Grób Pański na Jasnej Górze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cC0/MBoguslaw

  

Tegoroczny wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jedna z plansz zawiera słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Kto nienawidzi, już przegrał".

Zgodnie z tradycją Grób Pański przygotowano w najważniejszej części jasnogórskiego sanktuarium, w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dekoracja, która podobnie jak w poprzednich latach, zajmuje sporą część kaplicy, została umieszczona w jej centralnej części, u stóp Cudownego Obrazu.

Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem. Pod nim znajduje się napis: "Na krzyżu dokonał się sąd nad światem, i zajaśniała potęga Chrystusa Ukrzyżowanego" (tzw. prefacja o Męce Pańskiej).

W centralnym miejscu stanęła monstrancja z Najświętszym Sakramentem, ciałem Jezusa, który jest Alfą i Omegą - Początkiem i Końcem.

"W dekoracji znajdziemy znak, który często widzimy - Alfa i Omega, początek i koniec, które wspominamy w Liturgii Wielkiej Soboty, początek i koniec czasu"

– wyjaśnił o. Bronisław Kraszewski, który od 14 lat zajmuje się dekoracją jasnogórskiego sanktuarium z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

"Mamy również wątek związany z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i jego 40. rocznicą przyjazdu do Polski i na Jasną Górę" - dodał o. Kraszewski.

To m.in. umieszczony przy dekoracji grobu wizerunek papieża na tle wieży sanktuarium jasnogórskiego, napis "1979-2019" oraz słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Ze stojącego obok krzyża - pamiątki VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r., poświęconego przez papieża Jana Pawła II - spływa biało-czerwona flaga. Jedna z plansz zawiera słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Kto nienawidzi, już przegrał".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Fala upałów w Japonii

Zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Termometry pokazywały dziś w Japonii 30-35 stopni Celsjusza. Takie temperatury są w tym kraju czymś niezwykłym o tej porze roku. Co najmniej 460 ludzi z objawami udaru cieplnego przewieziono do szpitali

Najgoręcej było tego dnia w mieście Taketa w prefekturze Oita na wyspie Kiusiu - 35 stopni. W Tokio, Osace Nagoi i Fukuoce było  ponad 30 stopni. Meteorolodzy ostrzegają, że w wielu regionach Japonii upał utrzyma się przynajmniej do poniedziałku.

Mieszkańcom zaleca się stosowanie środków ostrożności, takich jak pamiętanie o nakryciach głowy, niewychodzenie na zewnątrz, o ile to możliwe, w godzinach najsilniejszej operacji słonecznej, przyjmowanie dużych ilości płynów itp.

Upały nie są w Japonii niczym niezwykłym, ale z reguły dopiero w środku lata. W zeszłym roku w okresie od maja do września ponad 95 tys. ludzi wymagało hospitalizacji z powodu udaru cieplnego. Ubiegłoroczna fala upałów była tak potężna, że rząd Japonii ogłosił stan klęski żywiołowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl