.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts