W Pacanowie powstanie "Akademia Bajki"

Pomnik Koziołek Matołek / No machine-readable author provided. Piotrus assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Do 6 maja można zgłaszać oferty do przetargu na budowę parku edukacyjnego "Akademia Bajki", którą będzie realizowało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Inwestycja ma powstać dzięki 16,5 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Przyszły park edukacyjny, który powstanie na ponad dwuhektarowym terenie w pobliżu Europejskiego Centrum Bajki, ma poszerzyć ofertę tej instytucji oraz umożliwić zwiedzanie placówki większej liczbie turystów – obecnie jest to ok. 180 tys. osób rocznie (w ub.r. – ok. 196 tys.). Dziennie średnio to ok. 600 turystów, a wg szacunków, po utworzeniu parku może to być ok. 2 tys. osób. Park ma być dostępny dla zwiedzających przez cały rok.

"W wysokim sezonie turystycznym nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich gości, którzy chcą do nas przybyć. To jest bardzo niekorzystne i to jest dla mnie bardzo ważny impuls do rozwoju"

– podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor ECB, Karolina Kępczyk.

Dyrektor dodała, że turyści chcą w Pacanowie zatrzymywać się na dłużej niż na jeden dzień i jest też szansa na przyciągnięcie do miejscowości tzw. "zielonych szkół" - poszerzenie oferty centrum ma w tym pomóc.

Kępczyk zaznaczyła, że Europejskie Centrum Bajki aktywizuje lokalną społeczność, wspierając rozwój "mentalny" i ekonomiczny miejscowości. Rozbudowa placówki o park edukacyjny ma również dać impuls do większego rozwoju gospodarczego Pacanowa i okolic, poprzez obsługę ruchu turystycznego. Mieszkańcy będą mogli inwestować w rozwój gospodarstw agroturystycznych, budowę pensjonatów, działalność manufaktur i spółdzielni produkujących pamiątki, sprzedaż lokalnych produktów.

Akademia Bajki będzie promować literaturę eksponując ponadczasowe wartości zawarte w bajce, legendzie, komiksie, filmie, teatrze, fotografii, rzeźbie i innych dziedzinach kultury, sztuki i estetyki. Podobnie jak ECB ma uczyć przez zabawę, rozwijać wyobraźnię i ciekawość świata u dzieci.

Do ogłoszonego w 2015 r. konkursu na opracowanie scenariusza kreatywnego programu edukacyjno-kulturalnego oraz koncepcji architektoniczno-urbanistycznej parku, zgłosiły się 23 pracownie. Projekty przysłało 12 z nich, a do finału zakwalifikowano sześć pomysłów. Jury konkursu, zorganizowanego przy udziale kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, pierwszą nagrodę przyznało Grupie Architektonicznej Domino ze Szczecina.

Pomysł szczecinian zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych: komiksom, legendom, opowieściom oraz bajkom i baśniom. Znajdą się w nich multimedialne stanowiska, przybliżające treści prezentowanych historii i służące zabawie. W parku będzie też mini-zoo, grota solna, park fontann, park linowy, lodowisko i pawilon doświadczalny. Dla gości powstaną: kawiarnia, hotel i parking oraz miejsca do rodzinnego piknikowania. Przy wejściu do parku znajdzie się skate-park i arboretum – dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

Wszystkie atrakcje parku będą dostosowane do potrzeb dzieci z różnego rodzaju niepełnoprawnościami – fizycznymi i intelektualnymi.

Oferty w przetargu na budowę parku można składać do 6 maja. Budowa powinna ruszyć w ciągu miesiąca od rozstrzygnięcia postępowania. Park ma być otwarty najpóźniej wiosną 2022 r.

Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia ma wynieść 20 mln 609 tys. zł, z czego 16 mln 466 tys. zł dofinansowania pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Umowę na unijne dofinansowanie realizacji projektu podpisano w listopadzie ub.r.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. dzięki wsparciu środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, kino, sala teatralna oraz sale warsztatowe – gdzie odbywa się kilkanaście rodzajów zajęć.

Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających placówkę czeka też niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat", utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy - wykorzystującej m.in. techniki multimedialne - oraz "Kraina Soria Moria", wystawa-gra, bazująca na fińskim systemie edukacji – także wykorzystująca nowoczesne technologie. Nawiązuje ona do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy.

Pierwszy na pomysł powołania w Pacanowie "Koziolandu" wpadł warszawski lekarz-radiolog, kolekcjoner i społecznik, Witold Tchórzewski - o jego działaniach w tej sprawie informowała "Rzeczpospolita" z 24 grudnia 1988 r. w tekście pt. "Podkowy Matołka".

1 czerwca 2003 r. - z inicjatywy ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego - w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, podczas którego minister "mianował" Pacanów Europejską Stolicą Bajek. W 2005 r. powołano instytucję o nazwie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, w którym odbywają się rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej - ok. 50 wydarzeń rocznie.

Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego mitycznego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce "120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego sympatycznego bohatera.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ambasador Rosji przy ONZ wpadł w furię! Ależ dostało się Moskwie na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa

Rada Bezpieczeństwa ONZ / United Nations Photo/Flickr

  

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia zarzucił członkom Rady Bezpieczeństwa, że zwołane z inicjatywy Rosji posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone problemom języka, przerodziło się w atak na jego kraj. Moskwę krytykowano za agresywną politykę wobec Ukrainy. Podczas sesji Rady doszło do spięcia między przedstawicielami Rosji i Ukrainy w związku z wchodzącymi w środę w życie przepisami, na mocy których ukraiński będzie jedynym oficjalnym językiem w sektorze publicznym Ukrainy. Przepisy nie zabraniają używania innych języków w obrzędach religijnych i do celów prywatnych.

Niebienzia zarzucił ukraińskim władzom próbę wykorzenienia języka rosyjskiego z ukraińskiej sfery publicznej przy użyciu drakońskich metod.

Nie mówię nawet, że jest to sprzeczne z jakąkolwiek konwencją o ochronie mniejszości narodowych i podstawowymi prawami człowieka. Mówię, że jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i podstawowymi normami cywilizowanego zachowania.
- oznajmił.

Uznał też, że przyjęcie nowej ustawy jest naruszeniem porozumień mińskich i dlatego powinno być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko podkreślił, że kraj, który przez wieki tłumił język ukraiński i wymuszał zastąpienie go językiem rosyjskim we wszystkich sferach życia publicznego, nie powinien dyktować, w jakim języku mają Ukraińcy mówić i pisać. Ocenił, że przywołując temat na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, Kreml usiłuje dostarczyć politycznego wsparcia prorosyjskim partiom, a jednocześnie odwraca uwagę od rzeczywiście ważnych problemów.

Mimo porozumienia (…) w sprawie zawieszenia broni począwszy od 8 marca 2019 roku rosyjskie wojska okupacyjne w Doniecku i Ługańsku pogwałciły je blisko 200 razy. Zakazanej porozumieniami mińskimi ciężkiej broni, w tym czołgów, ciężkiej artylerii i moździerzy użyto ponad 777 razy. W wyniku tych prowokacji zginęło 36 ukraińskich żołnierzy, a około 200 odniosło rany.
- podkreślił Jelczenko.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych i pokoju Rosemary DiCarlo przypomniała o zapewnieniu władz Ukrainy, że przepis dotyczący języka pozostaje w zgodzie z konstytucją tego kraju, choć w jej opinii budzi jednak pewne obawy.

Przypomniała, że Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, które śledziło proces legislacyjny zaleciło rządowi opracowanie przepisów dotyczących mniejszości narodowych dla utrzymania równowagi między ochroną prawa mniejszości i zachowania języka państwowego jako narzędzia integracji społeczeństwa.

Członkowie Rady krytykowali Rosję za kontynuowanie agresywnych działań wobec Ukrainy. Przypomnieli, że na skutek konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło około 13 tys. osób.

Ambasador RP Joanna Wronecka powiedziała, że naruszanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Nawiązała do raportów specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie, które wskazują na setki przypadków naruszania zawieszenia broni, a także przytaczają przykłady rozmieszczania broni zakazanej porozumieniami mińskimi. Przypisywała to w większości wspomaganym i kontrolowanym przez Rosję nielegalnym formacjom militarnym w Donbasie.

Przypominając o rosyjskiej agresji, aneksji Krymu, łamaniu zakazu użycia siły, fikcyjnym referendum na Krymie, ataku rosyjskiej marynarki wojennej na ukraińską jednostkę w Cieśninie Kerczeńskiej i zatrzymaniu załogi, Wronecka uzasadniała, że Kijów ma prawo do promocji swego języka.

Polityczny koordynator stałego przedstawicielstwa USA przy ONZ Rodney Hunter przekonywał, że w obliczu rosyjskiej agresji i działań zmierzających do osłabienia Ukrainy, kraj ten staje się coraz bardziej zjednoczony, spójny, odporny i w ostatecznym rachunku - silniejszy.

Nasze sankcje związane z Krymem będą obowiązywać do czasu, gdy Rosja zwróci kontrolę nad półwyspem Ukrainie, a nasze sankcje wobec Rosji za agresję we wschodniej Ukrainie pozostaną w mocy do czasu pełnego wdrożenia porozumień mińskich.
- zadeklarował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl