Stworzył wirusa, by potem z nim "walczyć". Przyznał się do winy

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Twitter Trends 2019/CC BY-SA 2.0

  

Brytyjski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, któremu przypisywano powstrzymanie w 2017 roku niebezpiecznego wirusa WannaCry, przyznał się do stworzenia tego szkodliwego programu i udziału w spisku w celu jego rozpowszechniania.

Prokuratura federalna w amerykańskim stanie Wisconsin oraz prawnicy oskarżonego, Marcusa Hutchinsa, w datowanym na piątek piśmie sądowym podali, że 24-latek przyznaje się do obu tych zarzutów. W zamian prokuratura zrezygnuje z dochodzenia ośmiu innych zarzutów.

W oświadczeniu Brytyjczyk przekazał, że żałuje swojego postępowania i bierze na siebie "pełną odpowiedzialność" za popełnione błędy.

Hutchins został aresztowany 2 sierpnia 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak chwalono go za znalezienie sposobu na unieszkodliwienie wirusa WannaCry, który sparaliżował sieci komputerowe na całym świecie.

Brytyjczykowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności, ale - jak pisze Associated Press - ma szansę na otrzymanie łagodniejszego wyroku. Na razie nie wyznaczono daty rozprawy, na której ogłoszony zostanie wymiar kary.

Wirus szyfrujący WannaCry zainfekował w 2017 roku ponad 300 tys. komputerów w 150 krajach świata. Sparaliżował szpitale, banki i inne instytucje na całym świecie, powodując straty sięgające 8 mld dolarów. Według ekspertów celem ataku było obejście międzynarodowych sankcji gospodarczych przeciwko Pjongjangowi i wymuszenie okupów w kryptowalucie bitcoin.

W grudniu 2017 r. amerykański rząd wprost wskazał na Koreę Północną jako „bezpośrednio odpowiedzialną” za przeprowadzenie ataków WannaCry. MSZ Korei Północnej oświadczyło wówczas, że nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek cyberatakami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Obniżenie podatków niezgodne z konstytucją? Goście #Jedziemy żartowali: kulistość Ziemi niekonstytucyjna

kadr z programu #Jedziemy Michała Rachonia / print screen / TVP Info

  

Samorządy protestują przeciwko temu, byśmy płacili niższe podatki. Marek Wójcik, były minister w rządzie Kopacz twierdzi, że obniżanie podatków przez rząd jest niezgodne z konstytucją. Co ciekawe ekipa Schetyny zapowiedziała… obniżenie podatków. Zapewne ta obniżka będzie zgodna z konstytucją. O tej wypowiedzi rozmawiali dziś goście Michała Rachonia w #Jedziemy.

Podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział m.in. podwyższenie wynagrodzeń i obniżenie podatków. Jednocześnie senatorowie PO głosują przeciwko lub wstrzymują się od głosu ws. ustawy… obniżającej podatek PIT dla młodych.

[polecam:https://niezalezna.pl/279962-obiecanki-cacanki-schetyna-obiecuje-obnizenie-podatkow-ale-politycy-po-glosuja-przeciw]

Gdzie tu logika? Otóż „obniżanie podatków jest niezgodne z konstytucją” – stwierdził Marek Wójcik, ze związków miast polskich, były minister rządu Ewy Kopacz.

W TOK FM powiedział:

„Zmiany podatkowe, które przygotował rząd, to jest tak kwestia osób mających 26 i mniej i ich dochodu, obniżenie PITu, podniesienie kwoty wolnej, przygotowane propozycje dotyczące również ZUSu, to wszystko ma przynieść samorządom 6,2 mld zł mniej w przyszłym roku, bez jakiejkolwiek rekompensaty. To jest niezgodne z konstytucją – po pierwsze, to spowoduje regres w finansach samorządowych – mówił.

Obniżanie podatków jest według nich niezgodne z konstytucją. Ale Platforma Obywatelska chce ich obniżenia. Co ciekawe, gdy środowisko z ramienia którego Wójcik pełnił funkcję ministra podwyższało podatek VAT, nikt nie mówił ze jest to niezgodne z konstytucją.

– Wszystko co robi Platforma Obywatelska jest zgodne z konstytucją, a wszystko co robi PiS jest niezgodne z konstytucją

– ironizował Jacek Sobala.

Dawid Wildstein zaznaczył, że „jakikolwiek polityk Platformy każdą wypowiedź na temat PiS musi zakończyć tym, że jest łamana konstytucja, nieważne co ten PiS zrobił”.

– Jakby PiS uchwalił nagle specjalną odezwę, że Ziemia jest kulista, to kulistość Ziemi także byłaby niekonstytucyjna. Tu nie ma żadnej zabawy, to jest stały element retoryczny, który musi się pojawić w każdym możliwym momencie. To dość standardowe w propagandzie, by utwierdzać pewną konotację, niezależnie od sytuacji

– mówił Wildstein.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl