300 paczek z żywnością trafiło do ubogich

/ Emilia Baczyńska

  

Metropolita wrocławski abp. Józef Kupny poświęcił w sobotę żywność przygotowaną przez Caritas i rozdał ubogim 300 paczek zwierających podstawowe produkty spożywcze. "Życzę wam doświadczenia bożej obecności w waszym życiu" - mówił do potrzebujących abp. Kupny.

Paczki żywnościowe przygotował Caritas Archidiecezji Wrocławice. Arcybiskup Kupny poświęcił i rozdał je ubogim w ogrodzie przy siedzibie tej organizacji na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Po poświęceniu pokarmów hierarcha złożył potrzebującym życzenia.

"Święta są dla mnie okazją, by, jak co roku, złożyć wam najserdeczniejsze życzenia. W czasie świąt adorujemy Krzyż Chrystusa, by potem cieszyć się jego zmartwychwstaniem (…) dlatego chcę wam życzyć doświadczenia bożej obecności w waszym życiu"

- mówił hierarcha.

Abp. Kupny przypomniał, że Wielka Sobota jest dniem, który Chrystus spędza w miejscu gdzie ludzie oczekują na zbawienie. "W wyznaniu wiary mówimy 'zstąpił do piekieł'. To nie chodzi o to, że Pan Jezus wstąpił do piekła, ale do tego miejsca, w którym ludzie oczekiwali zbawienia, oczekiwali odkupienia. Chrystus w tym dniu nie leży tylko w grobie (...), ale z wielką troską wstępuje tam, aby zwiastować tym, którzy oczekiwali na zbawienie tą radosną wiadomość o zbawieniu" - mówił.

Dodał, że chce się podzielić z ubogimi "wielką radością zmartwychwstania Chrystusa". "Zwycięstwem nad cierpieniem, nad śmiercią. Tą wielką radością, że poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie wchodzimy w nową, głęboką i trwałą więź z Bogiem" - mówił.

W rozmowie z dziennikarzami hierarcha podkreślił, że święta zawsze mają charakter wspólnotowy. "Święta chcemy przeżywać wspólnie; to okazja do otwierania się na drugiego człowieka i świadczenia pomocy, tym którzy jej potrzebują" - mówił. Arcybiskup podkreślił przy tym, że Caritas Archidiecezji Wrocławskiej co roku w okresie przedświątecznym organizuje akcje pomocy dla potrzebujących. "Zbierane są różnego rodzaju dary i przekazywane ubogim, aby również dla nich ten czas był świąteczny i radosny" - powiedział metropolita wrocławski.

W paczkach rozdanych w sobotę potrzebującym znalazły się m.in. wielkanocna babka, wędliny, sery, żurek, cukier i bochenek chleba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa wystawa plenerowa IPN. „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939–1945”

/ https://twitter.com/ipngovpl

  

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945). - Pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał IV rozbiór Polski. Po II wojnie światowej komuniści chcieli wymazać prawdę o tym tajnym protokole, który narodom Europy Środkowo-Wschodniej przyniósł zniewolenie - mówił podczas otwarcia wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945)  to tytuł wystawy, którą IPN przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu „Niezwyciężeni” –  animowanej produkcji IPN docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii. 

Wystawa prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy niemieckiej oraz Rosji sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami.

W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne (w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego), stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (Bitwa o Monte Cassino, Bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad).

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i  epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt w warunkach wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii II wojny światowej.

Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

Ekspozycja będzie czynna na pl. Piłsudskiego do 30 września 2019.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl