W Watykanie o odbudowie Notre Dame

/ pożar katedry Notre Dame / / twitter.com/merrylzr

  

- Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian złożył wizytę w Watykanie i rozmawiał z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem o odbudowie paryskiej katedry Notre Dame - poinformował rzecznik prasowy Watykanu Alessandro Gisotti.

Minister w imieniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona ponowił zaproszenie dla papieża Franciszka do złożenia wizyty w Paryżu.

Zaproszenie zostało przyjęte z uwagą

 - powiedział watykański rzecznik.

W pożarze Notre Dame, który wybuchł w poniedziałek wieczorem, ogień strawił iglicę i cały dach katedry, ale w ocenie straży pożarnej struktura budowli i jej zachodnia fasada zostały ocalone. Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame w ciągu pięciu lat. W sumie na rekonstrukcję świątyni zebrano już około miliarda euro; środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ciekawy wynik w Białymstoku. 7 głosów różnicy

/ Gumisza [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)]

  

Tylko 7 głosów dzieli wyniki Koalicji Europejskiej i PiS w wyborach europejskich w stolicy województwa podlaskiego - Białymstoku. Jak podała PKW na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji w mieście, KE miała tam wynik lepszy o 0,01 proc. od Prawa i Sprawiedliwości.

Według danych PKW, po przeliczeniu wyników ze wszystkich 181 komisji obwodowych w Białymstoku, na kandydatów Koalicji Europejskiej oddano w tym mieście 45 508 głosów (41,79 proc.), zaś na PiS - 45 501 (41,78 proc.). Kolejne wyniki miały: Konfederacja, na którą zagłosowało 6779 (6,23 proc.) oraz Wiosna, z poparciem 5583 wyborów w mieście (5,13 proc.).

Pięć lat temu to PiS miał w Białymstoku najlepszy wynik w wyborach europejskich; zdobył wtedy 39,08 proc, głosów. Platforma Obywatelska, która jest liderem obecnej Koalicji Europejskiej, zdobyła wówczas 28,36 proc. Trzeci wynik miała lewica (SLD-Unia Pracy) z poparciem 10,6 proc. głosujących w mieście.

Gdyby dane z niedzielnego głosowania w wyborach do PE w białostockich komisjach wyborczych porównać do jesiennych wyborów samorządowych, to Prawo i Sprawiedliwość poprawiło w Białymstoku wynik (miało wtedy poparcie 37,23 proc. głosujących). Koalicja Obywatelska (nie należy do niej m.in. PSL i SLD) miała wtedy w Białymstoku 42,1 proc.), co pozwoliło jej uzyskać samodzielną większość w Radzie Miasta Białystok.

W wyborach do PE województwo podlaskie tworzyło jeden okręg wyborczy z województwem warmińsko-mazurskim. Pełnych danych z całego okręgu jeszcze nie ma, ale dotychczasowe wyniki cząstkowe z 98,89 proc. komisji obwodowych wskazują na zwycięstwo PiS (47,43 proc.); drugi wynik ma Koalicja Europejska (36,93 proc.).

Mandaty z tego okręgu powinni uzyskać Karol Karski (PiS) i Tomasz Frankowski (KE). Trzeci wynik uzyskał Krzysztof Jurgiel (PiS); czy i on otrzyma mandat europosła, okaże się ostatecznie po przeliczeniu frekwencji wyborczej. Działacze podlaskiego PiS podają w mediach społecznościowych, że również b. minister rolnictwa zostanie europosłem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl